Začínal jsem od nuly, říká kouč, který převzal tým po Strakovi

Český trenér Petr Němec vede v polské druhé nejvyšší soutěžo tým Arka Gdyně a na lavičce týmu, který převzal před časem po Františku Strakovi, je náramně spokojený.

Začínal jsem od nuly, říká kouč, který převzal tým po Strakovi
Petr Němec se v nejvyšších českých soutěžích trenérského angažmá nedočkal, už deset proto koučuje týmy v polské lize. Naposledy převzal před časem tým Arka Gdyně, když u mužstva skončil jiný český kouč - František Straka. Tomu se nepodařili Arku zachránit v nejvyšší soutěži.

"Když jsem mužstvo přebíral, začínal jsem od nuly. V týmu nezůstal ani jeden hráč ze základní sestavy, která hrála nejvyšší soutěž. Začátek byl proto hodně těžký. Hodně nám pomohl příchod Petra Benáta a Tomka Jarzebowskiego, pak se začalo dařit," poznamenal Němec, který má pro krajana Benáta jen slova chvály.

Nezlobil by se proto možná, kdyby klub angažoval i další české fotbalisty. "Nikomu a ničemu se nebráním, samozřejmě s Petrem Benátem to byla vyloženě náhoda. Trénoval jsem ho kdysi jako mladého hráče v Teplicích. Ani jsem nevěděl, že je v Budějovicích, naštěstí přišel signál z jiné strany a hned jsem věděl, že je to hráč, který pomůže. Jsem rád, že je tady a myslím si, že i on je spokojený," konstatoval Němec.

Angažmá v polském fotbale si chválí. "Změnily se stadiony díky EURO 2012, je to moc fajn," řekl český trenér, který okomentoval i výrok svého předchůdce Straky o tom, že "polský fotbal je jiný." "Je to možná pravda, my jako Češi se snažíme vymýšlet nějaké kulišárny, ale tady se mi líbí, že hráč pracuje stále na maximum," dodal.

V polském fotbale nyní působí řada zahraničních trenérů. Němec se brání úsudku, zda je to z polské strany dobrý krok, ale sám je spokojený. "Jsem za tohle angažmá vděčný. V Čechách jsem tu šanci nedostal, přišla až tady. Svou práci jsem začal od nuly, nikdo mě neznal a dokázal jsem se dopracovat až do první ligy. Na takový klub jako je Arka Gdyně jsem čekal dlouho, podmínky k práci, stadion, město a všechno okolo je podle mých představ. Teď ještě abychom to všechno vyladili fotbalově a dařilo se nám," prohlásil Němec.

Ten neřeší na zahraničním angažmá ani jazykovou bariéru, jelikož je z Ostravska a hovoří polsky. "Neměl jsem s tím nikdy problémy. Samozřejmě jsem sledoval jako malé dítě polskou televizi, takže rozumět, to nebyl vůbec žádný problém. Polština není zase tak těžký jazyk, dá se naučit. I když jsem viděl, že Franta Straka tady mluvil pouze anglicky," dodal český trenér Petr Němec.

V současnosti je Arka na osmém místě druhé nejvyšší polské soutěže a na lídra tabulky ztrácí deset bodů.