Sparta se probudila, okénka v obraně ale neutěsnila

Hráči Sparty Praha vyhráli v pondělí v posledním utkání ligového roku na hřišti SIADu Most. Sparta v dohrávce 16. kola zvítězila 3:0 a posunula se v tabulce na deváté místo.

Sparta přeskočila v tabulce ostravský Baník i Plzeň - má ovšem stejně jako zmíněné duo dvacet bodů a na vedoucí Liberec nadále ztrácí propastných patnáct bodů. Obrana Sparty opět nefungovala ani na 90 procent a Most spálil několik vyložených šancí.

Pražané přesto zlomili letošní prokletí zápasů na hřištích soupeřů, dokázali totiž uhrát tři body po předchozích šesti prohrách za sebou. Sparta se naposledy radovala z vítězství v prvním kole v Plzni. Naopak ligový nováček z Mostu prohrál potřetí po sobě a přezimuje na posledním místě. "Věci, které nemohu ovlivnit, neřeším," řekl trenér Mostu PŘEMYSL BIČOVSKÝ TV Prima ke svému případnému odvolání po neúspěšném ligovém podzimu severočeského týmu.

První poločas musel festivalem zahozených šancí nezaujatého diváka bavit, ale trenéři museli trnout nad tím, jak propustné jsou obrany jejich týmů. Sparťanskou defenzivu, která je v celé lize vůbec nejhorší, už ve třetí minutě provětral Siegl, ale dlouholetého útočníka Sparty zázračně vychytal gólman Blažek. Sparta pak odhodila počáteční ostych a také ona se připomněla v útoku, kde dostal vůbec poprvé v kariéře od začátku utkání šanci mladík Jeslínek.

Mladý Jeslínek trápil Most agresivitou i rychlostí

Osmnáctiletý "štírek" domácím bekům dělal problémy svou agresivitou a rychlostí. V 11. minutě doběhl pas z hloubi pole, z pravé strany míč naservíroval Zelenkovi, a ten přesným volejem poslal Pražany do vedení. To mohlo být brzy vyšší, ale pokus bývalého mosteckého záložníka Poláčka z brankové čáry vykopl stoper Škerle a po kiksu exsparťana Novotného mířil Slepička jen do brankáře Svobody.

Další minuty zase patřily Mostu, který se jednoduše dostával do zakončení. Brzezinovu hlavičku ale na brankové čáře chytil Blažek. Na druhé straně neupěli ve slušných šancích Jeslínek, Šimák ani z trestného kopu Zelenka. Mostu k vyrovnání zase nepomohl ani přízemní pokus Procházky.

Tlak Mostu a jeho touha po vyrovnání sílily po změně stran. Hned z první akce nabídl jedinečnou šanci Čížek volnému Sieglovi, který zblízka hlavičkoval vedle branky. Pasivní sparťané se stahovali až před svou branku a při závarech odvraceli mostecké pokusy, které získaly na nebezpečnosti po příchodu záložníka Pilaře.

Hosté už hrozili jen z brejků a po jednom takovém mohli získat klid: po rychlém výpadu Zelenky a nahrávce Matušoviče zblokoval v 66. minutě střelu Jeslínka do prázdné branky obránce Mostu. O šest minut později už ale hosté uspěli - Hašek přesně našel Šimáka, ten prodloužil na Matušoviče, který po čtvrthodině pobytu na hřišti ve skluzu přesně trefil opuštěnou bránu.

Odevzdaný Most už v závěru Spartu nepotrápil, naopak ve třetí minutě nastavení unikl sparťanský bek Kadlec a po jeho přihrávce Pospěch zvýšil na 3:0. Sparta tak částečně zmírnila zklamání z bídného podzimu, naopak domácí kouč Přemysl Bičovský zřejmě vedl Most naposledy. Kouč Sparty STANISLAV GRIGA řekl, že výsledek je pro mostecké krutý a opět připustil, že obrana letenských nebyla stoprocentní.

Výsledek:

SIAD Most - AC Sparta Praha 0:3 (0:1)
Branky: 11. Zelenka, 72. Matušovič, 90+3. Pospěch. Rozhodčí: Královec - Pinkas, Lhoták. ŽK: Novotný, J. Procházka, Jendruščák - Pospěch, Šimák. Diváci: 2612.

Most: Svoboda - Houšť, Novotný, Škerle, J. Procházka - Macek (46. Jendruščák), Škoda (79. Štípek), R. Čížek, Hruška (58. T. Pilař) - H. Siegl, Brzezina. Trenér: Bičovský.
Sparta: Blažek - Pospěch, Petráš, Petrouš, Kadlec - Šimák (79. Pergl), Zelenka, Hašek, Poláček - Jeslínek (74. Herzán), Slepička (58. Matušovič). Trenér: Griga.

[ 12.12.2005 - eFotbal/ČTK. Foto: ČTK ]