Drobisz s Obermajerem rozesmáli soud v Olomouci. Jak dopadlo celé líčení?

Drobisz s Obermajerem rozesmáli soud v Olomouci. Jak dopadlo celé líčení?

[tag]AKTULIZOVÁNO[/tag] Ani páteční stání u Okresního soudu v Olomouci v otázce údajné fotbalové korupce v utkání 30. kola předminulé sezony mezi Sigmou Olomouc a Bohemians Praha (3:0), kdy si Sigma Olomouc měla výhru zajistit úplatkem ve výši 300 tisíc Kč a předat jej měl soupeři brankář Drobisz, rozsudek nepřineslo. Soudce Aleš Vašků další jednání odročil na 25. října, na devátou hodinu ráno.

Sigma Olomouc byla původně Disciplinární komisí FA ČR za údajné korupční jednání v utkání 30. kola předminulé sezony proti Bohemians Praha potrestána odpočtem devíti bodů a čtyřmilionovou pokutou. Brankář Hanáků Petr Drobisz, který měl úplatek ve výši 300 000 korun předat hráčům střížkovských Bohemians, byl pak potrestán zákazem činnosti na 18 měsíců a pokutou ve výši 200 tisíc Kč.

Disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky (DK FA ČR) ve čtvrtek potvrdila svůj původní verdikt, který sice Odvolací a revizní komise (ORK) FA ČR v pondělí 26. září označila vzhledem ke složení DK za nulitní, čili neplatné. ORK poukazovala na vazbu několika členů tehdejší Disciplinární komise na Olomouc. Proto byl ze čtvrtečního jednání předem vyloučen místopředseda DK Roman Brnčal. Sigma Olomouc, která se na základě kuloárových informací obávala daleko vyššího trestu ještě před rozhodnutím ORK, své odvolání proti trestům stáhla. Ve čtvrtek však DK původní tresty pro hanácký tým znovu potvrdila.

V pátek vše u soudu začalo konfrontací olomouckého brankáře Petra Drobisze a bývalého stopera Bohemians Praha Miroslava Obermajera. Tu začal výpovědí Obermajer. „Dostal jsem od vás po zápase sms zprávu, ať jdu ven ze stadionu a počkám na vás,“ řekl do očí Drobiszovi Obermajer. „Napsal jste mi, ať jdu pomalu směrem od stadionu a že mě dojdete. Pak jste mě minul a napsal další zprávu, ať jdu za vámi. Tak jsem šel zhruba 15 metrů za vámi a vešel do domu, který jsem pak bezpečně našel i při rekonstrukci a při ní zjistil, že tam bydlíte,“ říkal Obermajer Drobiszovi. „Tam jste mi předal igelitovou tašku s obálkou s penězi. Říkal jste mi pár frází k zápasu, že vám to moc nešlo a něco podobného, ale tomu jsem nevěnoval pozornost a vrátil se s penězi k autobusu,“ řekl na úvod Obermajer.

Poté soudce vyzval Drobisze k reakci. „Sám moc dobře víš, že to není pravda. Nevím, proč mě do toho zatahuješ a hraješ takové hry?“ začal Drobisz tykat někdejšímu obránci Bohemians Praha. „Absolutně něco takového odmítám,“ doplnil gólman Sigmy.

Soudce dal následně slovo opět Obermajerovi. „Nevím, co na to říct. Můžu přísahat na svoji rodinu a děti, že to tak bylo,“ odvětil Obermajer. „Já mám taky rodinu a děti, taky můžu přísahat,“ reagoval Drobisz. „Jak mi teda vysvětlíš, že jsem při rekonstrukci našel ten dům, přesně jsem věděl, z kterých dveří jsi vyšel?“ zeptal se Obermajer, který také přešel na tykání. „Policie při rekonstrukci potvrdila, že jsem ten objekt našel bezpečně a že jsem na tom místě musel být,“ byl si jistý Obermajer. „To ví v Olomouci každý, kde bydlím, že mám pronajatý byt od Marka Heinze,“ kontroval Drobisz. „Možná v Olomouci to ví každý, ale já jsem z Prahy a asi těžko jsem to mohl vědět,“ přidal bývalý obránce Bohemians. „Bydlím 800 metrů od stadionu, není těžké si to zjistit,“ nabízel teorii Drobisz. „Ty si taky zjistíš tak lehce, kde v Praze bydlím?“ zeptal se Obermajer.

Státnímu zástupci Petru Matouškovi bylo divné, že Obermajer začal při konfrontaci Drobiszovi vykat a poté, kdy mu olomoucký brankář tykal, přešel také na tykání. „My hráči si na hřišti tykáme. Asi těžko řeknu „Dovolte, já vám odeberu balon,“ rozesmál soudní síň Obermajer. Jeho advokát pak celou záležitost dovysvětlil. „Řekl jsem svému klientovi, ať každému při líčení vyká.“

Poté před soudem vypovídal i trenér Sigmy Zdeněk Psotka.

Stejně jako u disciplinárního řízení před DK FA ČR i u Okresního soudu bude patrně klíčovou roli hrát nepřímý důkaz, tedy více než rok stará tajná audio nahrávka rozhovoru tehdy odstupujícího ředitele SK Sigma Olomouc Jiřího Kubíčka s pokladníkem klubu Ladislavem Římským, ve které popisuje, jak nápad uplatit soupeře vznikl a jak byl realizován. Římský ovšem u Okresního soudu v Olomouci v létě uvedl, že scénka byla zinscenována na diskreditaci Kubíčkova soka v připravovaných volbách předsedy představenstva Jaromíra Gajdy a Římský nevěděl, že byl nahráván.

Následovalo čtení e-mailů a také závěrečné řeči. Státní zástupce Petr Matoušek řekl, že svědci a videozáznamy dokazují, že Petr Drobisz v inkriminovanou dobu krátce po utkání byl na hřišti i v šatně, ale zcela stoprocentně jeho alibi nedokazují. Svědectví ochranky o pohybu osob po utkání označil za nedůvěryhodné. „Především jejich výborná dlouhodobá paměť je podezřelá,“ tvrdil Matoušek. „Obžaloba rovněž nepovažuje za stěžejní audionahrávku rozhovoru mezi panem Kubíčkem a pokladníkem Římským. Setrváváme na skutkových a právních závěrech, které jsem už prezentoval,“ podotkl. Před měsícem navrhl státní zástupce Matoušek pro všechny obžalované podmínečný trest.

Právní zástupce tehdejšího hráče Bohemians Davida Zoubka označil rovněž vypovídací hodnotu důkazu za nulovou. Ovšem konfrontaci Drobisze s Obermajerem označil za jasné vítězství obránce Bohemians. Petr Konečný, právní zástupce Petra Drobisze, pak v dlouhé řeči zpochybňoval postupy střížkovského klubu při odhalování korupce a žádá pro svého mandanta zproštění obžaloby.

Soudce Aleš Vašků po závěrečných řečech vzhledem k nedostatku času odročil případ za účelem vyhlášení na 25. října na 9 hodin ráno.