Odchází Nezmar i kvůli Hellebrandovi, za nějž by Slavia mohla poslat 25 milionů „Mynářovu“ Slovácku?

Odchází Nezmar i kvůli Hellebrandovi, za nějž by Slavia mohla poslat 25 milionů „Mynářovu“ Slovácku?
KOMENTÁŘ

„Sportovní ředitel Slavie Jan Nezmar dal výpověď,“ tvrdily ve středu servery sport.cz i isport.cz (Deník Sport). „Informaci o Honzově odchodu ze Slavie nemám,“ uvedl k tomu Michal Býček, tiskový mluvčí Slavie. „K ničemu se nebudu vyjadřovat,“ napsal sám Nezmar ve zprávě. Slávistický předseda Jaroslav Tvrdík sice uvedl, že Nezmar výpověď nepodal, ovšem v dalším svém tweetu připustil, že sportovní ředitel z Edenu odejít chce. Asi to celé bude tak, že Jan Nezmar svůj úmysl opustit po dvou letech Slavii sdělil vedení červenobílých ústně. A Tvrdík doufá, že jej po Vánocích třeba ještě přemluví… 

Honza je v první řadě člověk. S rodinou, za kterou dojíždí do Liberce. Slavia dělala fans obrovskou radost, ale rodinám i nám samotným řadu starostí. Máme dvě jedenáctky, ale jen jednu trenérskou a manažerskou. Určitě nejde ke konkurenci. Nechte nás odpočinout a pracovat. Díky,“ napsal Jaroslav Tvrdík na Twitteru. Nezmarův odchod tím ale rozhodně nevyloučil.

„Jan Nezmar se podle mnoha zdrojů z fotbalového prostředí neshoduje s klubovým šéfem ohledně přestupové politiky, a sportovní ředitel se proto opakovaně chystal na odchod ze Slavie. Naposledy prý v pondělí. Podle informací Sportu mluvil minulý týden i s plzeňským generálním manažerem Adolfem Šádkem, který o jeho služby pochopitelně projevil zájem,“ napsal deník Sport na titulní straně svého středečního vydání.

Mynář, Slovácko a svěřenec Šumulikoski

Poslední kapkou by pro Nezmara, jenž hrozil výpovědí už několikrát (poprvé při kompetenčním sporu se svým nadřízeným, generálním ředitelem Martinem Krobem, který Nezmar nakonec vyhrál a přesně před rokem odešel z Edenu místo něj Krob), by mohl být záměr získat do Edenu teprve dvacetiletého záložníka Patrika Hellebranda ze Slovácka. Ten toho v lize zatím moc nenahrál, dařilo se mu až v posledních duelech. Jan Nezmar byl údajně proti.

Deník Sport to popsal velmi kulantně: „Ve hře o červenobílý dres je i talentovaný Patrik Hellebrand ze Slovácka. V tomto případě má údajně o jeho přesun do Prahy eminentní zájem hradní kancléř Vratislav Mynář. Ten je napojen na šéfa Slavie Jaroslava Tvrdíka i Slovácko, jemuž neformálně vypomáhá. Otázkou je, zda by pražský klub tímto transferem nestornoval druhý transfer (ohledně Takácse z Mladé Boleslavi)“.

Tvrdíkovy kontakty na Hrad, podpořené čínskými majiteli klubu, ostatně potvrdila nedávná návštěva zástupců Slavie v čele s trenérem Jindřichem Trpišovským a Tomášem Součkem u Miloše Zemana a následná prezidentova účast v Edenu při utkání Ligy mistrů s Interem Milán.

Jinak pro zajímavost: hradní kancléř Vratislav Mynář je ve svých Osvětimanech asistentem trenéra týmu hrajícího 1. A. třídu. Ještě na jaře v minulé sezoně byl jeho svěřencem i známý Makedonec Veliče Šumulikoski, dlouholetý hráč Slovácka a dnes jeho manažer. Ten mimochodem podle našich zdrojů měl získat v Česku trvalý pobyt.

Nezmar chtěl víc šetřit

„Nezmarovy vlastnosti a dovednosti vedly podle mnoha zdrojů z fotbalového prostředí k názorovým rozdílům mezi Nezmarem a Tvrdíkem ohledně některých transferů či obecně přestupové politiky, ale hlavně celkového, ekonomicky náročného provozu klubu. Velkorysý způsob, jakým ho Tvrdík dosud vedl, znamenal úžasný vzestup, ale také mimořádné náklady. Ty se projevily ve vysoce nadstandardních smlouvách začínajících na 240 tisících korunách měsíčně. Luxus několik let umožňovali čínští spolumajitelé, jenže nyní si klub na sebe musí vydělat sám. Nezmar se prezentuje uměřenějšími představami o tom, jak by měla Slavia v českých poměrech fungovat, reálněji posuzuje i přestupové částky. Mezitím naopak posílila vazba mezi Tvrdíkem a koučem Trpišovským, jenž si může dopřát širokého kádru, akvizic, na něž si ukáže, i skvělých podmínek pro hráče a realizační tým. Vše zašlo tak daleko, že Nezmar začal být mimo dění,“ napsal mj. deník Sport.

Jan Nezmar, který např. chyběl na úvodním zápase Ligy mistrů v Miláně, měl údajně výpovědí v Edenu hrozit dvakrát. Nejspíš se mi ani nelíbilo uvažované funkcionářské posílení Slavie o Františka Myslivečka (potrestaného ještě v době jeho libereckého působení v odposlechové aféře z roku 2004), který odešel z Plzně. I tady ještě Nezmar vyhrál – Mysliveček nakonec skončil u jiného „exslávisty“ Josefa Jinocha v Mladé Boleslavi.

Do dvou let a do dne

Ve čtvrtek to budou přesně dva roky, co jsem na tomto serveru 19. prosince 2017 krátce po Nezmarově příchodu do Slavie napsal:  „Trpišovský by to měl mít o to lehčí, že v Edenu už od 5. prosince 2017 působí jeho spolupracovník, nový sportovní ředitel Slavie Jan Nezmar. Ale pozor, ani Nezmar není žádný spasitel, je to rovněž ‚jen‘ talentovaný mladý funkcionář. A podobně jako Trpišovský ani on neměl dosud páru o tom, co to je tlak ve Slavii nebo ve Spartě. Jestliže míval určité problémy s přepracovaností v Liberci, tady to bude mnohem horší. Zatímco pod Ještědem měl Nezmar zprvu dokonce čas na své hokejové zápasy a na nižší fotbalovou regionální soutěž v Německu, v Edenu by to bylo od začátku zcela nemožné. Ale může to fungovat. Ostatně už Nezmarův výběr případných zimních posil Slavie není marný: brankář Kolář, obránce Kúdela, záložník Pavelka, to je dobrá volba.“

Odvolávám, co jsem odvolal?

Za dva roky možná Jan Nezmar poznal, že výběr zimních posil není a nebude v Edenu jen jeho výsadní parketou. A začal se bouřit. Navíc o „vyhoření“ mluvíval už i v Liberci, kde také hrozil odchody, dokonce i mimo fotbalovou sféru.

V tomhle jsou si ovšem s Tvrdíkem (ten minulý týden po opuštění funkce místopředsedy menšinového akcionáře CITIC Group také patrně přišel o jistá privilegia) podobní.

Pamětníci a političtí komentátoři si jistě pamatují, jak Jaroslav Tvrdík podával před šestnáct lety demisi coby ministr obrany.

Na konci května 2003 podal demisi, poté ji stáhl a vzápětí ji podal podruhé. První demisi Tvrdík podal na protest proti snížení armádního rozpočtu z 2,2 % HDP na 2,05 % HDP, poté ji vzal kuriózně zpět, i když rozpočet pro armádu mezitím klesl až na 1,9 % HDP. A pak stejně odešel.

Podobné si počínal Jan Nezmar ve Slovanu Liberci i ve Slavii Praha. Jako ten král z Pyšné princezny v podání Stanislava Neumanna: „Odvolávám, co jsem odvolal…“

Třeba po téhle hrozbě nakonec Slavia koupí Takácse, Hellebranda odmítne a Nezmar si to přes svátky rozmyslí.

Anebo už žádná cesta zpátky nevede?

Kdo ví, Vánoce, i ty fotbalové, patří různým pohádkám.