Přesvědčí Pelta Spartu i fandy, aby hrála na novém Strahově? Nebo sem naláká jiný klub?

Přesvědčí Pelta Spartu i fandy, aby hrála na novém Strahově? Nebo sem naláká jiný klub?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Šéf České unie sportovní (ČUS, dříve ČSTV) Miroslav Jansta prozradil v rozhovoru pro server Aktuálně.cz, že šéf Fotbalové asociace České republiky (FAČR), že jeho kolega a blízký spolupracovník Miroslav Pelta už jedná s některými kluby, zda by nechtěly na budoucím, novém Národním stadionu na Strahově hrát své zápasy, alespoň ty zahraniční, či tam dokonce přesunout své klubové sídlo. Který klub by to ale měl být? A přesvědčí Pelta pražské fanoušky, aby na neoblíbený a dosud špatně dopravně dostupný Strahov našli svou cestu. „Velký Čáp“ už dokázal vyřešit leccos nevyřešitelného, tohle by však byl „majstrštyk“.

Sehraje Plzeň odvetu s Doněckem kvůli nepokojům na neutrální půdě?

„Národní stadion na Strahově by měl být univerzálním stadionem, Národní olympijské centrum, sloužící fotbalu, atletice, ale i jako nové sídlo ČOV, ČUS a sportovních svazů. Strahov vždy sloužil sportu, teď spíš vypadá jako skanzen. Už jsme o tom jednali s primátorem, chceme to probrat s novou vládou. Ale ne tak, že chceme miliardu, dvě, tři, ale že chceme mít pod kontrolou dlouhodobý plán financování. Všechno musí být vysoutěžené, musíme tomu dát důvěryhodnost,“ zdůraznil pro Aktuálně.cz. Miroslav Jansta.

„Na rozdíl od Hušáka nechci Strahov stavět sám. Já to chci nechat odborníkům, aby to postavil někdo fundovaný. Já nebudu běhat s helmou po stavbě a tvářit se, že tomu rozumím. Když tomu nerozumím. Je to jediná cesta, jak zachránit areál Strahova, který vždy sloužil a má dál sloužit sportu. Nyní je naprosto zchátralý a k nepotřebě. Zpracovává se studie. Spolupodílet by se měla Fotbalová asociace ČR, drobným dílem ČUS, ČOV. Nejdůležitější roli by ovšem hrály stát a hlavní město Praha. Musíme dát tomu projektu náplň, něco, z čeho se bude platit provoz. Počítáme s komerční zónou, projekt lze propojit s vysokoškolskými kolejemi a ubytovávat studenty, fotbal by tam měl absolvovat mezistátní utkání, pan Pelta už jedná s některými kluby, zda by tam nehrály zápasy se zahraničními soupeři, případně tam přenesly svoje sídlo. Pracuje se s variantou atletiky, s pořádáním velkých koncertů. Kolik by to mělo stát? Až zpracují studii, budeme s tím seznámeni... Počítám v řádu miliard, tak tři až čtyři,“ doplnil Jansta pro Aktuálně.cz

Sparta z Letné, Slavia z Edenu ani klokani z Ďolíčku je tak nepůjdou


Sparta je na Letné, Slavia v Edenu, klokani v ďolíčku, Dukla na Julisce. A Plzeň je ráda v rekonstruovaných Štruncových sadech, který klub by tedy na Strahově měl hrát? Kromě národního mužstva snad jedině účastník Ligy mistrů (dnes připadají v úvahu Sparta či Plzeň), kdyby mu los přidělil Barcelonu či Bayern Mnichov, a vyprodal by i stadion nad 30.000 diváků.

A přesunout sídlo? To hovoří snad jen pro Spartu, která má na blízkém strahovském spartakiádním stadion pronajaté tréninkové středisko mládeže.

V České televizi protežují Spartu a urážejí Slavii – bude to řešit Rada ČT?

Slavia, i když ji vytoužený Eden vyloženě nepatří, by se na Strahov, kde působila a měla zde i své provizorní sídlo od roku 2000 do roku 2008, určitě nehnala. „Třepala“ by se sem, jak expremiér Rusnok na Mandelův pohřeb do Jihoafrické republiky. Bohemians 1905, ti už si Strahov také vyzkoušeli a chodilo sem na ně ještě méně lidí, než do Edenu. Takže zbývá Dukla. Na tu chodí na Julisku dva až tři tisíc lidí, na Strahov by to byla sotva polovina. Takže také nic.

Zbývá jen ta Sparta s přesídlením kanceláří a velkými zápasy, na něž by prodala víc lístků než na dvacetitísicovou Letnou. I když ani sparťanští fanoušci se na Strahov tolik nehrnuli, když se přestavovali (třeba za Petra Macha v roce 1994) Letná.

Strahov, přezdívaný Větrná hůrka, je zkrátka pro Pražany neoblíbený stadion. Už kvůli omezenému parkování na kopci (to by se snad s Národním stadionem vyřešilo), tak kvůli špatné dopravní obslužnosti. Když se přece jen na Karlově náměstí narvete do autobusu číslo 176 a vydržíte smíchovskou sardinkovou anabázi přes kopec a serpentiny ke spartakiádnímu stadionu, stejně vás čeká ještě pěkný výšlap. A pokud zvolíte tramvaj číslo 22 a 25 a vystoupíte u hotelu Pyramida na Malovance, stojí před vámi malá Sněžka. Což pro starší fanoušky není zrovna ideální příprava na zápas.

Strahov už zažil velké zápasy i diváckou kulisu


A pak je tu také fotbalovými fanoušky neoblíbená atletická dráha, která by měla na Národním stadionu zůstat. Na druhou stranu, pokud se Strahově přece jen zaplnil, třeba při pražských derby, či při nejlepším zápase poválečné slávistické historie Slavia – Ajax Amsterdam 2:1 (ve středu 29. srpna 2007), v němž Stanislav Vlček posunul svůj tým konečně do vysněné Ligy mistrů, bývala tu atmosféra (i akustická) jako hrom. Jenže ani na ten Ajax nebylo zcela vyprodáno…

Posune se prodej Slavie? Řebíček údajně použil peníze za Petráka, aby uklidnil Sisáka

A dřív, když tu ještě byly ochozy k stání, jako třeba v listopadu 1983, kdy tu pro změnu dnešní trenér jihlavské Vysočiny Petr Rada dvěma góly v kvalifikaci ME 1984 porazil mistry světa z Itálie 2:0 (a plazil se pak po plotu a zdravil se s nadšenými diváky), byl Strahov docela slušným kotlem.

Třeba to Pelta s novým Strahovem dokáže rovněž a přesvědčí diváky, aby tohle místo přece jen vzali na milost. Předpokládá to ovšem, aby národní tým konečně něco (a o něco) hrál a aby Sparta (Plzeň, Slavia či někdo další?) startoval v Lize mistrů a mohl nastupovat proti Barceloně, Realu Madrid či Bayernu Mnichov. To je dlouhodobě ještě asi mnohem větší úkol než postavit Národní stadion na Strahově.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="43521"]