Sudí na Spartě zapomněli na praporky, dostali tresty

Čtyři prvoligoví rozhodčí Petr Ardeleánu (jako hlavní), Jiří Moláček, Ondřej Pelikán (asistenti na lajnách) a mezinárodní sudí na listině FIFA Libor Kovařík (jako čtvrtý rozhodčí) byli v polovině týdne potrestáni Komisí rozhodčích Fotbalové asociace České republiky (FAČR) poměrně vysokými tresty. Zůstaly jako obvykle před veřejností utajeny, ale do redakce Hattricku informace z obvykle velmi dobře informovaných zdrojů přece jenom pronikly. A za co dostali ty „pálky“? Za to, že v utkání 2. kola Synot ligy Sparta Praha – Baník Ostrava 1. srpna nechali celý první poločas hrát bez pomezních praporků…

Ščasný chválil Costu. Proč posadil Matějovského?

Je to zhruba totéž, jako kdyby se hrál volejbal bez sítě. Zní to skoro jako vtip… Kdyby to nebyla taková ostuda. O přestávce na to sudí přišli, praporky nasadili, zápas se dohrál a Sparta zvítězila 3:1. V zápise delegáta Jaroslava Melichara však o tom nebyla ani zmínka, takže se trestalo až na udání se zpožděním.

Proto jsou tresty vyšší než za nějakou prominutou či chybně nařízenou penaltu, bez praporků se tu a tam hraje možná ve IV. třídě okresního přeboru. Podle zdrojů Hattricku se „pálky“ pohybují někde na úrovni třetiny podzimního hracího programu.

Co však tento neobvyklý disciplinární zásah ještě více dramatizuje, je trest pro čtvrtého sudího Libora Kovaříka (na snímku), jenž byl ve své roli zodpovědný za technické záležitosti, čili lajnování, sítě, praporky atd. Dostal ještě vyšší trest než hlavní Petr Ardeleánu. Jeho přesnou výši se nám zjistit nepodařilo. Devětatřicetiletý rozhodčí, který je v hierarchii českých sudích na mezinárodní úrovni dvojkou za Pavlem Královcem, je nyní stíhán posměchem a jeho reakce je rovněž dramatická.

Kovařík toho prý má dost

Svým známým údajně už sdělil, že s kariérou rozhodčího prostě končí, protože takové excesy nemá už zapotřebí. Není totiž první. Není to tak dlouho, když letos na jaře v 89. minutě utkání Sparta – Teplice „zbaštil“ nafilmovanou penaltu kapitánovi sparťanů Davidu Lafatovi a Letenští díky tomu vyhráli 1:0. Dostal za to „štráf“ do konce jarní sezony. Už tehdy naznačil inženýr ekonomie, zaměstnaný v jedné pražské bance, že už další sezonu pískat nebude. Rozmyslel si to, inu proč ne, vyplatí se to, v ročníku 2014/15 si na hřišti vydělal 350 000 korun (za 14 utkání), i když měl velký trest.

Libor Kovařík zatím své rozhodnutí veřejně oficiálně nepotvrdil. Začal pískat v roce 1993, za sedm let se mu podařilo postoupit až do nejvyšší soutěže. Na listině FIFA byl (vlastně ještě stále je) od roku 2006.

Superpohár: Barca – Sevilla, Sparta v Boleslavi, City – Chelsea