Plzeň neměla s Příbramí problémy, Horváth se trefil netradičně hlavou

Plzeň přezimuje s pětibodovou ztrátou na lídra první ligy Spartu. Obhájce titulu v duelu 16. kola doma porazil Příbram 2:0 a připsal si čtvrtou ligovou výhru za sebou.

Domácí poslal do vedení hlavou kapitán Pavel Horváth, který připravil také druhý gól pro Milana Petrželu. Příbram naopak zakončila podzim 12. venkovním utkáním v řadě bez vítězství a na hřištích soupeřů nedala už 417 minut gól a je jediný bod nad sestupovými příčkami.

Dnešní zápas byl ligovou loučením pro kouče Viktorie Pavla Vrbu, který se po závěrečném hvizdu s dojetím zdravil s domácími fanoušky. Vrba se od ledna ujme reprezentace.

Plzeňský klub se před utkáním oficiálně rozloučil s Vrbou i jeho asistentem Karlem Krejčím. Vrba do zápasu poslal téměř totožnou sestavu jako v posledním utkání proti Manchesteru City, jen na levém beku nahradil Hubníka již uzdravený Limberský.

Příbram se snažila zužovat hřiště, když mezi útokem a obranou bylo často maximálně 20 metrů, a zahuštěným prostorem komplikovat Plzni kombinaci. To se hostům dařilo, ovšem příbramská taktika měla slabinu ve volném prostoru mezi obranou a brankářem, čehož Plzeň umě využívala především zásluhou Horvátha. Ten už v 6. minutě poslal za obranu Rajtorala a po jeho přihrávce scházel Kolářovi krok, aby doklepl míč do prázdné branky.

Ve 21. minutě však už Plzeň udeřila. Stoper Čišovský poslal dlouhý nákop za obranu, kam zasprintoval Horváth a hlavičkou z velkého vápna poslal míč přes brankáře Hrušku přímo do šibenice. Při akci hodně zaspal příbramský bek Zápotočný, který nepokryl domácího střelce.

Hosté většinou útočili v nedostatečném počtu hráčů, jejich brejky nebyly nebezpečné. I když útočník Řezníček dvakrát zahrozil. Ovšem poprvé akci jeden na jednoho nedotáhl ke střele a podruhé mu tvrdou ránu vyrazil brankář Kozáčik.

To na druhé straně po půlhodině hry našel Horváth další parádní přihrávkou za obranu nabíhajícího Petrželu, který z úhlu propálil Hrušku podruhé a zvýšil na 2:0.

Po změně stran mohl zápas zdramatizovat příbramský Pilík, ale z přímého kopu plzeňskou branku těsně minul. Jinak se ale hostům nedařilo delší čas udržet míč na svých kopačkách. Tudíž se ani nedostávali do tlaku, který by jim umožnil s výsledkem pohnout.

Naopak Plzeň v klidu kombinovala a šetřila síly na důležité utkání Ligy mistrů s CSKA Moskva, v němž půjde o třetí místo ve skupině. Západočeši navíc mohli vedení ještě navýšit, ovšem Kolářovu střelu do prázdné branky na poslední chvíli srazil jeden z obránců a Petržela po rohovém kopu nepropálil hradbu těl před sebou. A i Kovaříka v jasné šanci zastavil stoper Hájovský.

Viktoria Plzeň - 1. FK Příbram 2:0 (2:0)

Branky: 21. Horváth, 30. Petržela. Rozhodčí: Lerch - Jiřík, Černý. ŽK: T. Pilík (Příbram). Diváci: 9510.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Čišovský, Procházka, Limberský - Hořava, Horváth - Petržela, Kolář (85. Bakoš), Ďuriš (62. Kovařík) - Tecl (72. Wágner). Trenér: Vrba.
Příbram: Hruška - Zápotočný, Hájovský, Mišůn, Pleško - Danoski (71. Krameš), Tarczal (80. Švancara), Krbeček, T. Pilík - Stratil (57. Mašán), Řezníček. Trenér: Čuhel.