Lyon v Lize mistrů opět vyškolil Real

Francouzský mistr Olympique Lyon vykročil do letošního ročníku Ligy mistrů stejně rázně jako loni. Na domácím stadionu Gerland porazil Real Madrid v zápase skupiny E po přesvědčivém výkonu 2:0. Góly domácích dávali v prvním poločase Brazilec Fred a Portugalec Tiago.

V dresu Bílého baletu nastoupil i bývalý hráč Lyonu Diarra - nejdražší letní nákup španělského velkoklubu. Real loni v úvodním zápase s Lyonem na stadionu Gerland prohrál 0:3 a tak se od počátku soustředí především na obranu. Zápas začal opatrně z obou stran, domácí se však rychle probudili.

V 7. minutě Juninho bombou z trestného kopu (ze třiceti metrů) k pravé tyči pořádně protáhl Casillase. Že Lyon na Real umí, dokázali hráči v černém o pět minut později. Přesným dlouhým pasem oslovil Juninho Freda, ten unikl obraně Realu a z hranice šestnáctky přeloboval vyběhnuvšího Casillase - 1:0. O chvíli později hlavičkoval po rohu osamocený Malouda a Casillas se vyznamenal.

Lyon začal stejně jako v loňském roce, obrana soupeře rychlé útočníky francouzského mistra nestíhá. Real naopak pokračuje v rozpačitých výkonech, které předvádí v posledních ročnících soutěže. Po dvaceti minutách sice hosté opticky vyrovnali hru, ale k šancím jejich snaha nevede. Domácí mohli naopak v 28. minutě zvýšit - Sidney Govou se dostal k odraženému míči, napřáhl z dvaceti metrů a střela jen těsně míjí levou tyč Casillasovy svatyně.

Koncert domácích pokračuje. Druhou branku přidal Tiago v 35. minutě po přesném pasu Govoua, který oklamal Robeta Carlose. Portugalec opět dokázal zaběhnout za obranu a zblízka nedal Casillasovi šanci. Vzápětí měl Casillas další problém s dalekonosnou střelou Juninha, jíž vyrazil jen před sebe a hlavičku dorážejícího Freda zlikvidoval jen se štěstím. Real má sice o něco častěji míč na kopačkách, ale nebezpečný není. Gólman Realu si zachytá - v 36. minutě ještě zlikvidoval velkou šanci Reveillera. Do konce poločasu už domácí třetí gól (jako v loňském roce) - a celkově svou stou branku v LM - nepřidali, byť Malouda napálil břevno. V náznaku šance se ocitl po čtyřiceti minutách hry van Nistelrooij po rohu Beckhama, ale jeho střela letěla vedle.

Začátek druhé půle je opět vlažný, domácí se nikam neženou a snaha Realu postrádá přesnost. V 49. minutě vyzkoušel pozornost Coupeta zhruba z dvaceti metrů Reyes, ale míč letěl doprostřed brány. V 55. minutě odešel ze hřiště neviditelný Beckham a představil se Guti.

V 58. minutě viděli diváci na Stade Gerland další nebezpečný přímý kop Juninha. Tentokrát ovšem jeho střela z dvaceti metrů letěla jen do boční sítě. Lyon kombinuje ve středu pole a nepřipouští žádné komplikace. Další ránu brazilského tvůrce hry Lyonu k tyči vyráží Casillas. Vzápětí měli první velkou šanci i hráči Realu, ale trestuhodně ji zahodili - po centru Reyese z trestného kopu vyskočil nejvýš Sergio Ramos, překážel si ovšem s van Nistelrooijem a jeho hlavička z pěti metrů letěla vysoko nad.

Nepovedeným výkonem se prezentoval také Raúl - v 69. minutě ho nahradil mladý Robinho. Na druhé straně nedohrál skvělý Juninho, místo Brazilce přišel na hřiště Švéd Kallström. Domácím se v závěru daří kouskovat hru a Real nic fotbalového nepředvádí. Skórovat mohl ještě sedm minut před koncem po přistrčení Wiltorda Kallström, ale střelu vnějším nártem poslal vedle levé tyče. Real v ofenzivě opět zklamal a v evropských pohárech podlehl soupeři posté v historii - ani obrana s novým šéfem Cannavarem neměla svůj den. Naopak Lyon neprohrál na svém hřišti šestnácté utkání v řadě a téměř se mu podařilo zopakovat loňský výsledek.