Lubas: Start ligy proběhne bez komplikací

V České republice teprve tento týden polevily silné mrazy a meteorologové předpovídají na nadcházející dny další sněhové přívaly, už v pátek by však mělo odstartovat úvodní jarní kolo Gambrinus ligy. Šéf profesionálních soutěží FA ČR Ivo Lubas agentuře Mediafax řekl, že neočekává větší problémy.

Lubas: Start ligy proběhne bez komplikací
První liga startuje v polovině února kvůli účasti národního mužstva na ME, termínů je málo a domácí soutěž by měla skončit 13. května. Reprezentace by tak měla mít dostatek času na přípravu před šampionátem.
"Jarní" část soutěže by měl zahájit páteční zápas mezi Duklou a Žižkovem, dalších šest zápasů se má hrát o víkendu a v pondělí uzavře 17. kolo dohrávka mezi Olomoucí a Českými Budějovicemi. "Podle zpráv, které mám od prvoligových klubů, to vypadá velmi nadějně," řekl šéf profesionální soutěže Ivo Lubas s tím, že kluby spouští vyhřívání trávníku a odklízí sníh.

Vedení FA ČR vydalo doporučení, aby se odložily pouze zápasy, které by narušil silný mráz. "Pokud by teplota byla nižši než minus 12 stupňů, měl by se zápas odložit. V sousedním Německu dokonce povolili minus 15 stupňů. Konzultovali jsme to s odborníky a pro hráče by to němelo být žádné riziko. Navíc teploty by koncem týdne neměly být tak extrémní, takže by se mělo hrát," prohlásil Lubas.

S tím souhlasí také teplický ředitel František Hrdlička. "Kluby investovaly velké prostředky do vybudování vyhřívání trávníku a každé spuštění tohoto mechanismu stojí dost peněz. Hraje se i v sousedním Německu a tam s tím nemá nikdo problém. Nevidím důvod, proč bychom měli ligu odkládat, zvláště pak, když je málo volných termínů," uvedl Hrdlička na konci minulého týdne.

Ve středu se v Praze uskuteční Ligové shromáždění, drtivá část zástupců nejvyšší soutěže však bude proto, aby se liga odehrála podle plánu. Jedním z mála odpůrců jsou "Votroci" z Hradce Králové. "Fotbal se hraje pro lidi, proto je nesmyslné začínat v tomto období. Klimatické podmínky jsou hraniční, snad až za hranicí. Ve středu je ligové shromáždění, kde budu iniciovat posunutí. Poté, co jsem slyšel vyjádření některých funkcionářů, se ale bojím, že to stejně bude bezpředmětné," říká smířlivě generální ředitel hradeckého klubu Richard Jukl.

Jeden den vytápění trávníku podle Jukla stojí zhruba 70 až 80 tisíc korun. "Kluby utrpí i ekonomické ztráty. Do hledišť nepřijde tolik diváků, neprodáte vstupenky. Ve druhém kole hrajeme se Spartou ve 20.15, zápas vysílá televize. Není 15. červenec 2010, kdy nám do hlediště přišlo nestandardně fanoušků. K tomu připočtěte, že musíme vytápět trávník. Ztráta bude minimálně dva miliony korun," vypočítal hradecký ředitel.