Zatracovaný Došek spasil Spartu

Sparta se v duelu se Zlínem vrátila na vítěznou cestu a zahájila stíhací jízdu za vedoucím duem Mladá Boleslav - Liberec. Předcházel tomu ale pískot tribun v bezgólovém prvním poločase. Spartu vrátil do hry až střídající a mnoha odborníky zatracovaný Libor Došek. Do ochozů na Letnou dorazilo na zlomový zápas 8521 diváků, což představuje 41 procent z kapacity 20565 diváků.

Radikální změny na postu trenéra i v realizačním týmu měly probrat tápající Spartu. Vedení klubu v reprezentační pauze odvolalo kouče Stanislava Grigu a na jeho místo dosadilo další bývalou sparťanskou oporu Michala Bílka, kterému jako asistent navíc pomáhá další klubista Horst Siegl. Právě jejich návrat na Letnou byl největší událostí 6. kola nejvyšší soutěže.

Ve Spartě se konalo v minulém týdnu další zemětřesení, Bílek se na důvěrně známá místa letenského stadionu vrátil po devíti letech. V sobotu si zopakoval souboj s Petrem Uličným z minulého kola. V něm ještě jako plzeňský kouč vyhrál ve Zlíně 2:1. "Vůbec to nebude jednoduché utkání, ale chci Spartu silnou a disciplinovanou. Hráčům chybí sebedůvěra, ale nesmíme čekat na to, že se to zlomí samo," řekl Bílek před zápasem. Ze sparťanské kabiny zmizeli po jeho příchodu Hanek do Slovan Bratislava, Kopic a Lukáš do třetiligové rezervy, naopak na soupisku byl dopsán kanadský útočník Dave Simpson. Zápas však rozhodl Libor Došek, kterého poslal kouč Bílek na trávník až v druhém poločase.

Zlínští před cestou na Spartu, kde prohráli šest ze sedmi zápasů, doufali, že Bílek je podruhé za sebou o body neobere. "Stačilo, když nám sebral body, když ještě vedl Plzeň. Před rokem mě ale potkala stejná situace, ještě když jsem vedl Olomouc. Spartu vedl nově trenér Griga a my na Letné vyhráli," připomněl Uličný. Zlín sice získal novou posilu Zúbka, ale ten si na čtvrtečním tréninku poranil koleno a jeho start byl do poslední chvíle nejistý. Přesto bývalý ostravský záložník nastoupil.

V jedenácté minutě měla Sparta první velkou šanci zápasu. Po Šimákově přenesení hry na pravou stranu se míč dostal k Pospěchovi a nakonec se do zakončení dostal Jun. Střela z dvanácti metrů mu nesedla, mířila vedle tyče. Doběhl ji ale Kolář a ještě zblízka dorážel. Jenže výborně zasáhl Baránek a dorážku vytlačil na roh. Už v šestadvacáté minutě se poprvé ozval z tribun i nesmělý pískot, který postupem sílil. Domácí fanoušci byli hodně nespokojení a skandovali: "My chceme Spartu! My chceme Spartu!"

Žlutou kartu postupně dostali v prvním poločase Pospěch, stoper Tomáš Řepka za faul na unikajícího Baču a Tomáš Sivok.

Sparťanský kouč Bílek udělal o přestávce dvě změny, ze hry stáhl Juna a Zabavníka, což se ukázalo jako prozíravé. Na hrot poslal Libora Doška, do obrany přišel Homola. Sivok se posunul do zálohy, na pravý kraj středové řady se dostal Šimák. Pravého obránce hrál Pospěch. Do druhé půle vstoupili sparťané přece jen aktivněji. Drželi míč na polovině soupeře, ale dokud jim nevycházela finální přihrávka, ozývalo se z tribun:
"Sigi na plac!". Fanoušci vyvolávali současného asistenta trenéra, aby bezradné Spartě pomohl v útoku.

V jednašedesáté minutě vstřelil gól Libor Došek. Střídající sparťanský útočník dostal přihrávku na hranici pokutového území, otočil se a křížnou střelou po zemi k tyči překonal. O jedenáct minut později znovu udeřil mnohými zatracovaný Došek a Sparta vyhrála 2:0.

Výsledek:

Sparta Praha - Tescoma Zlín 2:0 (0:0)
Branky: 61. a 72. Došek. Rozhodčí: Matějek - Košec, Teuber. ŽK: Pospěch, Řepka, Sivok - Jelínek. Diváci: 8521.

Sparta: Blažek - Zabavník (46. Homola), Sivok, Řepka, Kadlec - Pospěch, Šimák, Sylvestre, Kolář (83. Lustrinelli) - Matušovič, Jun (46. Došek). Trenér: Bílek.
Zlín: Baránek (74. Kořínek) - Janíček. Zbožínek, Švach, Červenka - Vidlička, Vrtělka (68. Šmahaj), Zúbek, Lukaštík (55. Jelínek) - Bača, Kraus. Trenér: Uličný.