Sparta šokovala Hearts, Boleslav dostala jen gól

Hráči Sparty Praha mají po prvním utkání prvního kola na hřišti Heart of Midlothian nakročeno do základní skupiny Poháru UEFA. Na horké skotské půdě předvedli vynikající výkon a dokázali vyhrát 2:0. Branky vstřelili Kolář a Matušovič. Za dva týdny v odvetě letenským stačí k postupu i porážka o gól.

Na stadion v Edinburghu nakonec dorazilo více diváků, než se čekalo. Před zápasem připravili domácí pořadatelé ohnivou show v americkém stylu, kvůli níž musel rozhodčí Bertini o dvě minuty posunout začátek zápasu, protože hřiště - na němž přes sliby zůstalo i ragbyové lajnování - nebylo kvůli mlze z ohňostroje ani vidět.

Samotný trávník sice nebyl nerovný, ale celodenní vytrvalý déšť ho proměnil v močál, v němž se míč zastavoval a fotbalisté klouzali jak na zamrzlém rybníku. K překvapení fandů se lépe od začátku prezentovala Sparta, které typicky britské podmínky svědčily: dokázala míč držet od své branky, lépe kombinovala a nebála se i rychle zaútočit do otevřené obrany. Nebylo divu, že si český tým připsal i první střelecké pokusy, ale jak Sylvestre, tak Kisel branku netrefili.

Domácí se snažili o svou obvyklou jednoduchou hru plnou dlouhých míčů na Bednáře, ale příliš jim nevycházela. Poprvé vyslal lehkou hlavičku směrem na Blažka záložník Beslija. Nebezpečněji vypadal první ostrý centr z pravé strany, který však Blažek před Bednářem v pádu zachytil.

Sparta si vypracovala i první gólové šance. Ve 29. minutě Došek dorážel z blízka nohou přízemní roh, ale brankář Gordon byl na místě. Děkovat svému gólmanovi mohli domácí ještě více ve 31. minutě, kdy se vřítil do šestnáctky Sylvestre, jenže Gordon akrobaticky jeho ránu do šibenice vytáhl. Ve 34. minutě však už byl podobném sparťanském pokusu bezmocný. Hosté si narazili dvacet metrů od branky míč rychlými přihrávkami, po nichž se míč dostal ke Kolářovi a jeho dělovka rozvlnila domácí síť.

Branek ve skotské síti ale mohlo být ještě více, protože závěr poločasu sparťané zcela ovládli. Jejich kombinační hra na domácí jednoduchost platila a kdyby skončily brankou hlavičkové dorážky Doška, nebo Sivoka, nikdo by se nemohl divit. A domácím se dostalo od fanoušků zasloužené odměny: do kabin je vyprovázelo zlověstné bučení.

Obraz hry se ve druhé půli nezměnil

Už při odchodu do kabin kouč Ivanauskas kroutil nespokojeně hlavou, ale i po přestávce poslal do hry stejnou jedenáctku. A opakoval se také stejný systém centrovaných míčů. Domácí fanoušci se dostávali do varu především při autech, ale jinak jim mnoho radosti jejich hráči neudělali. V 49. minutě je ale málem dostal na nohy vlastní gól, kdy dezorientovaný Sivok hlavičkoval za sebe a jen těsně minul branku.

Obraz hry se však příliš neměnil: domácí sice svoje útoky zpřesnili, jako by jim vyhovovalo, že přestalo pršet. Sparta ale měla jasný pokyn hrát stále svoji hru a když se bude blížit k šestnáctce, pálit na branku. Vesměs její pokusy ale končily mimo tyče. Hearts se konečně dočkali šance v 58. minutě, kdy se na levé straně dostal ve velkém úhlu k ráně Mole, ale Blažek jeho pokus vyboxoval. V 65. minutě měla Sparta ideální možnost přidat druhý gól. Matušovič byl po střídání na trávníku jen dvacet vteřin, když se ocitl osamocen pět metrů před brankou, jenže jí netrefil.

Ale velké sparťanské chvíle pokračovaly: v 70. minutě znovu čaroval Gordon, který nejprve chytil ránu Doška, poté akrobaticky dorážku Sylvestreho a nakonec se vrhnul po dorážce Kisela a zneškodnil ji také. Jenže o minutu později se nedůsledná domácí defenziva dopustila další chyby a nechala dvacet metrů od branky v pohodě zamířit Matušoviče, který přízemní skákavou střelou napravil své zaváhání a přidal druhý gól.

Sparťanská skupina byla v euforii - takový výkon od svých hráčů neviděli věrní fanoušci nejméně rok od prvního ligového kola minulé sezony, kdy vyhráli v Plzni. Sparta držela častěji míč a každý její pokus o ztečení domácího trestného území naháněl rozzlobeným fanouškům strach. Nebylo divu, že první z nich začali opouštět neoblíbený stadion Murrayfield a hezká slova od nich hráči rozhodně neslyšeli. Hosté si výhru zkušeně pohlídali.

[obrazek id="3778"]Ani boleslavští nemusejí věšet hlavy

Fotbalisté Mladé Boleslavi prohráli v úvodním zápase v Marseille jen 0:1 a také oni si uchovali do odvety naději na postup. Jediný gól vstřelil ve 32. minutě Bamogo, před vyšší porážkou český tým zachránil vynikající brankář Miller. Deset minut před koncem byl vyloučen Ševinský, který zastavil faulem miláčka marseillského publika Ribéryho.

Francouzský tým lídrovi české ligy roli významně ulehčil. Podle předpokladů nastoupil bez řady opor, které se rozhodl kouč Albert Emon šetřit. Například ze zálohy vypadli tři hráči, na lavičce začal i slavný Ribéry. I tak byl ale Olympique daleko nebezpečnější, přestože se hosté dostávali nečekaně hodně do hry.

Šance měli výhradně domácí. Rolko zkraje zápasu podcenil přihrávku, Maoulida už už dělal kličku Millerovi, ale brankář mu ještě stačil míč sebrat rukou. V podobné situaci proti němu neuspěl ani Bamogo, jemuž gólman zahradil cestu nohama. Obrana českého vicemistra byla ještě křehčí poté, co se po deseti minutách zranil její šéf Brezinský a musel střídat. Na jeho místo se přesunul ze středu pole Rajnoch, který po nedávném přestupu ze Slovácka v dresu Mladé Boleslavi debutoval.

Ve 32. minutě hosté nabídli hosté soupeři šanci a ten ji využil. Matějovský přihrál ze strany na středový kruh přímo na nohu Lamouchimu, ten okamžitě vyslal vpřed třicetimetrový pas, Bamogo předběhl Ševinského a přehodil vyběhnuvšího Millera. Boleslav se marně snažila dostat ke střele, zatímco domácí jí zakončili každý svůj útok. Těsně před přestávkou navnadil fanoušky Oruma, který vypálil z dálky po zemi, ale těsně vedle tyče. Hosté vystřelili poprvé až po necelé hodině hry, ale Matějovský vypálil tři metry nad.

Na opačné straně se k další šanci prokličkoval Bamogo. Podrážkou si pohladil míč, zbavil se dvou obránců a poslal lehký oblouček k tyči. Miller se okamžitě odpíchl k dlouhému skoku a konečky prstů vytáhl míč o pár centimetrů vedle. Domácí kouč postupně na hřiště posílal stabilní členy základní sestavy, přišli albánský záložník Cana i senegalský kanonýr Niang. První z nich byl blízko trefě, když jeho střela skočila těsně před Millerem, ale brankář ji znovu dokázal zneutralizovat. Boleslav byla po změně stran daleko méně u míče, soupeř ji skoro nepustil na svojí polovinu a druhý gól visel ve vzduchu.

A tak přišel čas pro Francka Ribéryho, který nastoupil za ovací hlučných fanoušků na poslední čtvrthodinu. Útočník se strmě stoupající popularitou se pár vteřin před úvodním hvizdem na střídačce vyfotil s osmiletým fanouškem a na hřišti pak potěšil i ty starší. Nejprve předvedl s Niangem nacvičený signál z přímého kopu a pak se dravě řítil na branku. Ševinský ho zastavil jen tak, že si mu stoupl do cesty, a po druhé žluté kartě musel ze hřiště. V duelu lídrů francouzské a české ligy se ale už nic nezměnilo.

Výsledky:

Marseille - Mladá Boleslav 1:0 (1:0)
Branka: 32. Bamogo. Rozhodčí: Berntsen - Andas, Nebben (všichni Nor.). ŽK: Oruma - Kulič, Ševinský. ČK: 79. Ševinský (M. Boleslav). Diváci: 22.000.

Marseille: Carrasso - Beye, Civelli, Cesar, Cantereil - Nasri (46. Cana), Lamouchi, Oruma - Maoulida (75. Ribéry), Pagis, Bamogo (69. Niang). Trenér: Emon.
Ml. Boleslav: Miller - Ševinský, Brezinský (13. Šmerda), Rolko, Palát - Vaculík (68. Sedláček), Matějovský, Rajnoch, Poláček (83. Vít) - Kulič, Pecka. Trenér: Uhrin.

Heart of Midlothian - Sparta Praha 0:2 (0:1)
Branky: 34. Kolář, 71. Matušovič. Rozhodčí: Bertini - Ambrosino, Lanciani (všichni It.). ŽK: Aguiar - Kolář, Kadlec, Homola. Diváci: 27.255.

Hearts: Gordon - Neilson, Pressley, Berra, Wallace - Beslija (64. Tall), Aguiar, Hartley, Mole - Bednář, Pinilla (64. Cesnauskis). Trenér: Ivanauskas.
Sparta: Blažek - Pospěch, Řepka, Homola, Kadlec - Kisel, Sylvestre (86. Lustrinelli), Sivok, Kolář (76. Hašek) - Šimák (64. Matušovič) - Došek. Trenér: Bílek.

[ 14.9.2006 - ČTK / eFotbal.cz l Foto: MARSfoto, ČTK ]