Arsenal opustí Highbury, jde do luxusu

Fotbalisté londýnského Arsenalu sice už nevládnou anglické Premier League, ale brzy budou mít jeden primát znovu v kapse. Letošní sezona na stadionu Highbury je po 92 letech poslední a už v létě čeká klub stěhování na nedaleký Stadion Emirátů, který bude pravděpodobně nejluxusnější fotbalovou arénou v Evropě.

Arsenal opustí Highbury, jde do luxusu
Arsenal pomýšlí na nový stadion už nejméně deset let. Nejprve se snažil spojit své plány s těmi, které chystaly fotbalový svaz a ministerstvo sportu na přestavbu tradičního chrámu ve Wembley, ale po mnoha peripetiích se kluboví činovníci rozhodli jít vlastní cestou. Dokonce našli ideální prostor nedaleko současného stadionu, na kterém klub dosáhl tolika slavných vítězství.

Nový stadion bude nejmarkantnější ukázkou toho, jak velkou cestu původně dělnický klub urazil od svých prvopočátků. Stadion Emirátů bude moderním komplexem, jehož součástí bude na 150 lóží pro nejbohatší klientelu, prodejna suvenýrů o rozloze tisíc metrů čtverečních, ale také třeba 900 toalet. Šedesát tisíc diváků nalezne na stadionu dokonalý komfort.

Těm, kteří neradi po rozlehlém Londýně cestují na zápasy, se dokonce nabízí možnost zakoupit i některý z dvou tisíc bytů, které budou součástí areálu.

O luxusu, jaký klub pro fanoušky chystá, svědčí i rozpočet, který dosáhne v přepočtu téměř 15 miliard korun. Téměř třetinu má pokrýt patnáctiletá smlouva s leteckou společnosti ze Spojených arabských emirátů, která dala stadionu jméno a kvůli spolupráci s Arsenalem opustila po několika letech konkurenční Chelsea. Další peníze klub získá prodejem pozemků, kde stojí současný klub, na zbytek si vzal úvěr.

Netrpělivě čekají na otevření nové arény i sami hráči, i když se prý se starým stadionem budou loučit jen neradi. "Užívám si každou minutu, kterou strávím na trávníku v Highbury, je to zvláštní hřiště. Chápu ale, že takový stadion už nevyhovuje ambicím klubu, vstupenky se nedostávaly pro mnoho zájemců," odhadl útočník Dennis Bergkamp nejvážnější důvod, který činovníky vedl k výstavbě. Hráči se těší také na zvětšenou hrací plochu, která by měla útočné hře Arsenalu vyhovovat.

Zatímco ještě letos může domácí zápasy "kanonýrů" vidět celkem 722.795 fanoušků, od sezony 2006/07 počet diváků stoupne o takřka 400 tisíc. Jenže je docela možné, že ani pak nebudou všichni zájemci uspokojeni. Svědčí o tom alespoň předprodej sezonních permanentek s výhledem do roku 2010, který klub zahájil letos v létě. Přes vysoké částky jsou některé sektory už teď vyprodány.

[ 13.11.2005 - ČTK / eFotbal ]