Slavil narozeniny perníkem aneb Jak si kamikadze Bystroň (ne)zvýšil bystrost

[hot]POZNÁMKA[/hot] Celé se to mohlo seběhnout asi takhle: V pátek 18. listopadu 2011 je Davidu Bystroňovi devětadvacet let. V sobotu 19. listopadu vítězí Plzeň ve Štruncových sadech v důležitém ligovém klání 14. kola nad Mladou Boleslaví (3:2). Stoper Západočechů Bystroň se jde zaslouženě odreagovat na diskotéku a oslavit dodatečně své narozeniny, klíčový duel Ligy mistrů s BATE Borisov v běloruském Minsku ho čeká až ve středu večer 23. listopadu. V klubu si v neděli brzy ráno chce dát na uvolnění a oslavu nějakou tu taneční drogu, ale dostává pervitin, který má k extázi svým složením blízko. Vše je zatím v pohodě, v Minsku pak Viktoria Plzeň vyhrává v obří mlze 1:0 a postupuje do jarní části Evropské ligy.

Slavil narozeniny perníkem aneb Jak si kamikadze Bystroň (ne)zvýšil bystrost
Jenže za měsíc v mlze zůstává něco jiného. Bystroň, který v Bělorusku musel na antidopingový test, měl pozitivní nález! Po „jeho“ Ostravsku, kde sedm let kopal za Baník, letí senzační zpráva, že jde o pervitin (tedy metamfetamin)! Koncem ledna se to potvrzuje…

Všechno by sedělo. Pervitin zůstává v moči tři a až čtyři dny. Přesně tolik dní uběhlo mezi nedělní nocí a středečním večerním zápasem Ligy mistrů.

Pervitin (také perník, piko neboli péčko), oblíbená československá droga 70.let, o níž psal ve svém známém románu Memento pozdější ministr vinitra a dnešní šéf Věcí veřejných Radek John, je syntetická stimulačí droga ve formě bílého prášku nebo krystalků. Zvyšuje akitivitu, energii a pocit síly a zvýšení fyzické i psychické výkonnosti.Tedy v podstatě Bystroňovu bystrost…

Jenže jen na chvíli. Účinkuje pouze čtyři až pět hodin. Na Bystroňovou výkonnost v utkání Ligy mistrů v Minsku nemohl mít perviitn vůbec žádný vliv. O to větší hloupost plzeňský fotbalista udělal.
Dnes je mu 29 let, když dostane předpokládaný dvou až tříletý trest, bude s jeho aktivní fotbalovou kariérou téměř konec. Kvůli marihuaně skončila před časem už slibná kariéra Tomáše Engeho ve formuli 1. Ten však alespoň jezdí jiné závody.

Vedení plzeňského klubu už spočítalo ztráty, jež mu Bystroň způsobil, na 15 milionů korun. Tržní hodnota hráče, která činí milion eur, tedy dalších 25 milionů korun, se také limitně přiblíží nule…

Co k tomu dodat? Velmi nebystré jednání zkušeného fotbalisty…Pervitin byl poprvé syntetizován již v roce 1888, a to v Japonsku. Tatáž země jej používala za druhé světové války pro sebevražedné piloty kamikadze jako doping při jejich posledním letu.

Je to smutné, ale kolem 20. listopadu 2011 zažil nejspíš svůj poslední fotbalový „let“ i David Bystroň. Na rozdíl od japonských letců spáchal jen profesní sebevraždu. Ovšem nedoborovlně, z hlouposti a neznalosti… Ostatně jako většina fotbalistů s podobným osudem.