TOP 10 nejlepších produktů akademie Manchesteru United

TOP 10 nejlepších produktů akademie Manchesteru United

Nejlepší kluby světa mají většinou hodně peněz na vybudování kvalitního zázemí pro fotbalovou mládež, díky čemuž jednou za čas vzejde z útrob akademie opravdu velká hvězda. Jako třeba v případě Manchesteru United, který vyprodukoval tuto desítku fotbalových ikon:

Černého z Ajaxu by prý rád Hamburk přetáhl do bundesligy

Paul Pogba


Dvaadvacetiletý hráč Juventusu Turín a francouzský reprezentant překvapivě své kroky mimo rodnou zemi nabral již v 16 letech. Opustil Le Havre a posílil právě Manchester Untited. Pod Alexem Fergusonem ale působil jen jednu sezónu, ve které se ukázal jen v sedmi zápasech. V Juventusu v něm našli poklad a má za sebou již 149 zápasů.

Johny Giles


Není tomu ani měsíc, co oslavil pětasedmdesáté narozenin irský záložník Johny Giles. Do United přišel taktéž jako šestnáctiletý z klubu Stella Maris. Stačil jen rok, aby si odbyl debut v rudém dresu. Na Old Trafford vydržel až do roku 1963, kdy po 93 odehraných ligových zápasech posílil Leeds United, kde si udělal po dobu dvanácti let největší jméno.

[break]

David Beckham


Co si budeme nalhávat, David Beckham je hodně kontroverzní fotbalista. Jeho jméno mu nikdo upřít nemůže, ale zatímco vám polovina fandů fotbalu řekne, že fotbal nikdy neuměl, druhá bu oponovat, jak byl neskutečným borcem. Dejme tomu, že z každého trochu. V Manchesteru United byl ale opravdu famózní. Do klubu přišel v roce 1991, předtím zkoušel jako malý klučina Brimsdown Rovers nebo dokonce Tottenham Hotspur. Za muže debutoval v roce 1992 a do roku 2003 odehrál 394 zápasů s 85 brankami.

Nobby Stiles


A máme zde prvního opravdového rodáka z Manchesteru. Nobby se narodil v předměstí Collyhurst před dávnými třiasedmdesáti lety. V dresu United se prezentoval devatenácti góly v 395 zápasech. Stiles se ale zapsal do historie Anglie především úspěchem na Mistrovství světa v roce 1966, kdy Albion získal první a prozatím poslední zlatou medaili.

[break]

Bill Foulkes


Na řadu se musí dostat i Bill Foulkes, který světlo světa opustil před dvěma lety. Jednalo se o člena Busby Babes a při letecké katastrofě v Mnichově měl neskutečné štěstí, odpykával si totiž karetní trest a nikam neletěl. Své umění tak předváděl před fanoušky až do roku 1970. Za dlouhých devatenáct let profesionální kariéry nikdy nepůsobil v jiném klubu, než v United a proto odehrál celkem 688 zápasů.

Duncan Edwards


Zatímco Bill Foulkes měl štěstí, Duncan Edwards ho již neměl a při letecké katastrofě zemřel v pouhých jednadvaceti letech. Smutný příběh, přitom Duncan měl naběhnuto na opravdu parádní kariéru, která by možná přepisovala dějiny. V pohých jednadvaceti letech měl za sebou šest sezón a odehraných 177 zápasů. Neskutečná bilance.

[break]

Paul Scholes


Paul Scholes se zapsal do srdce Manchesteru takovým způsobem, že i po ukončení kariéry byly ohlasy k jeho návratu tak silné, že se ještě rozhodl pro návrat na zelený pažit. Paul za celý život nenastoupil za jiný klub, než-li United a odrazilo se to i na počtech startů, těch má 718 a dokonce má na kontě 155 branek.

George Best


Před pár dny se vzpomínalo, v roce 2005 totiž zemřel velevážený fotbalista, hvězda Anglie a United. Extravagantní "blázen", který neměl problém přijít na zápas "v jiném stavu", zářil, i když možná zrovna o sobě nevěděl. V 474 zápasech dal 181 branek. V United vydržel jedenáct let, posléze za pouhých deset let vyměnil deset klubů. Zemřel poměrně mlád, v pouhých 59 letech. Důvod byl prostý, tělo nedokázalo spolupracovat s takovou dávkou alkoholu, jakou si pravidelně dopřával.

[break]

Ryan Giggs


Ryan Giggs rozhodně není z Manchesteru a už rozhodně ne z Anglie. Rodák z Cardiffu byl do akademie United přiveden v patnácti letech, tedy v roce 1987. Předtím působil dva roky u konkurence v Manchesteru City. Roku 1990 u Rudých ďáblů debutoval, kariéru ukončil teprve nedávno, v roce 2014. Za dlouhých čtyřiadvacet let odehrál 963 zápasů a připravil 168 branek.

Bobby Charlton


Do momentálně probíhající sezóny byl nejlepším střelcem anglické fotbalové scény Bobby Charlton. Nyní je tomu ale jinak, rekord překonal po dlouhých letech Wayne Rooney. Vždyť Bobbymu je již 73 let a reprezentační rekord s 49 brankami na kontě držel od roku 1970. Na klubové scéně se v dresu United předvedl 249 brankami v 758 zápasech.

Jaké plány má Ščasný s nehrajícím veteránem Kováčem?