Špílmachři v laufu. Které hvězdy táhnou své týmy ve Francii?

Ve Francii jsou odehrána necelá dvě kola evropského šampionátu, ve kterých jsme viděli mnoho překvapení, zklamání i výborných individuálních výkonů. Nyní se zaměřujeme na záložníky, špílmachry, kteří jsou v „laufu“ a mohou své týmy dotáhnout daleko. Je mezi nimi i vzdálená tuzemská stopa.

GRANIT XHAKA

Fotbalista z Borussie Mönchengladbach, který se v létě stane hráčem Arsenalu. Přestože jeho bratr Taulant reprezentuje Albánii, Granit si vybral Švýcarsko, jelikož odmalička hrával za Basilej. V úvodním zápase, shodou okolností právě proti svému bratrovi, porazili díky brance Fabiana Schära Albánii 1:0. Ve druhém zápase remizovali s Rumunskem 1:1, Xhaka si sice asistenci ani gól nepřipsal, nicméně v obou zápasech podal skvělý výkon a byl zvolen dvakrát mužem zápasu.

[break]
MAREK HAMŠÍK

V podstatě jediné "české" zastoupení, Marek Hamšík se totiž narodil v Československu, nicméně je to Slovák a Slovensko také reprezentuje. Působí celou svoji kariéru v Itálii, současně v Neapoli. Proti Walesu sice spálil velkou šanci, nicméně odehrál výtečný zápas, byť v něm Slováci prohráli. Proti Rusku zářil, připsal si nejen krásný gól, ale i asistenci, díky níž Slováci vyhráli 2:1.

[break]
LUKA MODRIĆ

Chorvat Luka Modrić rozhodl zápas s Tureckem když vstřelil krásný gól zvoleje a byl zvolen mužem zápasu, proti Česku se ale za příznivého stavu 2:0 v 60. minutě zranil a musel střídat. I když proti Česku odehrál pouze 60 minut, podal skvělý výkon. Od té doby, co opustil hřiště, to šlo s hrou Chorvatů rapidně dolů a proto s námi jen remizovali 2:2.

[break]
DIMITRI PAYET

Každý, kdo si o EURO přečetl jen jeden článek v novinách o něm ví to, že rozhodl první zápas proti Rumunsku krásným gólem do šibenice v 89. minutě na 2:1. Ten zápas si také připsal asistenci, když si na jeho centr vyskočil Olivier Giroud, který se hlavou nemýlil. Ve druhém zápase proti Albánii se trefil taky, opět na konci zápasu a opět to byl druhý gól Francie, to už však zvyšoval na 2:0 pro Francii. Díky němu je Francie v osmifinále.

[break]
TONI KROOS

Další hráč Realu Madrid, německý špílmachr Toni Kroos. Na šampionátu odeslal nejvíce přihrávek a má i největší úspěšnost přihrávání, v čemž dominuje prakticky ve všech soutěžích, co hraje. Připsal si také asistenci na gól, v prvním zápase proti Ukrajině si na jeho centr z přímého kopu naskočil obránce Shkodran Mustafi, který vstřelil první gól Němců na turnaji. Špatně nezahrál ani proti Polsku, přihrával, jak je zvykem, o 106, nicméně Němci "pouze" remizovali 0:0.

[break]
ANDRÉS INIESTA

Svět na záložníka Barcelony pěl ódy po zápase s Českem. Nejen tím, že nacentroval na gól Piquemu, ale především za komplexní výkon, kterým deptal české hráče po celých devadesát minut. Iniesta patří i i letos k nejvýraznějším postavám celého šampionátu.

Nejlepší defenzivní záložník v zemi? Prý Vácha...