Zápas v Ostravě by se měl opakovat! Kocourek pro Viktorku "mňouká" rád

[hot]ANALÝZA[/hot] Šéfka komise rozhodčích Dagmar Damková krátce před jarním startem Gambrinus ligy prohlásila, že ji při každé chybě sudích ve prospěch Plzně, kde bydlí, omývají. Takže paní Dagmar hned v prvním jarním kole poslal pod studenou sprchu Tomáš Kocourek. Ten v klíčovém duelu Baník Ostrava – Viktoria Plzeň (1:2) neuznal domácím regulérní gól, když už míč byl zcela evidentně za čarou.

Gól Baníku měl platit, rozhodčí nic neomlouvá, tvrdí Damková

Je dobře, že Damková a spol. jasně konstatovali, že branka měla platit a že Kocourka potrestá. Jenže si za tenhle skandál může komise rozhodčích i sama: Kocourek totiž vůbec neměl být na utkání Plzně nominován. Stačí se podívat do archivu a zjistit, kolikrát v nedávné době „mňoukal“ tento arbitr ve prospěch Viktorie (viz náš přiložený seznam).

A kdyby příslušné komise FAČR měly „koule“ a elementární smysl pro fair play, musely by nechat ostravský duel opakovat. Tak jako to v podobném případě udělali před časem v bundeslize po zápase Bayern - Norimberk (i když loni při dalším podobném excesu v utkání Hoffenheim – Leverkusen se už k repríze ani v Německu zbaběle neodhodlali).

Měl jít Baník do vedení? Míč za čárou asi byl, přiznal Horváth

Slyšel jsem v pondělí v České televizi experta ČT Josefa Němce, jak chválil sudího Kocourka za jeho chlapské přiznání chyby, že měl lépe stát a lépe situaci vidět.

No, ona v tom televizním příspěvku nebyla ta část Kocourkovy výpovědi, kdy hovořil o tom, že mu asistent Filípek do mikrofonu dodatečně říkal něco o faulu ostravského hráče na plzeňského brankáře. Tak aby bylo jasno, do Kozáčika strčil Kolář. „Kocourek tak mohl maximálně písknout faul plzeňského hráče na plzeňského gólmana. Nic jiného,“ zlobil se oprávněně kapitán Baníku Michal Frydrych.

Nevím, jestli Tomáš Kocourek viděl, či neviděl míč v plzeňské brance, či ho tam chtěl, či nechtěl vidět. Analýza jeho předchozích výkonů (z archivu fotbal.hattrick.cz) v minulých utkání Viktorie Plzeň mě však vedou k tomu, že jeho dodatečným vysvětlujícím slovním projevům příliš nevěřím.

KOCOUREK A PLZEŇ – V AKCI

VIKTORIA PLZEŇ – DUKLA PRAHA 1:1

26. února 2012 – 18. kolo sezony 2011/2012 (sudí Kocourek – Gallo, Marek)

„Skvostné „dílo mužů“ v černém. Po Řezníkově centru z volného přímého kopu zprava ve 29. minutě dochází v pokutovém území k nevinnému souboji Darida/Sklenář. Kocourek šokuje penaltou a hráč Dukly dostává za svůj (ne)faul první žlutou kartu. Plzeň jde do vedení, jenže Dukla po pauze nečekaně vyrovná. Sklenář ale už v 63. minutě vidí druhou žlutou a Západočeši dostávají šanci hrát dlouhou přesilovku.

Nedaří se jim však. Kocourek, i když se moc nezdržovalo, nastaví čtyři minuty. Když se však duklisté z plzeňského tlaku vymaní a podnikají nebezpečné brejky, utne je sudí v nejlepším a nenechá je ani zahrát roh a zápas před ním z „bezpečnostních důvodů“ raději ukončí.

[break]

SLOVAN LIBEREC – VIKTORIA PLZEŇ 1:2

17. listopadu 2012 – 15. kolo sezony 2012/2013 (sudí Kocourek – Mencl, Nádvorník)

Na oslavu státního svátku to sudí v čele s Kocourkem opět roztočí. Zatímco za stavu 1:0 nepustí libereckého Šurala do gólového brejku kvůli neexistujícímu ofsajdu, plzeňského Štípka nechají vyrovnat na 1:1 z jasného postavení mimo hru. A závěr, kdy Plzeň vede 2:1, je už pod kocourkovskou kontrolou.

Plzeňský Bakoš po strkačce s libereckým Blažkem navíc díky Kocourkově benevolenci vyvázne bez červené karty.

[break]

VIKTORIA PLZEŇ – FK TEPLICE 2:1

7. dubna 2013 – 22. kolo sezony 2012/2013 (rozhodčí Kocourek – Hájek Kotík)

V závěru nedělného duelu s Teplicemi možná tekly při finiši hostí nervy i plzeňským divákům. Vzpomněli si třeba na velikonoční zápas v roce 2011, kdy Plzeň také vedla nad Slavií 2:0, Štruncovými sady běžela jedna mexická vlna za druhou, sudí Kovařík odpustil domácím jasnou penaltu, ale i tak slávisté v závěru vyrovnali na 2:2 a málem ještě vyhráli. Z oslavy byla tryzna za dva ztracené body.

V neděli to Tepličtí už nestihli, třeba i proto, že sudí Kocourek po dvou minutách „povinného“ nastavení, ve stylu „aby se neřeklo“, televizní utkání rychle utnul. Navzdory časovému zdržení při gólu na 1:2.

Předtím se místo něj činil poměrně neznámý moravský asistent Kotík, který Teplickým odmával dva neexistující ofsajdy ve velmi nadějné pozici, zvláště Litsingi šel do vyložené šance… V té době zveřejnil režisér přenosu na FANDOVI velmi zajímavou statistiku, zatímco na rohy vedla v té době Plzeň 15:0, na ofsajdy „vítězily“ Teplice přesvědčivě 6:0. Pak si asi Severočeši řekli, že musí do útoku opatrněji, aby se vyhnuli Kotíkově „ofsajd systému“, a vypracovali si hned tři rohy a vstřelili i jeden gól. No a pak už byl konec.

[break]

VIKRORIA PLZEŇ – SLAVIA PRAHA 0:1

11. května 2013 – 27. kolo 2012/2013 (rozhodčí Kocourek – Wilczek, Tacina)

Horváth a spol. proti červenobílým, pokropených zázračnou Petroušovou a nejspíš ještě jinou vodou, vybouchli. A to přesto, že hráli sedmdesát minut po diskutabilním Juharově vyloučení přesilovku.

Nešlo jim to, kopali jen bezvýsledně roh za rohem. Jejich nejlepším „hráčem“ tak byl v sobotu sudí Kocourek, ale ani jeho výkon alespoň k bodu Plzni nepomohl. Ovšem alespoň před důležitým zápasem v Olomouci „brilantně“ uchránil před čtvrtou žlutou kartou a „stopkou“ Horvátha i Bakoše.

Přiznám se, že už mě nudí pořád dokola číst objektivistická zdůvodňování některých médií, zvláště pak tzv. „odborného“ tisku. Že prý si Kocourek Juharovo vyloučení obhájí, že to šlo v duchu (gumových) pravidel takto posoudit atd.

I když, stejný rozhodčí, podobná situace a rozdílný verdikt. Stačí si vzpomenout na listopadový televizní duel Liberec – Plzeň (1:2), v němž Kocourek a jeho asistenti brutálně zařízli domácí Slovan. Tady došlo k identické situaci: plzeňský Bakoš při strkačce s Blažkem udělal to samé a vyloučen nebyl. Jak to říkal Orwell, všichni jsme si v lize rovni, někteří ale rovnější? Ať si Kocourek vysvětluje v novinách, co chce, že to bylo něco jiného, už mu nevěřím!

Vraťme se k utkání se Slavií. Kromě Horvátha hrozila čtvrtá žlutá karta i Čišovskému, Bakošovi a Procházkovi. Procházka ji jako jediný z ohroženého kvarteta dostal, ale mohl být rád, že zůstalo jen u ní. Čišovský šel při Škodově gólu slávistovi pod nohy také docela zhurta a může si v podstatě oddechnout, že byl útočník červenobílých tak rychlý a utekl mu.

A Bakoš, kterému promíjeli čtvrtou žlutou sudí už v minulých duelech? Proti Slavii na začátku druhého dějství skokem plavmo evidentně filmoval penaltu, tu Kocourek sice nenařídil, ale kartičku velkoryse nevytáhl. Není nad to mít přehled, že?

Ovšem Kocourek mě alespoň přesvědčil, že i v Gambrinus lize se dá zápas pořádně nastavit, když je to třeba. Ukázal čtyři minuty navíc a nechal hrát skoro pět. Zcela v pořádku, škoda ale, že to není jindy běžné. V Gambrinus lize se nastavuje jedna, dvě, maximálně, když už to musí být, tři minutky.

[break]
OPILEC OPĚTOVNĚ ZRALÝ NA VYŘAZENÍ Z LISTINY

Co k tomu dodat? Těžko to být může jen být náhoda, spíš přílišná aktivita v duchu „správných větrů“.
Navíc úterní deník Blesk v této souvislosti připomíná další Kocourkův historický „veleprůšvih“: „V dubnu roku 2010 přišel podle několika svědků rozhodovat zápas II. ligy Viktoria Žižkov – Hlučín, který se hrál dle tradice už v neděli od 10.15 hodin, ztřískaný jak carský důstojník a delegát musel opilce vyměnit. Kocourek pak dostal na zbytek sezony. Na jak dlouho mu teď vystaví stopku Damková?“ ptá se Blesk.

Podle mého názoru je to v celkovém součtu zralé na vyřazení z profesionální listiny rozhodčích. Nebo alespoň z utkání, v kterých hrají Plzeň a její nejbližší konkurenti.