Vrba si protiřečí. Národní tým musí hrát vždy na výhru!

Vrba si protiřečí.  Národní tým musí hrát vždy na výhru!

[hot]POLEMIKA[/hot] Kolega Jan Hrabálek píše ve svém blogu na fotbal.hattrick.cz o prospěšnosti přátelských neboli přípravných zápasů národních týmů. Přiznám se, že mě tahle utkání, ve formě, jak jsou v současné době prezentována fotbalové veřejnosti a divákům, neuspokojují. A jak jsem napsal v rubrice „Bez obalu“ i do příštího čísla magazínu HATTRICK, jež vyjde ve čtvrtek 7. dubna, pokud to má takhle pokračovat, to ať si raději velkokluby u FIFA vynutí postupné rušení mezistátních přáteláků.

Slávisté kupují Dynamo České Budějovice?

S bývalým předsedou FIFA Seppem Blatterem jsem nesouhlasil ve spoustě věcí, ale v jednom měl pravdu: hromadná střídání a totální obměna hráčů ve druhé půli přátelských duelů je na škodu fotbalu a diváků a měla by se zakázat. Ať se hraje podle řádných pravidel. Český trenér Pavel Vrba si v případě přípravných duelů protiřečí, jednou říká, že v nich chce vyhrávat, podruhé, že mu na výsledcích přáteláků nezáleží. Přitom národní tým by měl v oficiálním utkání vždy hrát na výhru, je to přece výkladní skříň celého fotbalu.

Jeden z Vrbových předchůdců Jozef Chovanec s oblibou tvrdil, že dnes už žádná přátelská či přípravná utkání neexistují. Že se v každém mezistátním duelu bojuje naplno. I proto, že jde i o prestižní žebříček FIFA, který se používá k určení pořadí a momentální relativní síly národních týmů. Navíc je tento žebříček používán jako jedna z možností rozdělení do losovacích košů při losech významných turnajů apod.

Pavel Vrba se před březnovým dvojzápasem se Skotskem (0:1) a se Švédskem nechal slyšet, že už v nich nebude tolik zkoušet, tak jako činil v listopadových přátelských utkáních se Srbskem (4:1) a v Polsku (1:3). Jenže nakonec na Letné proti Skotům nasadil během střetnutí sedmnáct hráčů a do utkání se Švédskem slíbil devět jiných jmen v základní sestavě.

Přijde vám, že mi v přípravných zápasech jde o výsledek?


V sobotním interview pro deník Právo mj. Vrba prohlásil: „Tyto zápasy využívám ke zkoušení, tím ale neříkám, že je nechceme vyhrát.“

Ovšem v úterý v rozhovoru pro sever idnes.cz na otázku „Co je pro vás hlavním cílem pro zápas ve Švédsku - výsledek, předvedená hra, vyzkoušení některých hráčů?“ český trenér odpověděl otázkou: „Vám přijde, že mi v přípravných zápasech jde o výsledek?“ A na doplňující redaktorovu poznámku „Proto se vás ptám.“ odvětil: „Budu se chovat jako ke všem přípravným zápasům. Beru to asi trochu jinak než vy. Chci zkoušet hráče, chci dát prostor hráčům, kteří tolik v těch soutěžních utkáních nenastupují. Samozřejmě chci využít všech šest střídání. Beru přípravná utkání na to, aby dostali prostor všichni hráči, aby se ukázali, jak na tom doopravdy jsou. Beru to tak, abychom byli připraveni třeba jako na Holandsko. Se Spojenými státy jsme prohráli přípravu a pak se nám podařila kvalifikace s Holandskem. Moje filozofie se nemění. Těsně před mistrovstvím Evropy nás čekají tři utkání a tam už se sestava tvořit bude. Ale dva měsíce před EURO si tu příležitost hráči zaslouží.“

Pavla Vrbu lze očima trenéra, v jeho trenérské ulitě, chápat, ale z hlediska výše zmíněné prestiže českého fotbalu je to neúcta k tomuto produktu a hlavně k divákovi. Nač jsou pak všechny marketingové a sponzorské akce směrem k národnímu týmu, když nám o výsledek vlastně nejde a převedená hra logicky často nestojí za nic? FAČR, resp. jeho obchodní organizace STES, chce od fanoušků, aby dali za lístek na přátelské utkání se Skotskem 700 korun a pak jim předloží testovací „holomajznu“.

Už jsem psal o tom, že nechápu, co může dát trenérovi, když ve druhé půli pošle na plac šest nových hráčů, takže na hřišti po 60. minutě zpravidla nastává chaos a k vidění je jen nesourodá hra. Nevím, třeba to koučovi něco opravdu dá (pochvalu od hráčských agentů, kteří tak připíšou svým ovečkám do jejich životopisu další lacině získaný reprezentační start, nepočítám). Ale vůbec nic to nedá divákům, kteří si zaplatili za takovou podívanou nemalý peníz.

Reprezentace si nemůže dovolit to, co klub


Vím, že Vrba může argumentovat tím, že pro něj je rozhodující až EURO 2016, podle něhož bude hodnocen. Ano, ale ať se tedy takové zkoušky konají bez diváků za zavřenými dveřmi, nebo ať za ně FAČR nevybírá nemalé vstupné. Hráči si pak ještě stěžují, že divácká atmosféra nebyla ve čtvrtek na Letné nejlepší. Vladimír Darida si ovšem odpověděl sám, čeští reprezentanti fanouškům svým výkonem vůbec nepomohli. Ta atmosféra a fandění byly totiž ještě pořád lepší, než předvedený výkon Čechů proti Skotsku (hlavně ve druhé půli).

Národní tým není klub, který si může dovolit v přípravném období různé testy a zkoušky (nehledě na to, že žádný tuzemský klub nevybírá na své přáteláky vstupné ve výši 700 Kč). Reprezentační celek už podle svého názvu reprezentuje celou zemi, před výkopem se dokonce hrají státní hymny, a podle toho by to také mělo vypadat.

Dle podrážděného chování trenéra Vrby po utkání se Skotskem soudě bych ale neřekl, že mu na výsledcích přátelských utkání nezáleží. Na dotaz reportéra ČT Davida Kozohorského, jaký vzkaz dal tenhle výsledek a výkon českému fanouškovi před EURO 2016, kouč s ironickým úsměvem kroutil hlavou: „To je otázka, jakýpak vzkaz?“ A když byl Pavel Vrba dotázán, zda je po téhle prohře neklidný, velmi neklidně opakoval, že je prý klidný. Bylo ovšem vidět, že ho další neúspěch v mezistátním utkání žere.

Chtělo by se v téhle souvislosti věřit, že v úterý večer to se Švédskem dopadne lépe než ve čtvrtek proti Skotsku. Aby byli všichni klidnější.

Ovšem jestli si trenér Vrba myslí, že v zahraničí (nejspíš v Rusku), kam hodlá v budoucnu zamířit, to bude mít mediálně příjemnější, tak se hluboce mýlí. Tak vstřícná, často až „předpodělaná“ , média vůči své osobě nikde jinde než v Česku nenajde.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="48951"]