Hříšníci Besta, Mazura, Griga… Ať žije Kotrba!!!

Hříšníci Besta, Mazura, Griga… Ať žije Kotrba!!!

Chudoba cti netratí. Faleš a podvod však ano. Nestačí, že česká liga je chudá nejen na góly, diváky, zajímavé momenty a hráčské osobnosti. Postrádá rovněž vychování a dobré mravy. Fair-play dostala zásluhou nejvyšší tuzemské soutěže za uši minulý víkend hned několikrát.

Hříšníka číslo jedna není těžké identifikovat. Brněnský záložník Aleš Besta rozhodl neregulérním gólem rukou o důležité výhře 1:0 nad nešťastným Mostem. Byla to jeho první trefa v české lize, a navíc znamenala cenné body. Dva dobré důvody pro porozumění, jak mohl v zápasovém tranzu plácnout do míče a ještě se nepokrytě radovat.

Další okolnosti nejskandálnějšího gólu celého podzimu však už jde pochopit jen stěží. A tolerovat už vůbec ne. Trapnost celé situace umocnil především její hlavní aktér, když do televizních kamer bez uzardění tvrdil, že balon se mu odrazil do sítě od ramene. A korunu všemu nasadil jeho nadřízený, brněnský trenér Josef Mazura. Jak jsme vítězství dosáhli, mě vůbec nezajímá. Podstatné jsou pro mě tři body, odrážel ataky novinářů. Pro zlatého olympionika z Moskvy 1980 platila zřejmě olympijská přísaha jen po dobu turnaje. Pokud vůbec. Mazura selhal dvakrát: jako pedagog a také jako kolega. Dobře ví, že mostecký kouč Přemysl Bičovský má smyčku na krku – a přesto mu nevadilo ji ještě utáhnout. A navíc tak nehorázným způsobem. Mazurova slova mají asi stejnou logiku, jako kdyby lupič u soudu tvrdil, že peníze sice ukradl, to však není přece důležité. Hlavně že je teď má.

Lekce fotbalové rytířkosti se však minulou sobotu nekonaly ani v Toyota Areně, kam přijela Spartu potrápit Příbram. Asi to nedalo moc práce, protože zoufalí domácí jednoznačně spěli vstříc další domácí blamáži. Spasil je až souboj jejich benjamínka Jiřího Jeslínka s Janem Buryánem, po němž nepřesný sudí daroval obhájci titulu pokutový kop. Když byl domácí kouč Stanislav Griga požádán, ať moment, ve kterém rozhodčí Příbram očividně poškodil, okomentuje, ani nepípl.

Jaká to změna za několik měsíců. Ještě na jaře přivezl Griga na Letnou Liberec a po prohře 1:2 lkal na adresu rozhodčích s tím, že dělají Spartě medvědí službu, jestliže jí pomáhají. Jako trenér Sparty to však už vidí přirozeně jinak. Již při své premiéře s Blšany musel děkovat nebesům, že rozhodčí za stavu 2:1 nevyloučil Petra Lukáše za faul na Davida Střihavku a navrch ještě proti Spartě nenařídil penaltu. Neděkoval, místo toho nedůstojně meditoval, zda-li jasný faul skutečně faul byl.

Slušnost je i záležitostí odvahy. A upřímnosti k sobě samému. Poslední, kdo k ní v podobné chvíli našel dost síly, byl Jiří Kotrba. Ten ještě jako trenér Sparty shodou okolností rovněž po domácím souboji s Příbramí na jaře roku 2004 bez mrknutí oka přiznal, že sudí okradl soupeře o jasný pokutový kop. Utkání skončilo 0:0. Tehdy bylo tento chlapský postoj brán jako samozřejmost. Co bychom za něj dnes dali.

[ 11.12.2005 - Jakub Konečný / Hattrick ]