Review: Southampton - Manchester City. Haaland byl po návratu ze zranění opět nezastavitelný

Manchester City nepřipustil ve 30. kole Premier League překvapení a došel si pro výhru 4:1 nad Southamptonem. Sky Blues na jihu Anglie dominovali, což krátce před poločasovou pauzou vyjádřil brankou Erling Haaland. Nezastavitelný Nor po změně stran přidal další trefu a v posledních čtyřech duelech si připsal již 11 přesných zásahů. Na první gól mu přihrával Kevin De Bruyne, pro kterého se jednalo o 100. asistenci v nejvyšší anglické lize. Tohoto milníku dosáhl jako pátý hráč historie a navíc na to potřeboval nejméně utkání ze všech.

Southampton - Manchester City 1:4

Branky: 72. Mara - 45. a 68 Haaland, 58. Grealish, 74. Álvarez z pen.

Southampton se po 29 zápasech nacházel v tabulce na posledním místě. S pouhými 23 vstřelenými góly měl navíc nejhorší ofenzivu v lize. Tuto statistiku umocňuje i fakt, že sám Erling Haaland nasázel do sítí soupeřů o pět branek více. Úkol Citizens v sobotním duelu byl snížit bodovou ztrátu na vedoucí Arsenal, která činila osm bodů s tím, že tým z Manchesteru má k dispozici zápas k dobru. Výhra by navíc protáhla sérii bez ztráty bodu na pět ligových utkání v řadě.

V závěru šesté minuty se Citizens dostali do rychlého protiútoku, který zakončoval Jack Grealish, ovšem připravený byl Gavin Bazunu. Po chybě nastartoval do protiútoku mladičký Kamaldeen Sulemana, jenž si míč předkopl příliš daleko a k ohrožení branky hostů se nedostal. V dresu Manchesteru byl zase aktivní Grealish, jenž v poslední době našel formu z Aston Villy. Sulemana měl ve 45. minutě na noze jasnou branku po skvělé nahrávce odchovance bleděmodrých Romea Lavii, avšak mířil vedle. Pověst zakončovatele ale na druhé straně potvrdil Haaland, jenž naskočil na centr De Bruyneho a poslal obhájce titulu do vedení.

V 51. minutě střílel uvnitř pokutového území Ilkay Gündogan, ale jeho kroucená rána na zadní tyč jen těsně prosvištěla vedle brány. V dalším přesném zásahu měl opět prsty De Bruyne. Belgický kouzelník parádní průnikovkou vyslal Grealishe a anglický reprezentant sice napoprvé Bazunua nepřekonal, leč napodruhé už levému křídelníkovi nic ve skórování nezabránilo. Druhou asistenci si De Bruyne nepřipsal poté, co skvěle našel střídajícího Bernarda Silvu, jehož nakonec zradil první dotek. O pár sekund později poslal Grealish nadýchaný centr na Haalanda, který svůj 30. gól v Premier League trefil parádními nůžkami. Kontaktní branku dal v 72. minutě po skvělé individuální práci Moussy Djenepa z voleje Sékou Mara. Radost ze vstřeleného gólu však netrvala dlouho, poněvadž po faulu na De Bruyne ve vápně proměnil penaltu střídající Julián Álvarez.

Saints tak favorizovaného soupeře nedokázali překvapit a nepřipsali si ani bod. V následujícím utkání, které odehrají 15. dubna opět na domácím stadionu, přivítají výrazně slabšího soupeře, londýnský Crystal Palace. Svěřenci Pepa Guardioly se ve stejný den střetnou s Leicesterem.