Slavii stačila k udržení i prohra v Ostravě, padá Znojmo a Sigma

Z první ligy sestupují Znojmo a Olomouc. Znojmo se vrací do druhé ligy po jediném roce mezi elitou, poté co v posledním kole prohrála v jihlavském exilu s Duklou Praha 0:2. Sigma sestoupila poprvé od roku 1984 po remíze 1:1 v Liberci. Pražským Bohemians 1905 k záchraně stačila i remíza 0:0 s Plzní a Slavii prohra 0:2 v Ostravě.

Ztratí Boleslav před Evropskou ligou Nešpora i Ščuka?

Olomouci remíza v Liberci nestačila, po 30 letech spadla z ligy

Hráči Olomouce po 30 letech sestoupili z první ligy. V posledním 30. kole nejvyšší soutěže sice uhráli v Liberci svůj premiérový venkovní bod v jarní sezoně, remíza 1:1 jim ale k udržení nestačila. V tabulce skončila Sigma patnáctá se ztrátou bodu na Boheminas 1905 a Slavii. Slovan dnes U Nisy vedl po trefě Pavelky z první půle, po změně stran srovnal Varadi, ale gól "záchrany" už hosté nedali.

Liberec si už v minulém kole zajistil účast v předkole Evropské ligy a na rozdíl od Olomouce hrál už jen o čest. Trenér Slovanu Vavruška udělal několik změn v sestavě, premiéru v lize si odbyli brankář Kolář a záložník Frimmel.

Sigma byla v první půli v ofenzivě aktivnější, ale doplácela na zahazování šancí. Po čtvrthodině se řítil Navrátil na libereckou branku, Kolář však jeho střelu vykopl.

Liberec ukázal větší produktivitu a hned svou první větší možnost proměnil. Coufal v 31. minutě zacentroval z pravé strany a Pavelka se hlavou trefil přesně k tyči. Skóroval ve čtvrtém utkání po sobě.

Sigma si v koncovce počínala hůř. Po závaru z rohového kopu Hanáci vůbec nevystřelili, poté pálil Schulmeister, ale Kolář vyboxoval míč nad branku. Za pár desítek sekund vychytal liberecký gólman stejného hráče podruhé.

Hostující kouč Minář ještě do poločasu stáhl ze hry útočníka Depetrise, brzy vystřídal i Navrátila, Sigma ale působila nervózně, jako by ji vidina blížícího se pádu do druhé ligy svázala nohy.

Až po 65 minutách Olomouc dvakrát zahrozila, dobře chytající gólman Kolář si ale s Varadiho stříleným centrem i následnou střelou z úhlu poradil.

V 71. minutě už Hanáci vyrovnali. Nákop z přímého kopu tečoval Varadi a míč doskákal za Koláře. Hosté pokračovali v náporu a Liberec chvílemi jen odkopával balon.

Deset minut před koncem předvedl po rohu další skvělý zákrok Kolář, když vytěsnil Dreksovu hlavičku. Pak spadl po souboji s vyběhnutým domácím gólmanem Chorý, sudí mu ale udělil žlutou kartu. Závěrečný nápor už Olomouc v gól neproměnila.

Bohemians 1905 remizovali s Plzní a zachránili se v první lize

Hráči Bohemians 1905 se zachránili v první lize. Pražský nováček v posledním 30. kole doma remizoval 0:0 s druhou Plzní a obsadil konečné 14. místo. Bohemians dokončili sezonu s náskokem jednoho bodu na sestupové pásmo, protože hlavní konkurenti Olomouc i Znojmo v závěrečných zápasech nevyhráli.

Ve vyprodaném Ďolíčku poprvé zahrozila v sedmé minutě Plzeň. Hrošovského střelu ze středu šestnáctky však zlikvidoval brankář Berkovec. Na druhé straně zakončil protiútok nepřesným pokusem Lietava a mezi tři tyče se o chvíli později nevešel ani volej Pauscheka.

Bohemians pozorně bránili a spoléhali hlavně na brejky. Viktoria, která v prvním kole deklasovala "Klokany" 5:0, se přes větší držení míče do šancí nedostávala. Dvakrát se ocitl ve slibné pozici Tecl, ale domácí ho vždy na poslední chvíli odzbrojili.

Na začátku druhého poločasu Procházkovu nepovedenou zpětnou přihrávku Kozáčikovi málem potrestal střídající N'Dekre, jenže po plzeňském gólmanovi přehodil i jeho branku. Útočník z Pobřeží slonoviny hru Bohemians oživil, v 59. minutě se dobře uvolnil a vystřelil těsně vedle.

V závěrečné půlhodině hráli domácí s cílem především neinkasovat. Viktoria měla místy velkou převahu. V 83. minutě dostal Kolář zajímavý míč za obranu, ale z úhlu vystřelil nad branku. Bohemians nakonec cennou remízu udrželi a na svém hřišti Plzni potřetí za sebou nepodlehli.

Slavia prohrála v Ostravě 0:2, v lize ale zůstává

Ostravy porazili v závěrečném kole nejvyšší soutěže Slavii 2:0 a s ročníkem se rozloučili pátou výhrou z posledních šesti zápasů. Vítězství Baníku zajistil dvěma góly v poslední dvacetiminutovce Francis Narh. Sestupem ohrožená Slavia v derniéře pod koučem Pastoorem předvedla bezkrevný výkon a s Baníkem podeváté v řadě nedokázala vyhrát. Mezi elitou ji zachránily jen výsledky z dalších stadionů.

Baník si po dlouhých měsících mohl zase zahrát utkání bez nervů a strachu ze sestupu a ve hře ani nebyl tak svázaný jako do sestupu stále namočená Slavia. Bazaly si v posledním utkání před výrazným snížením kapacity zařvaly gól už v páté minutě, jenomže Narh nahrál De Azevedovi z jasného autu a branka nemohla platit.

Slavia se z jarní herní křeče nevymanila ani v Ostravě. Přestože se pak chopila taktovky, ve finální fázi hry byla zcela bezzubá. Domácím zatrnulo snad jen po odraženém míči, do nějž se razantně opřel Necid, ale jeho projektil lesem hráčů neprošel.

Především ostravský exotický trojlístek De Azevedo, Narh a Mensah hrál úplně bez nervů. V soubojích jeden na jednoho překypoval drzostí a motal slávistům hlavy. Baník se však do vyložených šancí také neprokousal. Až minutu před poločasem znovu odvážně vnikl do vápna Narh, ale jeho rána z úhlu měla malou šanci na úspěch a Černý ji vyboxoval.

Slavia zůstala i po změně stran schovaná v obranné ulitě a jakoby spoléhala na nezdary svých konkurentů v bitvě o udržení. Partii, která se odehrávala převážně ve středu pole, rozhodla kolmá akce Baníku ze 70. minuty. Střídající Šichor uličkou vyslal do sóla Narha, který balon posunul podél Černého do sítě. Slavia oplatila nebezpečným pokusem Vošahlíka, jeho rána z otočky lízla tyč Šromovy brány.

Namlsaný Narh pak svůj výborný výkon podtrhl druhou brankou, když se znovu po kolmé přihrávce dostal do týla hostující obraně a bombou na bližší tyč nekompromisně zavěsil. Slavia pak už mohla pouze čekat a věřit, že Bohemians s Olomoucí nevyhrají. Třetí gól jí na cestu do Prahy mohl přibalit Kukec, ale Černého neprostřelil. Ostrava tak po odchodu trenéra Komňackého ani v šestém utkání neprohrála.

Cesty Latky a Fortuny Düsseldorf se rozcházejí...