Plzeň zametla s Duklou a snížila náskok Sparty

Hráči Plzně porazili ve 23. kole první ligy pražskou Duklu na jejím hřišti jasně 3:0. Obhájce titulu tak znovu stáhl náskok vedoucí Sparty na pět bodů, ale Letenští mají k dobru nedělní zápas se Slováckem. Na Julisce v první půli otevřel skóre Stanislav Tecl a po změně stran zvýraznili vedení Daniel Kolář s Milanem Petrželou.

Zatímco Viktoria vyhrála šesté soutěžní utkání za sebou, Dukla v lize prohrála v pátém z posledních šesti kol.

V záloze Plzně stejně jako v minulém ligovém utkání s Libercem (6:0) nastoupil talentovaný Slovák Hrošovský místo kapitána Horvátha, který začal na lavičce.

Západočeši zlomili odpor domácí obrany v 18. minutě. Tecl v šestnáctce nahrál Hrošovskému, od něho se míč odrazil zpět k nejlepšímu střelci Viktorie a ten zblízka lehce zakončil. Tecl v domácí soutěži skóroval podeváté v sezoně. "Já nevěděl, jestli jsem byl v ofsajdu, ani to neřešil, to spíš řeší obrana. Jsem rád, že ten gól platil, a jestli nebyl ofsajd, tím lépe," řekl Tecl po zápase novinářům.

Takřka vzápětí mohl vyrovnat Pospěch, ale sám před brankářem Kozáčikem promáchl ideální nahrávku od Bergera. Dukla převzala iniciativu a mistrovský tým sevřela. Po rohových kopech nejprve volný Mareš ideálně netrefil míč a později Romera mířil nad.

Krátce před pauzou mohl pojistit plzeňské vedení Tecl, jenž si naběhl na centr Kovaříka a střelou ve skluzu otřel břevno. "První půle byla vyrovnaná. Vedli jsme, měli jsme ještě jednu šanci Tecla, i soupeř měl dvě šance," zhodnotil plzeňský trenér Dušan Uhrin mladší.

Plzeň začala i druhý poločas velkou šancí, jenže Hořava po přistrčení od Koláře zamířil vedle tyčky. Ale v 50. minutě už se hosté radovali. Hrošovský krásným pasem za obranu vyzval Koláře a záložník Viktorie před gólmanem Radou nezaváhal.

Za devět minut přidali hosté třetí branku. Do Kovaříkova centru zleva se položil Petržela a povedeným volejem zamířil ke vzdálenější tyči. "Na druhou půli jsme trošku změnili taktiku a vyplatilo se to. V podstatě jsme dominovali, dali jsme rychle gól na 2:0, držení míče nám pomohlo ke třetímu gólu," konstatoval Uhrin.

Viktoria si už závěr utkání pohlídala a Dukle nedala šanci na snížení, naopak Hořava zblízka nepropálil Radu. Domácí západočeského soupeře v lize neporazili ani na šestý pokus a doma mu podlehli i ve třetím zápase.

"Bohužel fotbal se rozhoduje v pokutových územích a tam byla Plzeň jednoznačně lepší. Naše efektivita a finální řešení je horší, a proto tenhle konečný výsledek," uvedl kouč Dukly Luboš Kozel.

23. kolo první ligy:

Dukla Praha - Viktoria Plzeň 0:3 (0:1)
Branky: 18. Tecl, 50. Kolář, 59. Petržela. Rozhodčí: Franěk - Gallo, Pochylý. ŽK: Matěj Hanousek (Dukla). Diváci: 3250.

Dukla: Rada - Romera, Štetina, Božič, Matěj Hanousek - Koval, Gedeon, Hlinka (89. Ouedraogo) - Berger, Pospěch (81. Marek), Mareš (69. Engelmann). Trenér: Kozel.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Procházka, Limberský - Hrošovský, Hořava (86. Horváth) - Petržela (71. Štípek), Kolář, Kovařík - Tecl (81. Wágner). Trenér: Uhrin ml.