Kdyby Superpohár pískal český sudí, vyhráli by Blues – nenastavovalo by se!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] O skvělém evropském Superpoháru Bayern Mnichov – FC Chelsea (2:2 po prodloužení, 5:4 na penalty) v Praze - Edenu se už napsaly spousty superlativů. Ovšem jedna věc ještě nezazněla: Kdyby utkání řídil český ligový rozhodčí podle zvyklostí z Gambrinus ligy, vyhrála by ho Chelsea, protože Bayern by ve 121. minutě nemohl vyrovnat na 2:2! A trenér José Mourinho by se nemusel zlobit. Český arbitr by totiž zápas utnul s poslední vteřinou a nenastavil by v prodloužení ani vteřinku navíc!

Čechova rada Plzni? Ať se na zápasy Bayernu raději ani nedívá

Mourinhovy stesky už jsme všichni slyšeli. „Jsem zklamaný. Doufám, že mě za můj názor nikdo nebude chtít trestat, ale podle mě v Praze prohrál lepší tým. Takový je ale někdy fotbal. Je to pro mě další zkušenost, častokrát jsem ale hrál v deseti mužích v zápasech UEFA. V takovém zápase hráči odvedou své maximum, semknou se, i když jsou nahněvaní. Ten zápas byl tou druhou Ramíresovou žlutou kartou zabitý. Taková karta by se dávat neměla. Kdyby tam byl dobrý anglický rozhodčí, určitě by druhá žlutá karta pro Ramírese nepadla,“ zlobil se Mourinho.

Budiž, ale José Mourinho jaksi přehlédl skutečnost, že v prodloužení měl švédský arbitr Eriksson pískat jasnou penaltu po faulu na hráče Bayernu Martíneze. Jak správně řekl komentátor České televie Jaromír Bosák: „Ne, že se to pískat mohlo, to se pískat mělo!“

Když se ale Mourinhovi v Praze stýskalo po anglických rozhodčích, nechápu, proč mu vadilo nastavení, když je dobře známo, že arbitři z britských ostrovů v posledních letech nastavují ze všech sudích vůbec nejvíc. A zcela správně!

„Bylo před námi 27 minut po gólu Hazarda, hrát v deseti takovou dobu je jako hrát věčnost. Rozhodčí se navíc rozhodl nastavit v každém prodloužení ještě další minutu. Nechápu, proč to udělal, mělo se hrát jen 120 minut,“ tvrdí Mourinho. Já zas nechápu, co portugalskému „Special One“ vadí. Zdržení byla i v prodloužení spousta. Bylo to naopak nanejvýš citlivé rozhodnutí.

Zato u nás v lize se sudí s nastavováním moc nepářou. Stačí se podívat, kolik minut se v Premier League (stejně jako v Lize mistrů) nastaví celkem ve všech zápasech a kolik v Gambrinus lize. To je panečku, rozdíl! „Víte, on Roman Berbr to nastavování nemá moc rád,“ vysvětlil mi jeden, raději nejmenovaný, český rozhodčí.

Možná i proto sudí nedělního televizního utkání Plzeň – Olomouc (3:2) Karel Hrubeš přidal jen něco málo přes minutku.

Jiný bývalý šíbr českého fotbalu, strůjce úspěchů Bohemians Praha v 80. letech, sekretář klokanů Zdeněk Svoboda zase (ve své knize) tvrdil, že podle toho kolik a za jakého stavu rozhodčí nastavil minut, bezpečně poznal, kterému mužstvu arbitr stranil.

Petr Čech navrhoval čistý čas!

Mourinho si to po pátečním Superpoháru asi myslí rovněž, ale já tvrdím, že čím víc nastavení, tím líp. Hráči prozdržují a proválejí neskutečné množství času.

A pak je tady ještě jedno řešení, které revolučně navrhoval v magazínu Hattrick už v říjnu roku 2010 právě brankář Mourinhovy Chelsea Petr Čech: „Zavést ve fotbale, stejně jako v basketbalu či ledním hokeji, čistý čas.“ A bylo by rázem po dohadech a sporech. Ale to bychom chtěli na konzervativních pánech z vedení světového a evropského fotbalu moc. Ostatně všichni víme, jak těžko do světového sportu číslo jedna proniká video.