Problém jménem postup. Proč vítězové ČFL nechodí hrát druhou ligu?

Problém jménem postup. Proč vítězové ČFL nechodí hrát druhou ligu?

Vítězství v ČFL automaticky neznamená postup do druhé ligy. Kdepak, takhle jednoduché to není. S přesunem do profesionální soutěže jde ruku v ruce značné navýšení rozpočtu či nutnost vyhovujícího stadionu a zázemí. Není toho zrovna málo, co musí případní zájemci splnit. I proto už několik let nedošlo na scénář, aby tým, který skončil po posledním kole na prvním místě, logicky figuroval v následujícím ročníku mezi druholigovými účastníky. A letošek nemusí být výjimkou. Pojďme se podívat, jaká byla situace kolem postupu v posledních sezonách.

2013/2014 – vítěz ČFL a postupující: Kolín

Jestli chceme najít, kdy šel naposledy do druhé ligy vítěz soutěže, musíme se vrátit do sezony 2013/2014. Tehdy tabulku ovládl Kolín, který zpočátku nabídku jít o patro výš odmítl. Šanci nevyužily druhé Jirny ani čtvrtý Králův Dvůr.

„Stáli jsme před závažným a zodpovědným rozhodnutím, zda-li přihlásit mužstvo do FNL s rizikem vážných finančních problémů klubu. Nechceme se chovat nerozvážně, i když chápeme zklamání fanoušků, ale musíme respektovat finanční možnosti klubu a města,“ říkal tehdejší předseda představenstva Leoš Bešťák.

Uběhlo ale několik hodin a kolínské vedení nakonec přeci jen vyslalo na FAČR zprávu, že do druhé ligy přeci jen zamíří. Našli se sponzoři, kteří finančně daleko náročnější druhou ligu pomohli zafinancovat. Na asociaci sice museli přelosovat zápasy ČFL i českých divizí, ale zase se vyhnuli variantě, že by měla druhá liga místo šestnácti jen patnáct účastníků. Kdyby totiž Kolín postup nepřijal, tato situace by opravdu nastala.