Barošova revoluce proti Dáše a Berbrovi? Na to jsou kluby zbabělé!

Barošova revoluce proti Dáše a Berbrovi? Na to jsou kluby zbabělé!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Milan Baroš zase tweetuje. Po divokém průběhu nedělního ligového zápasu Baník Ostrava –Viktoria Plzeň (0:2) dokonce vyzývá k fotbalové revoluci proti předsedkyni komise rozhodčích FAČR Dagmar Damkové a jejímu druhovi, vlivnému místopředsedovi FAČR Romanu Berbrovi. Jenže mají na tohle kluby v současné Synot lize vůbec síly a chuť? A nemá skoro každý z nich máslo na hlavě, protože v různých dobách leccos potřeboval?

Po frašce Baník - Plzeň: zapomeňme na ligu! Těšme se na zemětřesení v českém fotbale

Zajímavé bude sledovat, zda půjde Baroš za své výroky před disciplinárku. Marek Hanousek z Dukly, mimochodem bývalý plzeňský hráč, po březnovém utkání s Viktorií (2:3) konstatoval, že Plzeňští budou asi mistry, protože mají v zádech dvanáctého hráče. Disciplinární komise si ho kvůli tomuto výroku pozvala na kobereček. A pak ze sebe její členové udělali dobrovolně hlupáky, když přijali fotbalistovo tvrzení, že tím dvanáctým hráčem myslel fanoušky.

Jinak co se týče tweetů, existuje tu precedens. Na udavačský podnět komise rozhodčích v čele s Dagmar Damkovou sice v květnu 2013 disciplinárka potrestala liberecké fotbalisty Štajnera a Kušníra za jejich tweetovou kritiku sudího Patáka a předsedy FAČR Pelty po pohárovém utkání s Jabloncem pokutou deset tisíc korun, ale odvolací komise výrok zrušila s tím, že na Twitteru může hráč svobodně vyjádřit svůj názor.

To ovšem odvolačce ještě šéfovala Markéta Haindlová, která se nebála Damkové postavit.

Na druhou stranu i Baroš byl v roce 2013 potrestán pokutou deset tisíc korun za to, že po utkání novinářům sdělil, že „dostal čtvrtou žlutou kartu na objednávku a že tohle českému fotbalu škodí.“ Jenže to nebylo na twitteru, ale do novinářských mikrofonů a diktafonů bezprostředně po zápase.

Baroš má samozřejmě pravdu



Zopakujme si, co se v neděli stalo a co Milan Baroš vlastně na twiter napsal. Baroš byl už na trávníku v duelu s Plzní řádně naštvaný, protože ho asistent David Hock s hlavním sudím Karlem Hrubešem zastavili ve vyložené šanci kvůli nesmyslnému ofsajdu. Ostravští hráči si navíc stěžovali, že oba plzeňské góly padly po rozích, které neměly být nařízeny.

Po utkání nejprve Baroš umístil na svůj twitter fotografie z nástupu na hřiště v doprovodu dětí s dovětkem: „Tohle je víc než korupce.“

Poté následoval jeho další tweet: „Moc teď nepíšu! Ale prosím, vychovávejte své děti k tomu, aby byl sport sportem a ne tou žumpou, co tady ve fotbale teď máme!!!!“

A pak, po určité době, zakončil své velikonoční tweetování apelem a narážkou na listopadovou revoluci v roce 1989: „Pojďme cinkat klíčema za Dášu a za Berbra, můžem to změnit, JÁ TOMU VĚŘÍM.“

Ty tweety byly tak ostré, že se o Velikonocích spekulovalo, zda je napsal skutečný Milan Baroš a ne nějací internetoví „trollové“, kteří třeba před nedávnem na facebooku totálně znemožnili přítele Ruska Jiřího Vyvadila v jeho boji proti americkému konvoji.

Je možné, že grády Barošovým tweetům něco přidaly i velikonoční oslavy, ale pokud jde o potřebu změn ve vedení českého fotbalu, má internacionál pravdu.

Jak známo, na twitteru si na poměry v české lize ostravský internacionál stěžoval už po nafilmované penaltě sparťanského kapitána Davida Lafaty v utkání s Teplicemi (1:0) „Proč se Synot liga hraje? Je to ostuda, co se tady děje!!! Fuj!,“ napsal koncem března Milan Baroš.

Tenkrát jsem jej, podobně jako ostatní, kritizoval za to, že on sám v minulosti také ochotně padal ve vápně a že mu pranic nevadilo, když Česko díky Rezkově podobné penaltě ve Skotsku postoupilo i s ním na EURO 2012 do Polska.

Liga by potřebovala vyčistit jako Augiášův chlív


Teď už je to ale v poněkud jiné poloze. Nejvíce souhlasných názorů (127) ovšem získal v internetové diskuzi pod článkem na idnes.cz fotbalový fanoušek Jan Pavel, který napsal: „Tohle vystoupení má dvě roviny.  První je, že Baroš má pravdu. Liga je hnůj, smrdí od hlavy a potřebovala by vyčistit jak Augiášův chlév. Druhou je, že Baroš v tom má sám svůj podíl, když věčnou simulací vytváří tlak na rozhodčí. Znesnadňoval jim tak práci celou svou kariéru.“

Na druhé příčce se pak v této diskuzi umístil příspěvek Jiřího Kučery, jenž mj. konstatoval: „V Ostravě - soudím jen podle videa - byla penalta odpískatelná, Baroš sebou seknul po podobném držení metr před vápnem. A kdyby mohl, seknul by sebou určitě i ve čtverci za penaltu. Kdo ale ten zápas nenapravitelně zkazil, byl pomezní Hock. Znám ho již deset let - pískal zápasy žáků a dorostu v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, pamatuji se, jak nás proti Pardubkám, kde kopal jeho synovec, POKAŽDÉ zaříznul v dorostenecké divizi jako podsvinče. A taky vím, že to byl slabý rozhodčí; co tedy takový neumětel nyní dělá v první lize?  Rozhodčí ničí fotbal od okresů po ligu, ale děláme si to sami; to kluby si volí rozhodčí za předsedy okresních a krajských svazů.“

Pokud jde o Baroše, souhlasím s Janem Pavlem. Hlavní ovšem v tomto případě je, že má ostravský útočník pravdu. Na druhou stranu Milan Baroš možná v létě opět odejde do zahraničí a „jeho“ Baník za tuhle kritiku může být velmi nepříjemně vykoupán.

Jinak Baroš nebyl sám, kdo se po velikonočním kole zlobil.

Brněnští si stěžovali na výkon sudího Ardeleánua v Liberci (Slovan – Zbrojovka 1:0). I v televizním záznamu se zdálo, že byl vyloučený Čtvrtníček před svým úderem do intimních míst obránce Pokorného libereckým obráncem penaltově faulován. Proč to Česká televize nerozebrala celé, ví jen na Kavčích horách. Ostatně o tomhle mediálním nešvaru v podobě vytrhávání věcí z kontextu jsem už psal ve své pondělní „Procházce ligovým děním“ na fotbal.hattrick.cz. Kromě povinné maturity z matematiky by měl fotbalový ministr školství Marcel Chládek nejspíš zavést i povinnou maturitu z fyziky. Aby se mladí mužové a dámy dozvěděli něco o zákonu akce a reakce.

A pokud jde o kritiku sudího, i jindy velmi uhlazený jihlavský trenér Luděk Klusáček si po utkání v Příbrami (1:1) po Hanouskově vzoru postěžoval, že jeho tým neměl v zádech dvanáctého hráče. Takže se mu nemůže nic stát.

Baroš, když bude chytrý, mohl by zase využít své poněkud kostrbaté formulace. Napsal totiž: „Pojďme cinkat ZA Dášu a ZA Berbra.“ Nikoli tedy PROTI Dáše a PROTI Berbrovi. Pokud bude chytrý jako Hanousek, řekne, že to bylo na jejich podporu, aby s těmi špatnými rozhodčími řádně zatočili.

Ale jak už bylo řečeno, je tu fotbalový precedens, že za tweetování se ve FAČR netrestá.

Bude se na derby „S“ i jinde hromadně cinkat klíči?


Je možné, že Barošovu aktivitu vezmou fanoušci za svou a zorganizují na sociálních sítích další podpůrné cinkací akce. Ostatně třeba sobotní pražské derby by k takové demonstraci mohlo být ideální příležitostí. Tak, jak se loni na jaře přerušovaly zápasy kvůli vulgárnímu skandování na adresu předsedy FAČR Pelty, může se až do konce ligy v hledištích cinkat klíči.

Ale o tom, že by toho šly i kluby, pochybuji. Pamatuji se na září roku 2011, kdy po Paclíkově puči ve výkonném výboru FAČR byla za zády ligových celků instalována do čela komise rozhodčích Dagmar Damková. Šéfové Sparty a Slavie Daniel Křetínský s Alešem Řebíčkem svolávali tiskové konference kvůli porušení stanov, záležitost měla jít dokonce k soudu, ale pak, po listopadovém Peltově zvolení do čela FAČR, bylo vše v tichosti staženo.

Věc může změnit jedině přísná autonomie ligy a následné výrazné zmenšení vlivu dua Damková + Berbr, proti němuž Baroš o Velikonocích zahájil sametovou revoluci.

Více se o možných zásadních změnách dozvíte už ve čtvrtek 9. dubna v novém čísle magazínu HATTRICK.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="46408"]