Van Kessel k moři? A proč se ve Spartě zachází s hráči jako s panenkami?

Van Kessel k moři? A proč se ve Spartě zachází s hráči jako s panenkami?

[hot]STŘEDEČNÍ TRESTŇÁK ZDEŇKA KUDELY[/hot] Ta hra na náhodu už stála Slavii minimálně 44 milionů korun a bude ještě nějaký ten další milion stát. A červenobílí si za ty peníze vlastně nic nekoupili. Tedy kromě kritických posměšků konkurenčních klubů a jejich spřízněných fanoušků. Co dělají pro to, aby za Van Kessela, hráče, o kterém je řeč, dostali zpět alespoň nějakou část z té katastrofální investice?

Z Edenu přicházejí do novin informace o tom, jak jej trenér Šilhavý marně přemlouval k nápravě a tvrdé práci na tréninku, jak si milý Gino užívá radosti Prahy za svůj královský výdělek, jak si vše usnadňuje a v kabině dělá svým přístupem nepořádek. Tak jak to všechno nakonec dopadne? Zkusme zauvažovat nahlas. Zimní přestupové okno pro profesionály v Česku skončí až 22. února 2017. Dalo by se tedy říci, že je pořád ještě dostatečný čas na to, aby Van Kessela někdo vzal na hostování. Ale….Kdo by mohl převzít mzdové náklady, vyplývající z jeho profesionální smlouvy, když zasvěcené informace udávají měsíční částku kolem 600 tisíc Kč? Viktoria Plzeň, Sparta, Zlín, Mladá Boleslav, tedy kluby ligové špičky, své kádry již víceméně logicky uzavřely, ale zmiňuji je z toho důvodu, že ty by mohly buď celou nebo většinovou měsíční platbu převzít. Ale myslíte si, že to udělají? Samozřejmě že ne, pokud logicky uvažují. Tak kdo další? Kluby, které budou na jaře bojovat o záchranu? Zase se sama nabízí odpověď, že ne, a to i v případě, kdyby se Slavia zavázala, že si finanční závazky, plynoucí z Ginovy smlouvy, ponechá. Protože po těch všech negativních informacích, jež z Edenu unikly, si zkušený manažer nebo trenér celku, kterého čeká na jaře boj o „bytí a nebytí“, nenechá vnutit hráče, který se přijde na půl roku do cizího klubu jaksi uklidit. A to ponechme stranou fotbalistovu kvalitu.

Přijde nabídka z Východu?

Kdo tedy další by šel v Česku do hostování s opcí?Co by to asi Jablonci, Teplicím nebo třeba Slovácku přineslo? Opci, i kdyby byla poloviční nebo třetinová z nákupní částky 40 milionů, nikdo rozumný neodsouhlasí. Tak co by jim hostování takového hráče přineslo? Ti zkušení zase k takovému případnému hostování řeknou, že je lepší dát šanci některému z kmenových talentovaných mladíků. Zda Slavia Van Kessela udá někam na Východ, to je otázka, i když se všeobecně ví, že různí manažeři z těchto končin prodají za řádný bakšiš i vlastního bratra. A také jsou ochotni se o něj podělit s manažery těch klubů, kam ho případně společnými silami umístí. Slavia, tedy zodpovědní lidé v klubu, měli už dávno během Van Kesselovy pražské sedmiměsíční anabáze poznat, co za „úlet“, možná s něčím předchozím prospěchem, se stal. A místo toho, aby v tichosti přes své kontakty Gina připravili a poslali do některého z podobně rozhazovačných čínských klubů, zejména když bylo v Číně začátkem roku s mužstvem na soustředění celé klubové vedení, tak až téměř do nedělního odjezdu na herní soustředění do Španělska téměř všichni svorně prohlašovali, že hráč šanci prosadit se do základního kádru dostane. A pak jsme dozvěděli, že Gino nepracuje, jak by měl. V této souvislosti dodávám, že jenom těch 40 milionů korun, co Slavii samotný transfer stál, je částka, která každému minimálně ze šesti českých klubů stačí k pokrytí ročních nákladů na chod prvoligového mužstva. (Mezitím se na twitterovém účtu člena vedení klubu Tomáše Syrovátky v reakci na informace v deníku Sport objevila informace o tom, že Gino van Kessel dostal tři nabídky na přestup či hostování, dokonce z jednoho předního polského klubu. Je tedy možná škoda, že nebyly oficiálně zveřejněny a nebylo zatím zdůvodněno, proč je hráč dosud nevyužil a proč se nyní objevuje v juniorce – pozn. red.). Nakonec ho podle všeho vysvobodí klub Lechia Gdaňsk, čili aktuálně druhý celek polské Ekstraklasy, který hraje na severu země u Baltického moře.

Vácha s V. Kadlecem na umělou trávu nemusí

Zatímco se Gino van Kessel neprosadil do základního kádru pražské Slavie, tak u jejích konkurentů, v pražské Spartě, si zase hráči Lukáš Vácha a Václav Kadlec prosadili, že na umělé trávě nebudou hrát přípravná utkání. Trénovat na zatepleném a zakrytém trávníku na Strahově pěkně v teple,to ano, ale zápasy v mrazu na venkovním hřišti v Rynholci a na Meteoru, to teda ne. Přitom už na letošním prvním kondičním soustředění v Málaze nastoupili oba na poločas proti Freiburgu, ale to bylo pěkně v teple. Důvodem, proč oba hráči na venkovní „umělce“ nenastupovali, byla „údajná“ obava ze zranění na umělém povrchu. A doporučili to prý i letenští lékaři. A proč by to vlastně nedoporučili? Vždyť s hráči se na Letné zachází jako s cukrovými panenkami. Takže, až potkáte Václava Kadlece po sparťanském návratu z Valencie v některém z pražských zábavních center, kde se tak rád a často ukazuje, doporučuji, abyste se jej zeptali, jak vypadala zimní příprava v dánském Mydtjyllandu a jestli tam někdy zašel za trenérem, aby na „umělce“ nemusel trénovat. A jestli se také někdy vymluvil ze zápasu na takovém povrchu. Anebo jinak. Co by vám, jako hráči, spíše řekl trenér Mydtjyllandu či jiného severského profesionálního klubu na to, že nebudete na umělém povrchu hrát?Jasně, že by s vámi pěkně vyběhl.

Droppa shazuje sebe i trenéra Jarolíma

S některými hráči je v Česku zkrátka potíž. A nejenom mně se zdá, že dost často ani nevědí, co vlastně chtějí.Tak třeba Lukáš Droppa, během loňského podzimu pro většinu lidí z fotbalové „branže“ překvapivý reprezentant. Trenér Karel Jarolím jej zviditelní naprosto nečekanými pozvánkami na srazy české reprezentace. Budiž, má na to „papír“. Ale co potom, když Droppův ruský Tomsk zkrachuje, co ta Lukášova prohlášení, že on je již definitivně poučen a už nikam nepůjde hrát o záchranu. Chce hrát v budoucnu jen o poháry, ba o tituly, nejlépe v Bundeslize. A teďnajednou druhá turecká liga a jakýsi Bandirmaspor, který v ní přímo tone. Když se trenér Jarolím chlubil tím, jak své reprezentanty zásobuje domácími úkoly, co mají trénovat, měl by některým z nich také poradit, co říkat do novin a co ne, aby neztrapňovali nejenom sebe, ale také jeho. Zasmál jsem se, když jsem si nedávno přečetl rozhovor s hercem Jakubem Štáfkem, který ztvárnil v seriálu „Vyšehrad“ postavu fotbalové hvězdy Julia Lavického, o které říká: „Julius Lavický chce být fotbalistou, chce všechny výhody, které fotbalisti mají, ale nic k jejich získání nedělat. Jak říkám, je to génius a dylina zároveň. A lidé často sebevědomým dementům fandí.“