Soupeři českých pohárových zástupců v kostce

Soupeři českých pohárových zástupců v kostce

Mistrovskou Plzeň čeká v 3. předkole prestižní Ligy mistrů norský Rosenborg Trondheim. Sparta Praha narazí v 3. předkole Evropské ligy na bosenské FK Sarajevo pod vedením Jiřího Plíška, Jablonec se ve stejné fázi střetne s nizozemským Alkmaarem a Mladá Boleslav se utká s týmem AEK Larnaka z Kypru.

Zatímco Plzeň měla o svém soupeři v Lize mistrů jasno už ve středu večer, zbylá trojice českých zástupců musela čekat na čtvrteční odvety 2. předkola Evropské ligy. Týmy Sparty s Boleslaví byly nasazeny přímo do 3. předkola, Jablonec stvrdil postup pěti góly přes Flamurtari a v další fázi evropských pohárů se tak představí celé kvarteto českých mužstev.

Viktorii Plzeň čeká souboj s norským mistrem Rosenborgem Trondheim. Ten je s 22 tituly a devíti triumfy v Norském poháru nejúspěšnějším klubem v zemi. Pravidelně hraje evropské poháry, v minulém ročníku Evropské ligy se představil v základní skupině B. V konkurenci Leverkusenu, Arisu Soluň a Atlétika Madrid však obsadil poslední pozici, když získal v šesti utkáních tři body. První zápas sehraje český mistr 27. července na půdě soupeře, odveta je pak na programu nejspíš 3. srpna ve Štruncových sadech.

Pražská Sparta pojede na Balkán, kde ji čeká bouřlivé prostředí bosenské metropole Sarajeva. Tamní tým FK patří k předním celkům Bosny a Hercegoviny. Ligový titul slavilo FK Sarajevo dvakrát, v minulé sezoně skončilo na druhém místě. Na začátku července převzal tým český trenér Jiří Plíšek, který vedl poslední tři roky Teplice a předtím působil i jako sportovní manažer ve Spartě.

FK Sarajevo hraje domácí utkání na Olympijském stadionu pro 35 630 diváků. První utkání nakonec sehraje Sparta 28. července doma, odveta je na programu 4. srpna v Sarajevu. Do další fáze Evropské ligy totiž prošel i městský konkurent Željezničar Sarajevo a podle regulí UEFA nemohou hrát dva celky ze stejného města evropské poháry ve stejný den v jednom městě.

Severočeský Jablonec se po postupu přes Flamurtari utká v 3. předkole Evropské ligy se silným nizozemským celkem AZ Alkmaar a podobně jako Sparta začne venku. Čtvrtý tým minulé sezony Eredivisie patří k pravidelným účastníkům evropských pohárů. V minulé sezoně hrál základní skupinu Evropské ligy, kde obsadil třetí místo. Zkušený nizozemský kouč Gertjan Verbeek má v kádru například argentinskou reprezentační jedničku Sergia Romera, kapitánem Alkmaaru je finský reprezentační obránce Niklas Moisander a v kádru působí další fotbalisté z Nizozemí, Švédska nebo Austrálie.

Snadnou úlohu nebude mít ani poslední český zástupce z Mladé Boleslavi, kterou čeká celek AEK Larnaka z Kypru. Svěřenci nového kouče Miroslava Koubka zahájí své účinkování na stadionu soupeře. Klub AEK Larnaka nyní vede Nizozemec Ton Caanen. Jeho nadřízeným je Jordi Cruyff, syn legendárního Johana Cruyffa začal od loňského léta pracoval jako ředitel klubu. Za Larnaku hráli v nedávné době čeští fotbalisté Martin Abrahám a Pavel Pergl, oba skončili v roce 2009.