Výtržnosti na Baníku zrušily Euro v Praze, sport agresorů vláda nepodpoří

Výtržnosti na Baníku zrušily Euro v Praze, sport agresorů vláda nepodpoří

[hot]POLEMIKA[/hot] Když jsem v sobotu viděl v ČT výtržnosti chuligánů při utkání Baník Ostrava – Sparta (1:1), bylo mi hned jasné, že tímto „kouskem“ ostří hoši odpískali i pořádání EURO 2020 v Praze. Protože těsně po takovémhle masakru těžko může dát premiér a vláda vedení FAČR státní garanci na výstavbu Národního stadionu na Strahově. Zvlášť když koaliční partneři ČSSD – hnutí ANO a lidovci – z toho nebyli nadšení už před ostravskou sobotou. Snad kdyby se schůzka šéfů FAČR, Českého olympijského výboru a České unie sportu s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Marcelem Chládkem konala jindy než v době všeobecného odsouzení „sportu agresorů“, jak fotbal nazval komentátor Lidových novin Martin Zvěřina.

My jsme Slavia, vy nejste nic, slyšeli hráči od fanoušků

Vždycky, když se jednou za rok stane nějaký průšvih podobný tomu ostravskému, vyrojí se salonní novináři, intelektuálové, těžce ošlehaní kavárenskými větry, a mudrují o fotbale, sportu a o věcech, kterým v jednotlivostech i souvislostech pramálo rozumějí. Ovšem jejich soudy mají velký vliv na veřejné mínění.
Martin Zvěřina v úterních Lidových novinách komentáři s názvem „Sport agresorů“ s podtitulem „Ani korunu do fotbalu, jen legislativní podporu“ mj. napsal:

„Soukromé fotbalové kluby, které si provozováním fotbalu vydělávají, se rozhodly, že problém, na kterém se podílejí, má za ně řešit stát. Chuligáni, výtržníci, násilníci či deklasované živly (jak chcete) k fotbalu netíhnou náhodou. Nespadli z Marsu a na ‚chudáky‘ fotbalisty si nezasedli sami od sebe. Tyto nebezpečné rváče si vychovali fotbaloví funkcionáři s velkou tolerancí vnímající projevy násilí, rasismu, xenofobie i antisemitismu u fanoušků i hráčů. Jsou to přece soukromé osoby a kluby s nimi ‚nemohou‘ nic dělat. Když nezpůsoby na tribunách překročí jistou mez, začne funkcionářstvo bědovat a žádá stát o pomoc. A politici, kteří rádi ukazují vstřícnou tvář představitelům nejpopulárnějšího sportu, ochotně aportují.“

Fotbal je jen odrazem společnosti


Pěkně řečeno, jen by mě zajímalo, kdo v Česku vychoval polské chuligány z GKS Katovice, kteří výtržnosti v Ostravě vyprovokovali? Mohou snad české fotbalové kluby za to, že jsou v Polsku mnohem přísnější zákony, a proto polští chuligáni tak rádi vyhledávají české stadiony, kde jim téměř nic nehrozí? Mimochodem přísnější legislativu, jejíž podporu nyní Zvěřina schvaluje, v Poslanecké sněmovně léta brzdily či přímo bojkotovaly strany, které byly LN v minulosti docela blízké.

„Fotbal je jen přesným odrazem společnosti,“ říká s oblibou šéf oddělení profesionálního fotbalu FAČR Iva Lubase. To, že se na fotbal nabalují skupiny, vzývající s oblibou násilí, rasismu a xenofobie, je pravda. Ovšem těm o fotbal vůbec nejde. Jen na něm parazitují, aby byli díky populárnímu sportu lépe viděni. Tyto lidi, včetně nebezpečných rváčů, si však nevychovali fotbaloví funkcionáři, ale celá společnost, v čele s politiky, soudci a policií. Ta výše uvedené projevy vnímá s velkou tolerancí.

Lavička: Jak krutá porážka bude? To se rozhodne za týden

Mnozí z fotbalových rváčů se ostatně často vyskytují i na různých jiných demonstracích a mítincích, stadion je pro tyto extrémisty jen dalším vhodným místem ke své, v tomto případě velmi výrazné, mediální prezentaci. Fotbal se stal obětí skupin, s nimiž si stát a veřejnost nevědí rady. A jejichž frustrace stoupá.

Březinovo tvrzení, že české kluby mají svých peněz dost a jak si v Česku provozováním fotbalu vydělávají, svědčí o tom, že problematika sportu číslo jedna v tuzemském balení není politickému komentátorovi LN vlastní. Třeba jen majitel největšího českého klubu, pražské Sparty, Daniel Křetínský už za svého letenského koníčka utratil miliardu korun. Oficiálně.

„Nesmíme zapomínat, že sport na této úrovni je v prvé řadě výnosný obchod. Proto by byla obrovská chyba podporovat kluby v této specifické činnosti finančně nebo jim ulehčovat v tom, že stát zajistí bezpečnost soukromé výdělečné akce na svůj účet. Kluby beztak inkasují jinými cestami státní peníze, a přitom mají svých dost,“ píše Březina.

Kluby by o tom výnosném obchodě mohly vyprávět…

Damková se prý snažila Baník - Sparta ukončit! Selhal telefonní signál…

Rozhodně ale nemají na to, aby řešily problémy extrémistických skupin, které fotbal zneužívají ke své prezentaci a sebeuspokojení. K tomu musí pomoci stát - jak přísnější legislativou, tak třeba (znovu)přítomností policie na stadionech.

A také obce, tedy města, která až na výjimku typu Sparta či Slavia fotbalové stadiony v Česku vlastní. Měla by si tedy svůj majetek chránit, mají na to ostatně svou Městskou policii.

Národní stadion? Až se to uklidní


Vraťme se oklikou na začátek. Je zřejmě, že po sobotních Bazalech nemůže „sport agresorů“ premiér Sobotka podpořit, ani kdyby chtěl. V podstatě ve středu šéfům FAČR, ČOV a ČUS za asistence ministra Chládka sdělil:

„Chlapi, po tomhle průšvihu v Ostravě to nejde, Euro 2020 v Praze holt musíte oželit. Ale udělejte pořádný projekt, hoďte to na papír, zajistěte si podporu celého sportovního hnutí a až se to trochu uklidní, tak třeba vyměkne i Babiš. Po tři sta milionech ročně na Národní stadion by to pak třeba šlo.“

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="44505"]