Šéf UEFA Čeferin: Vznik elitní evropské Superligy zatím nehrozí, třetí soutěž vedle LM a EL však chystáme

Šéf UEFA Čeferin: Vznik elitní evropské Superligy zatím nehrozí, třetí soutěž vedle LM a EL však chystáme
KOMENTÁŘ

Vždycky, když se evropským velkoklubům přestane líbit současný model klubových soutěží typu Ligy mistrů a Evropské ligy, objeví se myšlenka Superligy. Zpravidla pro šestnáct vyvolených velkoklubů. Opakují se až na nějaké nuance stále stejné kluby, není těžké určit, které. O plánech na vznik ligy pro největší kluby z Anglie, Francie, Itálie, Německa a Španělska nedávno informoval respektovaný německý týdeník Der Spiegel s tím, že podle dokumentů, které má renomovaný časopis k dispozici, by soutěž mohla odstartovat už v roce 2021.

Předseda Evropské fotbalové unie (UEFA) Aleksander Čeferinpodle očekávání prohlásil, že jde o nesmysl. Co mu také zbývalo? Tohle říkali v podobných případech i všichni jeho předchůdci.

Z vlastní zkušeností vím, že když Der Spiegel něco vypustí, má to podložené. V tomto případě by mělo jít o korespondenci zasvěcených, o tzv. „FootballLeaks“.

„Vznik Superligy je v současnosti výmysl, pouhý sen,“ citoval Čeferina server BBC.

Zajímavé je slůvko „v současnosti“. Takže v budoucnosti ano? A v jak blízké budoucnosti?

Šéf Juventusu a ECA drží s předsedou UEFA „basu“

Čeferina tentokrát podpořil šéf Juventusu Turín a Evropské asociace klubů (ECA) Andrea Agnelli. Ačkoli italský velkoklub měl být jedním ze zakládajících členů nové soutěže.

 „Nikdy jsme žádný takový dokument neviděli, nikdy jsme se o něm nebavili. Naším jediným cílem je jednání s UEFA, jak posunout fotbal dopředu,“prohlásil Agnelli.

„Nějaké nápady máme, ale můžu všechny ujistit, že Superliga nevznikne a každý bude mít šanci hrát evropské poháry,“ dodal Čeferin.

Je jasné, že Čeferin nemůže ze své funkce říkat nic jiného. A Agnoli, jakožto zástupce všech klubů, nejen těch velkých, s ním musí držet „basu“. Navíc když do světa nejspíš uniklo něco, co ještě nebylo zcela „upečeno“ a odsouhlaseno.

Výsledky 5:0 a výše v Lize mistrů už nikoho nebaví

V každém případě jde o tlak velkých klubů, aby UEFA své, již poněkud zastaralé, systémy soutěží změnila. Zápasy s výsledky 5:0 (a výše), které letos už dvakrát mj. zažil i český mistr Viktoria Plzeň, nebaví velkokluby ani jeho fanoušky. Jde o plýtvání časem a termíny, byť to pro český fotbal a jeho celky zní až příliš přísně a drsně. 

Oba funkcionáři proto také souhlasí s tím, že evropský fotbal potřebuje změnu a rádi by jí dosáhli už v roce 2024. „Když chcete změnit rozložení sil v evropském fotbale a hrát víc pohárových zápasů, tak to musí jít ruku v ruce s omezením utkání v domácích soutěžích,“ prohlásil Agnelli.

„V Anglii mají dnes dva poháry, takže tým může odehrát na domácí scéně až 53 zápasů. Pak se podíváte do Německa, kde má liga o dva týmy méně a hrají jeden pohár, takže tým může maximálně nastoupit ke 43 zápasům. Jaká je v tom logika?“ přidal šéf Juventusu.

„Podobných anomálií je víc a musíme na nich pracovat. Ale nejde jen o snižování počtu zápasů. V některých ligách by naopak došlo k navýšení. Naším hlavním cílem je vytvořit stejné podmínky pro všechny kluby,“konstatoval ve zprávě, kterou v Česku přinesla ČTK, Agnelli.

Slovinec Čeferin zase logicky odmítl, že navrhované změny by opět pomohly jen těm největším klubům. „V běžném světě je čím dál častější, že bohatnou pouze ti bohatí. Myslím, že fotbal je jedno z mála odvětví, kde se s tím snažíme něco udělat,“ řekl předseda UEFA.

„Ale nemůžeme zkrátka jen nařídit, že odteď všichni budou mít stejné podmínky. To nejde. Když děláte svou práci dobře, musíte za to být odměněni,“ dodal Čeferin. „Místo v pohárech si musíte uhrát na hřišti. To je jediná správná cesta,“ prohlásil šéf UEFA.

Obnoví se Pohár vítězů (národních) pohárů?

Aleksander Čeferin rovněž zopakoval myšlenku, o níž nedávno hovořil v pořadu Tomáše Řepky „Blikanec“ místopředseda FAČR Roman Berbr. Totiž, že UEFA připravuje kromě Ligy mistrů a Evropské ligy ještě třetí soutěž, které by se mělo v základní části zúčastnit 32 klubů (Liga mistrů má rovněž 32 týmů v osmi skupinách, Evropská liga 48 celků ve dvanácti skupinách).

Půjde tak o návrat ke kořenům, protože tu ještě koncem 20. století byly tři soutěže – Liga mistrů (předtím Pohár mistrů evropských zemí), Pohár UEFA (později Evropská liga) a Pohár vítězů (národních) pohárů, který v roce 1969 jako jediný československý celek v historii vyhrál Slovan Bratislava po finálovém basilejském vítězství 3:2 nad slavnou Barcelonou.

Ovšem vznik Superligy bude hrozit vždycky, pokud velkokluby budou se strukturou evropských soutěží nespokojeny a nebude jim vyhovovat. Ostatně v basketbalu k takovému rozkolu už před lety došlo a stále se nedaří soutěž velkoklubů se soutěžemi basketbalové federace sloučit.

Pozor na to! A možná více pokory od šéfů evropského fotbalu. Basketbalisté by jim mohli vyprávět.