Limberský fauloval jako Procházka na Dukle. Za prohry mohou i sudí, u Plzně čeští!

Limberský fauloval jako Procházka na Dukle. Za prohry mohou i sudí, u Plzně čeští!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Vyřazení Plzně i Sparty z Ligy mistrů = černý den českého fotbalu? Spíše realita, kterou před týdnem zastínily až nečekaně dobré a matoucí výsledky (2:2 a 2:1) obou týmů na cizích hřištích. Za neúspěch ve středečních odvetách 3. předkola Ligy mistrů (Sparta – CSKA Moskva 2:3, Viktoria Plzeň – Maccabi Tel Aviv 0:2) mohou velkou měrou i sudí. Zatímco v případě Sparty ten italský (Mazzoleni) Pražany citelně poškodil (vyloučení Matějovského si obhájí, nenařízení jasné penalty za držení Lafaty ovšem ani náhodou), viktoriáni si na ukrajinského rozhodčího Aranovského za jeho naprostou rovinu stěžovat nemohou.

Nové české pravidlo: Penalty proti Plzni se nařizovat nesmějí?!

Za jejich předčasné vyřazení z kvalifikace Champions League a ztrátu desítek, možná stovek, milionů korun mohou totiž i arbitři čeští. A to proto, že penalty v domácí lize proti Plzni v posledních letech totálně zrušily (viz statistiky, které kromě efotbalu.cz publikovaly i deníky Sport a Blesk). Plzeňský kapitán Limberský za stavu 0:0 čtvrthodiny před koncem odvety povalil rukama soupeře úplně stejně a zcela zbytečně jako v sobotu na Dukle jeho spoluhráč Václav Procházka Beauguela. Zatímco rozhodčí Lerch Plzeňanům jasný penaltový faul odpustil, Ukrajinec nikoliv.

V pondělí jsem ve svém komentáři opakovaně psal o tom, že tohle se českému mistrovi v Evropě vymstí. Stalo se. Limberský se divil, co to sudí píská. A ještě dlouho po utkání v televizním rozhovoru ČT tvrdil, že to podle něj penalta nebyla. Podle NĚJ nebyla. On tomu snad věřil a věří…

Jenže podle všech ostatních to pokutový kop byl! „Nevím, jak to vypadalo v televizi,“ krčil rameny David Limberský, neschopný chlapsky přiznat svou vinu. Jak by to asi vypadalo? Jako jasný faul! Jak ten Procházkův v sobotu na Julisce. Čeští sudí, jimž velí Dagmar Damková, dělají českým týmům v Evropě medvědí službu.

Samozřejmě, že za své vyřazení si mohou i sami Plzeňané, kteří na rozdíl od prvního zápasu v Izraeli hráli v domácí odvetě až příliš profesorsky, pasivně, na 0:0. Lze nejspíš i tvrdit, že trenér Koubek touhle taktikou skvěle rozehraný dvojzápas prokaučoval.

Zatímco s koučem Pavlem Vrbou došla mistrovská Plzeň snadnější mistrovskou částí kvalifikace až do hlavní soutěže Ligy mistrů (2011 i 2013), Koubkovi se z ní (podobně jako loni Spartě) nepovedlo postoupit ani do play off Champions League. Finanční ztráta je to obrovská.

Co se stalo, Romane Berbře, že sudí začali Čechům škodit?


Sparta měla v nemistrovské části s CSKA Moskva mnohem těžší úlohu. Ovšem po vydařeném utkání v Moskvě (2:2) i její postupové šance do play off vypadaly nadějně. Stačilo doma remizovat 0:0 nebo 1:1. A sparťané po skvělém startu po šestnácti minutách senzačně vedli 2:0! Pokud by Fatai za tohoto stavu šajtlí k tyči proměnil i svou druhou možnost, bylo by to dokonce 3:0.

Jenže to nemohlo trvat věčně. Žluté moskevské vosy začaly zlobit. A po nedorozumění Costa/Matějovský přišel ještě do přestávky gól na 1:2, který byl možná klíčový. Hned na začátku druhého dějství to už bylo 2:2, což byl stav zralý na prodloužení.

Kdyby střídající Lafata měl víc štěstí, nenapálil by míč v gólové šanci do tyče a Sparta zase mohla vést. Pak ale přišel moment, který jsem moc nepochopil. Zraněný Holek musel ze hřiště, místo něj přišel Konaté. Proč zůstal na lavičce stoper Brabec, těžko soudit. Nebyla to - i vzhledem k dalšímu vývoji a pozdějšímu třetímu gólu Moskvanů – taktická chyba?

Pak šel přemotivovaný Matějovský do souboje s Fernandesem příliš ostře, ano, v Synot lize by to spíš byla žlutá karta, ale tenhle verdikt italský sudí ustojí. Neodpískaný faul na Lafatu už ale ne. Stejně jako některé další otočená rozhodnutí.

Teď by se chtělo říci, kde je chlubílek, místopředseda FAČR Roman Berbr se svými slovy, že českým týmům se díky jeho partnerce, člence komise rozhodčích UEFA Dagmar Damkové, v Evropě neubližuje. Co to ve středu na Letné bylo? Po červnovém Islandu další zářez v neprospěch českého celku v klíčovém utkání. Nebo to snad má být lekce sokovi ve vedení FAČR, sparťanskému místopředsedovi Dušanu Svobodovi a majiteli letenského klubu Danielu Křetínskému?

Pierluigi Collina v komisi rozhodčích UEFA bude asi přece jen větší eso než Dagmar Damková a výkon svého krajana si přikryje.

A mimochodem - není jedním z hlavních sponzorů Ligy mistrů náhodou ruský GAZPROM?

Přiznám, že naší generaci, která viděla, jak do Československa před 47 let vtrhly ruské tanky, jakýkoliv úspěch armádního týmu, který stále nese sovětský název CSKA Moskva a má ve svém znaku úplně stejnou rudou hvězdu, vadí dvojnásobně.
Když do tohoto klubu před časem přestupoval ze Slavie Tomáš Necid, rovněž jsem z toho nebyl nadšený. A o MS 2018 v Rusku si také myslím své.

I proto považuji za věčnou škodu, že Sparta nezkušeně promarnila veleslibné vedení 2:0.

Ovšem, pokud chcete uspět proti kolosu jménem CSKA Moskva, kterému navíc píchne rozhodčí, musíte hrát na více než sto procent celý zápas, nejen dvacet pět minut.

A nic proti Bičíkovi, určitě to je dobrý brankář, ale neměl by špičkový gólman v Lize mistrů vybíhat o trochu líp a rychleji?

Nezmatkovat a postoupit do Evropské ligy!


Co teď? Nezmatkovat, počkat na páteční los a pokusit se dostat z play off alespoň do základní části Evropské ligy. Tam sice není takový „vývar“ jako v Champions League, ovšem i tak jsou tam k mání docela slušné miliony. A nemusíte se tolik bát, že si z vás FC Barcelona, Bayern Mnichov či Arsenal budou dělat legraci a udělají si zase z vaší branky střelnici.

Na druhou stranu by po středeční zkušenosti mohli čeští sudí v Synot lize konečně pískat podle pravidel i v utkáních mistrovského týmu. Ten rozdílný metr se v Evropě, jak vidno, hrubě nevyplácí.


Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK