TOP 5 Angličanů, kteří se nesmazatelně zapsali do historie

TOP 5 Angličanů, kteří se nesmazatelně zapsali do historie

Po kvalifikačních duelech se samozřejmě v médiích velmi řeší obrovský úspěch Waynea Rooneyho, který vsítil v dresu Albionu padesátou branku a stal se v tomto ohledu místním rekordmanem. Dejme tak dohromady pětici nejlepších fotbalistů Anglie. O koho jde?

Vsaďte si na fotbal bez rizika prohry!

Wayne Rooney


Wayne Rooney prostě v tomto žebříčku být musí. Jedná se o novodobého anglického hrdinu, v době, kdy Albion zrovna neoslňuje zvlášť výjimečnými fotbalisty.

A jasno bylo už v Rooneyho šestnácti letech, kdy debutoval proti Arsenalu v dresu Evertonu. Za liverpoolský celek ale odehrál pouze dvě sezóny, ve kterých nastoupil k 77 zápasům a vsítil 17 branek. Jako devatenáctiletý se ale stěhoval za sirem Alexem Fergusonem do Manchesteru United, kde se stal týmovou ikonou.

485 odehraných zápasů, ve kterých se trefil 233 krát hovoří o všem. Navíc, v reprezentaci se objevil ve 107 případech. A o vstřelených padesáti brankách, čímž překonal sira Bobbyho Charltona, se asi netřeba bavit. Ale přeci jen, kdyby někdo nevěděl, Ronney je v tomto ohledu rekordmanem, kterého jen tak někdo nepřekoná.

[break]

Paul Gascoigne


Gazza byl celkově v Anglii brán od svého počátku jako nejlepší záložník, který se na půdě deštěm zkrápěné ještě neobjevil. Odchovanec Newcastlu ale nakonec svůj absolutní talent spíš promrhal častými přestupy.

Pro Anglii byl ale v reprezentaci nesmírně důležitý. Do roku 1998 odehrál v národním dresu 57 zápasů a vsítil parádních deset branek. Za největší úspěch se dá považovat finále v roce 1996, kde však Angličané nestačili na Německo v penaltovém rozstřelu.

[break]

Sir Trevor Brooking


Obrovská legenda West Hamu United sir Trevor Brooking nesmí v žebříčku chybět. Nyní šestašedesátiletý rodák z Essexu skončil s fotbalem před rovnými třiceti lety, takže mnoho lidí si ho nemusí pamatovat.

Za celou svou kariéru zůstal věrný West Hamu, se kterým zažíval dobré i špatné časy v podobě úspěchů a sestupů. Pouze poslední rok před pověšením kopaček na hřebík odehrál pár zápasů za Newcastle Bluestar a Corck City. Za osmnáct let tak odehrál v dresu Kladivářů 602 zápasů, ve kterých jako záložník skóroval 102 krát.

Reprezentační trikot si poprvé oblékl v roce 1974 a během osmileté mezinárodní kariéry nastřádal 47 zápasů a pět branek.

[break]

Sir Bobby Charlton


Jméno sira Bobbyho Charltona padlo díky Rooneymu v poslední době hodně často. Neskutečně dlouhých 41 let držel na svém kontě rekord v počtu vstřelených branek v národním reprezentaci. 41 let nikdo nedokázal překonat jeho 49 branek. Až nyní se přepisuje historie.

Rooney je navíc siru Bobbymu hrozně podobný. A nejen v útočení, ale také co se klubu týče. Charlton totiž celý život zasvětil Manchesteru United, kde v 758 zápasech nasázel 249 branek.

[break]

Bobby Moore


V minulém století se Kladiváři mohli chlubit opravdu skvělými hráči, kteří se tučně zapsali do análů fotbalové historie. Po siru Trevoru Brookingovi se do paměti fanoušků vryl také Bobby Moore.

Byl to on, díky kterému Anglie získala jediný titul Mistra světa, který má. Stalo se tak ve velmi známém roce 1966, kdy byl dokonce kapitánem mužstva. A jen o dva roky později, také jako kapitán, dovedl Anglii k bronzové medaili na Mistrovství Evropy.

Moore Albion zastupoval celkem ve 108 zápasech. Jeho dílo nemolo zůstat nepovšimnuto a čtrnáct let po smrti mu byla v roce 2007 před Wembley vystavena socha v nadživotní velikosti.


Beneš: Kopic a Vaněk určitě budou rádi, když Spartu porazíme