UEFA nevidí žádný důvod pro vyloučení Turků z evropských pohárů

UEFA nevidí žádný důvod pro vyloučení Turků z evropských pohárů

Evropská fotbalová unie (UEFA) na základě dosud známých důkazů nevidí důvod pro vyloučení některého z tureckých klubů, zapletených do údajné korupční kauzy, z evropských soutěží.

Kauza ovlivňování výsledků fotbalových zápasů v Turecku se neustále rozrůstá, do uplácení už jsou nově zapleteni i funkcionáři Besiktase Istanbul. Hrozba postihu visí i nad mistrovským Fenerbahce a do případu je namočený i konkurenční Galatasaray Istanbul, z dalších týmů například vicemistr Trabzonspor, kam nedávno přestoupil český bek Ondřej Čelůstka.

Ovlivněných mělo být údajně až 19 zápasů v nejvyšší turecké soutěži. Nový ročník by však měl začít podle původního plánu 5. srpna. Turecká fotbalová federace (TFF) zatím nechce vůči klubům, jejichž hráči a funkcionáři se případně provinili, vyvodit žádné disciplinární sankce a čeká na rozhodnutí soudu. Turecká policie od 3. července zatkla více než 80 fotbalistů a představitelů jednotlivých klubů.

"UEFA bezvýhradně důvěřuje TFF, že potvrdí za účastníky soutěží ty kluby, které získaly toto právo sportovním způsobem, a že podnikne další nezbytné kroky," reagovala UEFA na momentální situaci v tureckém fotbale. "Podle dosud známých informací není nic, co by UEFA opravňovalo zamítnout některému tureckému klubu právo startu. Každý klub přihlášený do soutěže UEFA navíc poskytuje písemnou záruku, že nebyl zapojen do podvodů s ovlivňováním zápasů," dodává se v prohlášení. UEFA však zároveň nevyloučila, že pokud bude tureckým mužstvům prokázána vina, mohly by v budoucnu čelit následkům včetně vyřazení z kontinentálních soutěží.

Přímo ve skupinové fázi Ligy mistrů se představí turecký šampion Fenerbahce Istanbul, do 3. předkola soutěže zasáhne Trabzonspor. V předkole Evropské ligy si zahrají Bursaspor, Gaziantepspor a Besiktas Istanbul.