Zvítězí Křetínský, či Paclík? Udrží se Golda? A jsou v pozadí i politici?

Zvítězí Křetínský, či Paclík? Udrží se Golda? A jsou v pozadí i politici?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] V souvislosti s novoroční amnestií prezidenta Václava Klause jsem už slyšel i uštěpačnou poznámku na fotbalové téma. Kdyby si prý policisté s kauzou „Křetínského tašky“, která se táhne už od poloviny září, pospíšili, mohli by být její aktéři už dnes zase volní... Nejsem v této oblasti expertem, netuším, jestli by se jí to také týkalo, ale disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) v čele s Jiřím Goldou by případ musela dořešit tak či tak. Teď by se kauzou měla zase zabývat na svém příštím zasedání ve čtvrtek 10. ledna. Zároveň se však ozývají hlasy, že by Golda mohl (či měl) být ze své funkce odvolán. Někteří členové výkonného výboru FAČR by to asi přivítali. Ale je jich na takový čin dost? Bude nakonec silnější sparťanský boss Daniel Křetínský, nebo plzeňský majitel Tomáš Paclík? A mají v zádech i své známé, vlivné politiky, ministry či exministry?

Odejde Řepka do Kaprovy Bohemky? A vypískaný Straka mezi „exoty“?

Pokud jde Jiřího Goldu, ten se po prosincovém zasedání disciplinárky s Křetínským, jenž ho měl nasměrovat k důkazům ohledně úplatkářských praktik v českém fotbale, ještě znovu nešel. Podle některých médií je ale s informacemi, jež sparťanský šéf předal už 18. září na Strahově přesedovi FAČR Miroslavu Peltovi, už zcela seznámen. Jen s k nim zatím nechce vyjadřovat. „Nějaké schůzky a telefonáty probíhají, ale žádný posun ve věci není. Na příští čtvrtek svolám disciplinárku, kde budu své kolegy informovat. Uvidím, co z toho do té doby vypadne. Na něčem jsem se s panem Křetínským dohodl, já jsem svou část dohody dodržel a očekávám, že to samé udělá i on,“ řekl začátkem roku 2013 poněkud tajuplně Jiří Golda pro deník Sport. „Ten člověk něco slíbil a já to beru tak, že to bude fungovat,“ dodal Golda.

Působení Jiřího Goldy se však podle dobře informovaných zdrojů některým členům vedení FAČR příliš nelíbí. Vyčítají mu pasivitu, která podle nich nahrává spíše Viktorii Plzeň, v jejíž prospěch měl údajně „pracovat“ bývalý funkcionář Čáslavi a Táborska Martin „Chřestýš“ Svoboda, velký přítel plzeňského generálního ředitele Adolfa Šádka. Spartu ve výkonném výboru FAČR zastupuje její místopředseda, jinak též III. místopředseda FAČR (za ligu) a šéf Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušan Svoboda. Není asi tajemstvím, že on i jeho spolupracovníci by Goldovo odvolání nejspíš uvítali.

Golda je navíc jedním z posledních „pozůstatků“ éry předsednictví Ivana Haška, spojené s Hušákovou Sazkou, kolem níž se současný šéf disciplinárky rovněž pohyboval.

Pokud jde o Dušana Svobodu, není ani tajemstvím, že studoval v Brně spolu s Danielem Křetínským. Křetínský je absolventem Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Stejně jako jiný brněnský rodák, současný ministr spravedlnosti Pavel Blažek. V září se psalo i o tom, že Křetínský mj. o fotbalové úplatkářské kauze informoval i Blažka.

Co se týče plzeňského Olomoučana Tomáše Paclíka, jeho známým (a olomouckým „panem domácím“ jeho firem) je vlivný exministr vnitra Ivan Langer. Spekuluje se tedy také o tom, kdo z velkých rivalů, kteří si nemohou už dva roky přijít na jméno, bude mít silnější politické krytí.

Křetínský bude řídit aktiva ve výši téměř 300 miliard korun



V Gambrinus lize je na tom po podzimu sice o něco lépe Viktoria Plzeň než pražská Sparta, jak ale napsal před Vánocemi ekonomický server motejlek.com, v byznysu vítězné akviziční tažení sedmatřicetiletého Daniela Křetínského zdárně pokračuje. „Slovenská vláda umožní Energetickému a průmyslovému holdingu, v jehož čele Křetínský stojí, aby koupil od koncernů GDF Suez a E.ON jejich devětačtyřicetiprocentní podíl a manažerskou kontrolu ve Slovenském plynárenském priemyslu. Transakce za zhruba šedesát miliard korun obrovsky nafoukne aktiva českého holdingu. Křetínský bude po dokončení transakce kontrolovat a řídit aktiva v celkové výši přes jedenáct miliard eur,“ napsal motejlek.com.

Uvidíme, zdali tento Křetínského obchodní úspěch posílí sparťanského bosse i v jeho snaze o očistu českého fotbalu. Jak se zdá, jde možná i to, zda vůbec Goldovi v čele disciplinárky důvěřuje. A jestli by lépe nespolupravoval s jiným šéfem disciplinární komise FAČR? To vše ukáží už brzké dny příští. Jen Křetínský a Golda nejlíp ví, o čem si spolu povídali mezi čtyřma očima na začátku prosince na Strahově.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK