Citizens jsou po infarktovém závěru po 44 letech mistrem Anglie

[tag]OBSAHUJE OHLASY[/tag] Manchester City v posledních pěti minutách sezóny vybojoval titul anglického mistra, který slaví po 44 letech. Citizens v posledním kole porazili QPR 3:2, a tak Manchesteru United nestačila ani výhra nad Sunderlandem.

Manchester City v nezměněné sestavě oproti minulému utkání s Newcastlem měl od úvodu zápasu s QPR zřetelnou převahu, ale ačkoliv držel míč většinu času na svých kopačkách, do sevřené obrany Hoops se dostával hodně ztuha.

Trpělivé snažení Citizens o nalezení skulinky v hostující obraně prolomilo nadšení fanoušků QPR, kteří oslavovali vedoucí gól Stoke City nad Boltonem. Ke gólu tlačili i Djibrila Cissého, který však z přímého kopu brankáře Joea Harta příliš nevystrašil.

V době, kdy se Manchester United dostal v duelu se Sunderlandem do vedení, postihla Citizens nepříjemnost v podobě zranění záložníka Yayi Tourého, jenž ještě před poločasovým hvizdem musel vystřídat.

Ještě než však reprezentant Pobřeží Slonoviny opustil hřiště, stál u zrodu důležité první branky domácích. V rohu pokutového území posunul míč na nabíhajcího Pabla Zabaletu, jehož střelu sice brankář Paddy Kenny tečoval, ale plachtící oblouček nakonec přeci jen zapadl do sítě.

Těžce nabyté vedení však Citizens hned na začátku druhého poločasu zahodili po chybě obránce Joleona Lescotta, jenž špatným zásahem hlavou vysunul do brejku Cissého, který tvrdou ránou z voleje prostřelil Harta.

O malou chvíli později neudržel nervy na uzdě horkokrevný Joey Barton a udeřil do obličeje Carlose Téveze, za což si vysloužil červenou kartu a své spoluhráče v nejhorší možné chvíli oslabil. Smyslů zbavený záložník při odchodu ze hřiště ještě nakopnul Sergia Agüera.

Zdálo se, že Citizens se otevírala cesta za vítězným gólem, ovšem opak byl pravdou. Z ojedinělé akce hostů se totiž po centru Armanda Traorého položil do vzduchu Jamie Mackie a hlavičkou v pádu poslal Hoops senzačně do vedení.

Na Etihad Stadium se v následujících minutách spustil pláč domácích fanoušků, kteří při pohledu na světelnou tabuli již nevěřili v další dva góly svého týmu. Zjevně šokované hráče se snažil vybičovat k obratu běsnící trenér Roberto Mancini, což se mu nakonec podařilo.

V pětiminutovém nastavení se nejprve po rohovém kopu prosadil hlavičkující Edin Džeko a krátce po něm stadion explodoval po vítězné trefě Agüera.

Premier League, 38. kolo:

Manchester City – QPR 3:2 (0:1)
Branky: Zabaleta (39.), Džeko (90.), Agüero (90.) – Cissé (48.), Mackie (66.)
_________________________________________________________________________

Kapitán mistrů Kompany: Už nikdy víc!

Obránce Vincent Kompany, kapitán čerstvého mistra Premier League Manchesteru City, bezprostředně po zisku titulu uvedl, že i během nepříznivě se vyvíjejícího zápasu s QPR nepřestával věřit v obrat. Ten se nakonec dostavil a Citizens díky výhře 3:2 slaví po 44 letech mistrovský titul.

Ještě v poslední minutě normální hrací doby prohrávali Citizens s o deseti hrajícím QPR 1:2, ovšem v infarktovém závěru se trefili Edin Džeko a Sergio Agüero. Výhra 3:2 tak odsunula z první příčky Manchester United, který zvítězil 1:0 v Sunderlandu, ale kvůli horšímu skóre bitvu o titul prohrál.

Obránce Kompany prožíval velkou radost, i když přiznal, že průběh hry nebyl pro slabší povahy. „Je to nejlepší moment v mém životě, ale když budu upřímný, tak už nikdy víc tímhle způsobem! Celou sezónu jsme doma byli skvělí, ale ve druhém poločase jsme se nemohli přes obranu QPR dostat. Jestli jsem to vzdával? Ne, nikdy jsem nepřestával věřit. Když Edin Džeko vyrovnal na 2:2, připomnělo mi to naše góly proti Tottenhamu a Sunderlandu. Zvládli jsme podobné situace už dřív, neměl jsem důvod nevěřit,“ řekl nejlepší hráč Premier League v uplynulé sezóně.

Trenér vítězů Roberto Mancini, jenž za nepříznivého stavu byl u postranní čáry možná nejaktivnějším mužem z celého týmu, po utkání věnoval výhru fanouškům klubu. „Byl to neuvěřitelný fotbal. Titul je pro fanoušky, zaslouží si ho. Nikdy jsem nezažil podobnou atmosféru. Vyhrát takovým způsobem je neskutečné. Měli jsme spoustu šancí. Dominovali jsme sezóně po 28 zápasů, když jsme dvakrát porazili United, titul jsme si zasloužili,“ říkal Mancini, oděn do italské vlajky.

Střelec první branky utkání Pablo Zabaleta přiznal, že za nepříznivého stavu už ztrácel naději: „Myslel jsem, že prohrajeme. Ale teď jsem ve snu a nechci se probudit. Všichni si titul zasloužíme, jsem na všechny hráče pyšný. Když si věříte, vyhrajete.“

Útočník Mario Balotelli, jenž přispěl k závěrečnému obratu, po utkání bránil i sebe samotného: „Ukázalo se, že jsme nejlepší. Proto jsme vyhráli. Co se týče mě, lidé o mě napovídali spoustu špatných věcí. Teď by měli zmlknout. Manchester City je skvělý klub a vidím tady i svou budoucnost.“

Smutnými hrdiny se v boji o titul stali hráči Manchesteru United, kteří byli mistry na pár vteřin po skončení svého zápasu v Sunderlandu, ale famózní finiš Citizens je z prvního stupníku opět sesadil.

Trenér Alex Ferguson, který průběžně sledoval stav na Etihad Stadium, městskému rivalovi k titulu pogratuloval: „Nikdo už nečekal, že City vyhrají, ale nakonec to proti deseti a s nastavením pěti minut zvládli. Ale gratuluji jim. Každý, kdo titul vyhraje, si ho zaslouží, protože je za výkony v dlouhém období. Po skončení našeho zápasu hráči výsledek neznali, teď jsou zklamaní. Dnes to zvládli perfektně, podali dobrý výkon. Celkově jsem s výkony v sezóně spokojen, 89 bodů obvykle na titul stačí. Tentokrát nám to nevyšlo.“