Braňte symboly Realu a Barcy, vylučte City a PSG z Ligy mistrů!

Braňte symboly Realu a Barcy, vylučte City a PSG z Ligy mistrů!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Pod dojmem středečního masakru v Paříži je nyní fotbal v jakékoli formě logicky ve stínu těchto tragických událostí. Ale i tak nemůže být stranou. Naopak. Před nedávnem jsem tu psal o tom, že Real Madrid se kvůli velkému byznysu s muslimy vzdal křesťanského kříže v tradiční královské korunce svého znaku. Aby nedráždil… Před časem něco podobného provedlo se svým logem kvůli kšeftu i vedení katalánského FC Barcelona, přestože to vehementně popíralo. Tyto příklady z obchodní praxe nejslavnějších fotbalových klubů jsou detailním důkazem ustupování křesťanů a Evropy. Prodáváme své nejcennější symboly. Podobně zbaběle si vede i vedení Evropské fotbalové unie (UEFA). To místo pořádných trestů v podobě odebírání bodů či vyřazování klubů, pravidelně a zásadně porušujících pravidla tzv. finanční fair play (jako jsou Manchester City či Paris Saint Germain), uděluje jejich majitelům, bohatým šejkům, pro ně směšné pokuty.

Třicet hráčů, kteří mají na současném trhu největší cenu

Před časem jsem na fotbalu.cz psal mj. i o tom, že ať si každý fandí, komu chce, ale že moc nechápu (hlavně české) fanoušky držící palce uměle nafouklým klubům, jako jsou Abramovičova Chelsea nebo šejkovské celky - Mancheseter City nebo Paris Saint Germain.

Fandíte Manchesteru City? Nevíte, co děláte


„Fandíte Manchesteru City? Možná tak nepřímo a nevědomky podporujete represivní režim arabských šejků v emirátu Abu Dhabí,“ napsal loni v březnu na serveru sportrevue.cz v komentáři s názvem „Manchester City je klubem pro praní špinavé pověsti represivního režimu“ Drahomír Kvasnička. „Šejk Mansour, majitel Manchesteru City, si nepořídil v roce 2008 anglický klub jen kvůli fotbalu. Jako už mnohokrát v historii se na sport nabalila silně páchnoucí politika. Je to jen zástěrka. Maska, která má ošálit svět a odvést pozornost jinam, pryč od represí, jež mají umlčet oponenty režimu v Abu Dhabí,“ vysvětluje Kvasnička.

„Zinscenované procesy, tvrdé tresty, proti nimž není odvolání, mučení vězňů,“ tak popisují realitu v emirátu organizace Amnesty International a Human Rights Watch. Majitel Manchesteru City a jeho rodina, která patří k vládnoucí klice v zemi, podle těchto organizací bez milosti drtí jakoukoli formu disentu. Podle Amnesty International a Human Rights Watch jsou obžalovaní ve vězeních systematicky mučeni, aby se přiznali k vykonstruovaným zločinům.

Organizace Human Rights Watch tvrdí, že vlastníci Manchesteru City používají úspěšný klub jako public relation. „Vytvářejí obraz dynamického a bohatého státu v Perském zálivu a odvádějí tak pozornost od skutečné tváře Abu Dhabí,“ dodal Kvasnička.

Jak si (ne)dělat legraci z UEFA


UEFA se snaží zamezit nesmyslně drahým nákupům fotbalistů, které realizují kluby ve vlastnictví šejků. I proto už několik let existuje souhrn pravidel, tzv. finanční fair play, který by neměl umožnit klubům nadmíru utrácet. „Zjednodušeně řečeno, každý klub může utratit pouze tolik, kolik si ročně vydělá,“ připomněl v říjnu na serveru sportstory.cz Jiří Novák.

„Arabští šejkové ale toto pravidlo úplně ignorují a vesele nakupují hráče i za stovky milionů ročně. Například anglický Manchester City nebo francouzský PSG musejí zaplatit pokutu 60 milionů euro za porušení pravidel. Tedy, slůvko porušení je ještě příliš slabé. Finanční fair play se pro majitele těchto klubů stalo doslova cárem papíru.  Šejkové si z toho hlavu nedělají. Prostě zaplatí pokutu a jede se dál. I proto například trenér Chelsea José Mourinho navrhl, že by se kromě pokut měly i odebírat body. Pokud by komise Manchesteru City odpočítala po sezoně například dvanáct bodů, šance na zisk anglického titulu by pro něj byla mizivá. Jako účinná sankce by mohlo posloužit i vyřazení z evropských pohárů na jednu nebo i více sezon. Na to by možná šejkové z Arábie slyšeli,“ uvedl Jiří Novák. 

Jiří Novák ovšem na sportstory.cz varoval, že se finanční fair play UEFA dá snadno obejít. „Tak například stačí, aby si šejk založil nějakou televizní společnost a přes tu koupil práva na přímé přenosy a záznamy například jen z tréninků svého klubu. Cena? Třeba 100 milionů euro. Takhle by jednoduše přesunul oněch sto milionů z výdajové do příjmové části klubu a pravidla finanční fair play by naoko dodržel,“ zní jeden z příkladů, jak si z UEFA udělat „dobrý den“. 

Ostatně už přede dvěma lety dostal PSG od státu Katar 200 milionů eur. Na konto PSG měly podle francouzského deníku Le Parisien peníze doputovat na základě sponzorské smlouvy s agenturou zastupující katarské ministerstvo turismu. Katar se tím snažil pomoci pařížskému klubu obejít pravidla UEFA o tzv. finanční fair play a vyhnout se riziku, že by PSG mohl být pro následující rok vyloučen z evropských pohárů.

Braňme se!


Evropa, ani její sportovní organizace a slavné kluby, jako jsou UEFA, Real Madrid či FC Barcelona, si nemohou dovolit dělat další ústupky. Žádné odstraňování křížů z tradičních znaků a symbolů, žádné zástupné pokuty místo tvrdých sankcí. Dodržujte pravidla! Jinak vypadnete z Premier League i z Ligy mistrů.

I tohle souvisí - více, než si třeba myslíme - se středeční pařížskou tragédií v redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo.


Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="45583"]