Tři české kluby postupují, jen Slavia vypadla

Český fotbal bude mít mezi 40 kluby v základních skupinách Poháru UEFA trojnásobné zastoupení. Postup si dnes zajistili fotbalisté Liberce, Mladé Boleslavi i pražské Sparty, jen Slavia vypadla po prohře na hřišti londýnského Tottenhamu 0:1.

Sparťanům po výhře ve Skotsku stačila domácí bezbranková remíza s Hearts, Liberec vyhrál v Bělehradě nad Crvenou Zvezdou 2:1 a Mladá Boleslav šokovala Olympique Marseille výhrou 4:2, když rozhodující gól dala až v posledních sekundách hry. Postupující mají zajištěné minimálně čtyři zápasy ve skupinách. Jména soupeřů se dozvědí při losování v úterý ve švýcarském Nyonu.

Fotbalisté Mladé Boleslavi se postarali o jedno z největších překvapení dnešního programu, když vyřadili Olympique Marseille, finalistu Poháru UEFA z roku 2004 a jeden z nejslavnějších evropských klubů. První duel sice prohráli 0:1 a i dnes museli dvakrát dotahovat ztrátu, ale třemi góly v závěrečné půlhodině šokovaného soupeře poslali ze hry.

První gól domácích dal jejich nejlepší střelec Luboš Pecka, o ostatní se postarali náhradníci. Dvakrát se trefil Radim Holub a postupový gól vstřelil Tomáš Sedláček v druhé minutě nastaveného času. Trenérovi Dušanu Uhrinovi mladšímu se tak povedlo navázat na patnáct let starý úspěch svého otce, jenž slavný francouzský velkoklub připravil s pražskou Spartou o účast v Lize mistrů.

Liberečtí fotbalisté vyhráli v souboji s Crvenou Zvezdou Bělehrad oba zápasy. K dvoubrankovému vítězství v domácím utkání dnes přidal v srbské metropoli gólovou pojistku hned v druhé minutě Jiří Bílek. Ještě před přestávkou si sice Brazilec Ailton vzpomněl, že býval králem střelců německé ligy, ale v 65. minutě zpečetil postup Jan Holenda.

Sparta začala odvetu proti Skotům velmi útočně a hned v úvodu si vytvořila dvě velké šance. Ale Pospěchovu dorážku vykopl Hartley z brankové čáry a Kolářova střela otřásla břevnem soupeřovy branky. Hosté, za něž nastoupil český útočník Roman Bednář až v závěru, toho vedle tradiční bojovnosti na Letné moc neukázali a postup Sparty při vědomí dvoubrankového náskoku z Edinburghu nebyl ani na chvíli v ohrožení.

Fotbalisté Slavie se jako jediný český tým s Pohárem UEFA rozloučili. Na hřišti londýnského Tottenhamu prohráli stejně jako před dvěma týdny na Strahově 0:1, a to znamená, že si loňské úspěšné tažení nezopakují. Malou útěchou jim může být, že dnes sehráli s "Kohouty" vcelku vyrovnaný zápas a měli i šance. Vítězný gól dal 11 minut před koncem Ir Robbie Keane.

Výsledky českých klubů v 1. kole Poháru UEFA:

FK Mladá Boleslav - Olympique Marseille 4:2 (1:1)

Branky: 62. z pen. a 83. Holub, 34. Pecka, 90+2. Sedláček - 15. Maoulida, 56. Taiwo. Rozhodčí: Bossen - Brink, Slot (všichni Niz.). ŽK: Rolko, Šmerda, Matějovský - Beye, Cana, Niang. ČK: 90+3. Šmerda (Boleslav). Diváci: 5000. První zápas 0:1, postupuje Mladá Boleslav.

Boleslav: Miller - Šmerda, Rajnoch, Rolko, Palát - Vaculík (65. Sedláček), Abrahám, Matějovský, Poláček (46. Kysela) - Kulič (58. Holub), Pecka. Trenér: Uhrin.

Marseille: Carrasso - Beye, Civelli, Cesar, Taiwo - Cana (62. Nasri), M'Bami, Oruma - Maoulida (67. Bamogo), Ribéry (77. Pagis) - Niang. Trenér: Emon.

Crvena Zvezda Bělehrad - FC Slovan Liberec 1:2 (1:1)

Branky: 43. Ailton - 2. Bílek, 65. Holenda. Rozhodčí: Circhetta - Navarro, Remy (všichni Švýc.). ŽK: Pantič, Dokič, Gueye - Pospěch. Diváci: 23.000. První zápas 0:2, postupuje Liberec.

Crvena Zvezda: Randelovič - Pantič (55. Trajkovič), Biševac, Gueye, Perovič (64. Andelkovič) - Milovanovič, Castillo, Milijaš, Georgijev (22. Purovič) - Ailton, Dokič. Trenér: Bajevič.

Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Janů (28. Hamouz) - Papoušek (77. Parks), Bílek, Frejlach, Pudil - Pospěch (66. Hochmeister), Holenda. Trenér: Lavička.

Sparta Praha - Heart of Midlothian 0:0

Rozhodčí: Sippel - Henes, Hofmann (všichni Něm.). ŽK: Došek, Řepka - Brellier. Diváci: 16.505. První zápas 2:0, postupuje Sparta.

Sparta: Blažek - Pospěch, Homola, Řepka, Kadlec - Sivok, Sylvestre - Kisel, Šimák (65. Matušovič), Kolář (87. Jun) - Došek (75. Lustrinelli). Trenér: Bílek.

Hearts: Gordon - Neilson (66. Tall), Pressley, Berra, Wallace - Mikoljunas, Brellier, Hartley, Cesnauskis - Pinilla (83. Aguiar), Mole (56. Bednář). Trenér: Ivanauskas.

Tottenham Hotspur - Slavia Praha 1:0 (0:0)

Branka: 79. Keane. Rozhodčí: Skjerven - Holen, Tosse (všichni Nor.). ŽK: Tainio - Latka. Diváci: 36.000. První zápas 1:0, postupuje Tottenham.

Tottenham: Robinson - Chimbonda, Dawson, Davenport, I Jong-pchjo - Jenas, Zokora, Murphy (70. Ghalí), Ziegler (61. Tainio) - Mido, Keane. Trenér: Jol.

Slavia: Kozáčik - Krajčík, Latka, Suchý, Hubáček - Janda (62. Vlček), L. Jarolím, Švec, Hrdlička (73. Kalivoda), Švento - Fořt (78. Necid). Trenér: K. Jarolím.

[ 28.9. 2006 - ČTK / eFotbal.cz / Foto: ČTK ]