Ochozy k stání či ombudsman? Ne! FAČR preferuje šmírování expolicajta Platila

Ochozy k stání či ombudsman? Ne! FAČR preferuje šmírování expolicajta Platila

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Minulý týden se setkal s velkým ohlasem můj komentář ohledně „projektu FAČR na šmírování fanoušků“, který vede Miroslav Platil. Bývalý policista, nedávný nenáviděný generální ředitel Slavie a také exporadce exmajitele Sparty Petra Macha, který ho považuje za (ne)Platila, protože mu podle jeho slov nadále dluží a nehodlá splatit čtyři a půl milionů korun. Nedávno se stal Platil finančním kontrolorem FAČR. Ovšem během času se jaksi tajně převtělil do bezpečnostního manažera, kterým ale dosud na Strahově byl progresivní mladý a v zahraničí patřičně vzdělaný expert Martin Synecký. Ten mj. po vzoru z bundesligy požadoval znovuzavedení ochozů k stání a vytvoření funkce fanouškovského ombudsmana. Tyto smělé a správné projekty mají ale nejspíš smůlu, protože Synecký byl odstaven na druhou kolej a vše má údajně pod rukou Platil a jeho rodina. Alespoň podle dobře informovaného zdroje, který nám poslal následující dopis. Žádá mě v něm, abych se pokusil ve věci něco udělat. Těžko lze udělat něco lepšího, než tento dopis zveřejnit. Jeho autor píše:

FAČR chce za 160 milionů šmírovat fanoušky?! Braňme se!

„Vážený pane Procházko, velmi mě zaujal váš článek věnovaný ‚projektu FAČR na šmírování fanoušků‘, zejména co se týče role pana Platila.  Předem se omlouvám, že tento dopis nepodepíšu, ale ve fotbale pracuji velmi dlouho a rád bych v něm pracoval i nadále. Vaše články mě vždy velmi zajímaly, protože je v nich odraz vaší nestrannosti kterémukoli politickému veslu. Proto se teď na vás obracím jako na člověka znalého problematiky a loajálního českému fotbalu.

Nepracuji přímo na FAČR, ale velmi často tam docházím a mohu tedy hovořit s mnoha lidmi. Ovšem to, co jsem se v poslední době dozvěděl, je už za hranicí mého chápání.

Pan Platil nastoupil na FAČR jako poradce předsedy coby finanční kontrolor. Během chvíle byl na FAČR zaměstnán i syn pana JUDr. Platila, který nastoupil do dceřiné společnosti Fotbal Property (spravuje pro FAČR stamilionový majetek v podobě celého Strahova), dále si zaměstnal ve společnosti STES příbuzného na pozici zaručující kontrolu nad tokem peněz STES a FAČR (STES je marketingová a obchodní společnost FAČR – pozn. red.). Takže má pod dobrou kontrolou majetek FAČR.

Na ligovém shromáždění v červnu 2014 byl JUDr. Platil jmenován jako osoba odpovědná pro první a druhou ligu, včetně komunikace s kluby a bezpečnost.

A na zmiňovaném ligovém shromáždění bezpečnostní manažer FAČR Synecký oficiálně požadoval zavedení sektorů ke stání pro profesionální soutěže, důsledné dodržování podmínek pro sektory hostí a zavedení ombudsmana pro fanoušky.

Netrvalo dlouho a světe, div se, pan Synecký není za FAČR ani v jedné pracovní skupině na Ministerstvu vnitra ČR nebo na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR ani nikde jinde. Že by se to někomu nehodilo, aby u jednání byl někdo nespojený s politikou dělanou na FAČR, když jsou ve vzduchu dotace za stovky milionů na zabezpečení stadionů? Natož, že by někdo chtěl fotbalovým fanouškům vycházet vstříc?  

Za to je na scéně JUDr. Platil, který ve funkci poradce předsedy vede všechna jednání k projektu, kterého výše má být až 300 milionů, bude řídit výběrová řízení a tvořit nové návštěvní řády. Vždyť tento člověk nikdy neměl na starosti ani jeden jediný fotbalový zápas, stadiony zná jen ze svého VIP boxu. A pokud jsem pochopil závěr ligového shromáždění, bezpečnostní manažer FAČR je JUDr. Platil? Nebo má FAČR dva?


Komu vadí vzdělaný bezpečnostní manažer?


Pokud jsou tyto informace v pořádku a fakta v nich zmíněná o Platilovi platí, je otázkou, proč FAČR jedná v této věci tak tajně. Dosud vždy považovala za svého hlavního bezpečnostního manažera a experta Martina Syneckého. Najednou je jako bezpečnostní manažer prezentován finanční kontrolor svazu Miroslav Platil, jemuž jiný „kontrolor financí“ Petr Mach nemůže přijít na jméno. Co má finanční kontrolor společného s projektem na bezpečnost stadionů? Leda to, kolik takový projekt stojí. Podle původních informací 160 milionů v základní podobě. Deset milionů na klub. I tak slušný výdaj.

A hlavně, co zajímá fanoušky: proč je odstavován progresivní manažer, který chce pro nás, diváky – po vzoru hokeje či bundesligy - zase do ligových hledišť vrátit ochozy k stání (když vlajkonoši stejně stojí kolem upevněných sedaček, což je samo o sobě velmi nebezpečné)? Proč je odstavován manažer, který chce zavést ombudsmana pro fanoušky a který trvá na důsledném dodržování podmínek pro fanouškovské sektory hostí? Konečně vzdělaný manažer, ne strejcovský policajt z minulé pendrekové éry.

Vedení FAČR stále neví, co s fanoušky, dělá jednu botu za druhou (viz jarní trapné přerušování zápasů za skandované urážky z řad diváků), uděluje naprosto neúčinné pokuty, místo, aby se s  příznivci snažilo spolupracovat. A když je někdo chce nasměrovat na správnou cestu, jako bezpečnostní manažer Synecký, je odstaven na vedlejší kolej.

Místo vypořádání se s pár desítkami vandalů (v Ostravě především polskými) má za šílené peníze vzniknout předražený projekt na buzeraci a šmírování především nás, slušných fotbalových fanoušků. Ti pak ale na stadiony nepřijdou a budou ligové zápasy bojkotovat tak, jako fandové Baníku v Ostravě.

Braňme se! Možná by bylo nejlepší, kdyby se na jedno kolo všichni fandové na všech osmi stadionech spojili a bojkotovali ho. Aby „soudruzi z FAČR věděli, kde udělali chybu“. Abychom zabránili podobným projektům dřív, než bude pozdě.

Český fotbal pro fanoušky!


Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="33466"]