Skvělá jízda, pane Vrbo. Neměl by ale Čech sedět na lavičce?

Skvělá jízda, pane Vrbo. Neměl by ale Čech sedět na lavičce?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Věřím, že se při pondělním státním svátku všichni už patřičně vybouřili, nechali po nedělní večerní výhře v kvalifikaci ME 2016 nad Islandem (2:1) průchod svým fotbalovým emocím a že se tedy již můžeme na výkon českého mužstva podívat i střízlivějšíma očima. I když nutno smeknout klobouk před výsledky Vrbova týmu, jenž v prvních čtyřech přípravných zápasech klopýtal od dvou remíz ke dvěma porážkám a pak vyhrál všechny čtyři podzimní kvalifikační duely v řadě! Plný počet dvanácti bodů po čtyřech z deseti duelů – skvělá práce, pane Vrbo! Kromě Česka se stoprocentním ziskem mohou pyšnit už jen Slováci, kteří kromě domácí slavné výhry nad mistry Evropy ze Španělska dokázali zvítězit i třikrát venku - na Ukrajině, v Bělorusku a v Makedonii, Angličané a překvapivě Izraelci (ti však zatím hráli jen tři zápasy). I když lze souhlasit s tvrzením, že předvedená hra v plzeňském zápase s Islandem byla dosud nejlepší z osmi utkání pod Pavlem Vrbou, přiznejme si, že celkově stále stojí výsledky českého mužstva nad jeho výkony. Do příštího roku je pak nutné položit si zásadní otázku: Kolik hrubých chyb musí ještě vyrobit brankář Petr Čech, aby byl konečně posazen na lavičku náhradníků?

Rosický: Plašil říkal, že se ve finále Eura potkají Češi a Slováci

Vaclík, pravidelně a dobře chytající za Basilej i v Lize mistrů, je připraven. Pokud se Petr Čech v zimě nepohne z Chelsea - a v neděli proti Walesu opět skvělý Belgičan Courtois se dlouhodobě nezraní - zůstanou věci při starém. Není v poslední době snad střetnutí v národním dresu, aby v něm Čech neudělal chybu. V duelech s Norskem a USA to ovlivnilo výsledek, v utkáních kvalifikace (s Nizozemskem, v Kazachstánu a s Islandem) naštěstí nikoliv. Nemusí to ale takto šťastně dopadat donekonečna. Kdoví, jak by to v neděli nakonec vypadalo, kdyby se Česku nepodařilo Kadeřábkovým gólem do šatny vyrovnat ještě v první půli.

Fanoušci ostře kritizují „Tankistu“


Brzká islandská branka do české sítě po dlouhém autu a po Čechově hrubce (opět při špatném vyběhnutí) mohla být smrtící. Pravdu má Vrba v tom, že se jeho mužstvo nepoložilo a ukázalo opětovně svůj charakter. A znovu se mu dostalo obří dávky štěstí – při vlastním islandském gólu na 2:1 i při následné střele Seveřanů do tyče, od které se míč odrazil do Čecha a od něj s velikou „klikou“ putoval mimo tři tyče.

Přesto už určitý posun nastal: média po dlouhém váhání našla odvahu Čecha opakovaně kritizovat (fanoušci už tak činí dávno – v anketě idnes.cz např. v neděli dostal s velkým odstupem jednoznačně nejhorší známku). A světe, div se, Petr Čech po dlouhé době dokonce svou chybu veřejně přiznal.

I tak mu ale fanoušci v internetových diskusích spílali: „Jedinou kaňkou je opět výkon tankisty (Čechova přezdívka kvůli jeho „tankistické“ přilbě – pozn. aut.). Ten, bohužel, nezklamal, a dál se držel své železné zásady z posledních zápasů - a to darovat každému soupeři nejméně jednoho fíka. Díkybohu za naši ofenzivu (i za tu kliku), že to zatím vždy dokázala přebít. Doufám, že ke konci kvalifikace budeme mít nahráno dost na to, aby takovéto kiksy nerozhodovaly o našem postupu, či nepostupu,“ napsal čtenář idnes.cz Čermák.

„Tankista se bojí vybíhat, zase udělal chybu jako v každém zápase. Když je míč v pokutovém území, tak to vždy hoří. Tam nás VŮBEC NEPODRŽÍ, nic nevyrazí - a to je zlé. Už by měl konečně dostat šanci někdo jiný,“ kritizoval Petra Čecha na idnes.cz fanoušek jménem Vyleta.

Hlas lidu fanouškovského, hlas boží. Pavel Vrba se sice Čecha při islandském gólu nezastával, ovšem opět dodal, že tým v závěru podržel. Ano, při jediné vyložené islandské šanci za stavu 2:1 skutečně prokázal brankář Chelsea výborný postřeh. Ovšem předtím při soupeřově ráně do tyče měl skutečně veliké štěstí, že mu balon po „nafackování“ nenabral směr branka. To byla další „klika“, nikoliv kvalitní gólmanův zásah – naopak Čech na ránu do tyče nedosáhl.

Budou k postupu stačit výhry nad Kazachstánem a Lotyšskem?


Jinak měl Pavel Vrba skvělou ruku i při výběru náhradníků za zraněné hráče – Limbreského a Váchu. Jak Pudil, tak Plašil si vedli nad očekávání dobře. Stejně jako Rosický, na němž – na rozdíl od Čecha – nebyla v neděli herní přestávka téměř vůbec znát.

Islanďané potvrdili svou pověst výborně organizovaného celku. Téměř každý jejich útok – zejména v závěru - hrozil v české šestnáctce nebezpečím. V této souvislosti druhá připomínka k základní sestavě. Nevím, jak kdo, ale já jsem ze stoperské hry Michala Kadlece nervózní. I v tomto případě se mi zdá, že další basilejská opora – Marek Suchý – je neoprávněn přehlížena v době, kdy se dvakrát dostala do sestavy kola Ligy mistrů. Ale věřme, že Vrba ví, co dělá.

Vrba: Jsem rád, že tým odpověděl expertům, co do nás ryli

Možná by se ale měli činit jeho mediální poradci, protože komentář trenéra národního týmu po skončení podzimních bojů zavání poněkud zbytečnou konfrontací. „Po jaru do nás začala spousta lidí i expertů rýt, že to s námi vypadá velmi špatně. Jsem rád, že mužstvo odpovědělo,“ vzkázal Pavel Vrba svým kritikům. Něco podobného, i když v mnohem surovější podobě, jsme zažívali po černohorském postupu na ME 2012. Nikdo do nikoho neryl, s Vrbou je mediálně zacházeno v tenkých rukavičkách. I když si to neuvědomuje.

Naštěstí si ale uvědomuje, že ještě není vyhráno. „K jistému postupu nám ještě chybí devět, možná deset bodů,“ spočítal si Pavel Vrba. Třeba to nebude ani potřeba. Možná by tedy mohlo stačit porazit doma Kazachstán a vyhrát oba duely s Lotyšskem. Pokud chce Vrba deset bodů, přidává se k tomu domácí remíza s Tureckem. Pak by šlo v Nizozemsku i na Islandu s klidem prohrát.

Jak známo, ME 2016 se poprvé ve Francii bude hrát s 24 týmy. Kromě francouzských pořadatelů postupuje přímo na evropský šampionát devět vítězů skupin, devět týmů na druhých místech a nejlepší třetí celek. Zbylých osm mužstev ze třetích příček si pak v listopadu 2015 zahraje baráž o poslední čtyři účastnické „fleky“.

Když se podíváme i na ostatní kvalifikační skupiny, lze konstatovat, že jde zatím o vzpouru zemí, které v létě na MS 2014 v Brazílii chyběly (Česko, Slovensko, Polsko, Irsko, Rumunsko, Severní Irsko, Dánsko, Rakousko, Wales) zatímco některé účastnické týmy zažívají určitou „kocovinu“ (Německo, Nizozemsko, Řecko, Bosna a Hercegovina, Belgie, Rusko).

A listopadové čtvrté kolo navíc ještě zaznamenalo senzační úspěchy fotbalových trpaslíků – výhru Faerských ostrovů v Řecku (1:0), remízu San Marina s Estonskem (0:0), vítězství Lichtenštejnska v Moldavsku (1:0) či plichtu Malty v Bulharsku (1:1). Jak by řekl „klasik“, bývalý československý trenér Jozef Vengloš: „V Evropě už není slabých soupeřů“.

Vrbovy úspěchy nesmějí zakrýt situaci v českém fotbale


Jak už bylo řečeno, jízda Vrbova reprezentačního výběru je skvělá, ovšem v žádném případě by neměla přikrýt situaci v domácím českém fotbale, zejména pak nedávné skandální výroky místopředsedy FAČR Romana Berbra v internetovém týdeníku FAČR „Gól“.

Nutno v této souvislosti podotknout, že ani německý sudí Stark, jenž v minulosti pískal i zápas Plzeň – Sparta, českému týmu rozhodně neuškodil. Podobně jako třeba v duelu kvalifikace MS 2014 Dánsko – Česko (0:0). Stačí se třeba jen podívat, jak rozdával žluté karty. Češi na rozdíl od několika (čtyř!) potrestaných Islanďanů vyfasovali jednu jedinou – až v samotném konci za zbytečné Dočkalovo zakopnutí míče. I tak - nebo právě proto - by ale měl Berbr mlčet.


Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK