Je Rozhodnuto: Kapr s Drobiszem zproštěni obvinění

Je Rozhodnuto: Kapr s Drobiszem zproštěni obvinění

Brankář Sigmy Olomouc Petr Drobisz, majitel FK Bohemians Praha Karel Kapr a bývalí hráči stejného klubu Miroslav Obermajer a David Zoubek byli v úterý u Okresního soudu v Olomouci zproštěni obžaloby pro nedostatek důkazů.

Obžalovaní v kauze z utkání 30. kola první fotbalové ligy 2008/09 mezi Sigmou Olomouc a FK Bohemians Praha (3:0) tak mohou mít radost. Ve zmíněném květnovém utkání v roce 2009 měl podle tvrzení majitele FK Bohemians Praha Karla Kapra a hráčů Miroslava Obermajera a Davida Zoubka předat brankář Sigmy Olomouc Petr Drobisz Obermajerovi úplatek ve výši 300 000 korun za to, že pražský tým nechá Sigmu vyhrát. Sigma tehdy na dálku s Jabloncem a Mladou Boleslaví usilovala o příčku znamenající postup do evropských pohárů.

Kapr přišel s obviněním Sigmy Olomouc až téměř tři čtvrtě roku po události, před startem jarní části následného ročníku. Nejspíš s cílem dostat Sigmu Olomouc z ligové soutěže a mít tak lehčí cestu k záchraně v soutěži (Bohemians byli po podzimu poslední).

Po shromažďování důkazů, rekonstrukci předání úplatku policie a přípravném řízení začalo líčení případu u Okresního soudu v Olomouci v květnu letošního roku. Vyslechnuti byli hráči obou týmů, trenéři, funkcionáři, členové pořadatelské služby Sigmy Olomouc a další svědci. Zřejmě nejvíc případ zamotal bývalý ředitel SK Sigma Olomouc (v době údajné korupce byl ve funkci) Jiří Kubíček, který si v květnu roku 2010 pořídil několik audio nahrávek. Tu nejvýznamnější s pokladníkem klubu Ladislavem Římským, ve které Římský Kubíčkovi na položené otázky přitakává, jak případ probíhal a jak předal peníze asistentovi trenéra Psotky Martinu Kotůlkovi.

Před soudem Římský tvrdil, že šlo o nácvik rozhovoru pro diskreditaci tehdejšího předsedy představenstva Jaromíra Gajdy před klubovými volbami. Kubíček podle Římského chtěl Gajdu o vrcholnou funkci připravit. Svou tezi Římský potvrdil i při následné konfrontaci s Kubíčkem.

Zatímco se očekávalo, že bude soudce Aleš Vašků číst v úterý jen rozsudek a jeho odůvodnění, vstoupil přes víkend do případu nový svědek. Luděk Hrubý, člen ochranky nyní druholigového klubu FC Zbrojovka Brno, se ohlásil Sigmě Olomouc. Do kauzy ho údajně zatáhl bývalý sportovní ředitel Zbrojovky Brno Pavel Mokrý. "Ze strany pana Mokrého šlo o nenávist vůči Jiřímu Kubíčkovi, tehdejšímu řediteli olomouckého klubu. Navíc chtělo vedení Zbrojovky dostat Sigmu místo sebe do druhé ligy. Pro mě to byl obchod, šlo o peníze," doplnil motiv svého jednání, ve kterém pomáhal v namočení Sigmy Olomouc do údajné korupční aféry. Soudce ho vyslechl, ale jeho svědectví později označil za nedůvěryhodné a přečetl už dříve připravený rozsudek, v němž všechny zprostil obžaloby.

Všichni aktéři se zřekli možnosti na odvolání. Jen státní zástupce Petr Matoušek využil možnosti odvolat se do osmi dnů po doručení rozsudku. "Přestože jsme cítili, že skutková podstata, tak, jak byla prezentována stranou Bohemians Praha, nejspíše nastala, celé líčení a výpovědi obou stran však vyvolávaly celou řadu reálných otázek, na které nebylo možné zcela jasně odpovědět," podotkl soudce Aleš Vašků.

Disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky (DK FA ČR) vynesla své tresty už dříve. Původně potrestala Sigmu Olomouc odpočtem devíti bodů z tabulky letošního ročníku první fotbalové ligy a čtyřmilionovou pokutou. Brankář Hanáků Petr Drobisz, který měl úplatek ve výši 300 000 korun předat hráčům střížkovských Bohemians, byl pak potrestán zákazem činnosti na 18 měsíců a pokutou ve výši 200 tisíc Kč.

Odvolací a revizní komise (ORK) FA ČR v pondělí 26. září označila vzhledem ke složení DK její rozhodnutí za nulitní, čili neplatné. ORK poukazovala na vazbu několika členů tehdejší Disciplinární komise na Olomouc. Proto byl z dalšího jednání předem vyloučen místopředseda DK Roman Brnčal. Sigma Olomouc, která se na základě zákulisních informací obávala daleko vyššího trestu ještě před rozhodnutím ORK, své odvolání proti trestům stáhla. Ve čtvrtek 29. září však DK původní tresty pro hanácký tým znovu potvrdila.