Review: Nottingham - Southampton. Tricky Trees nakopl k výhře Awoniyi

Fotbalisté Nottinghamu zvítězili ve 35. kole Premier League na domácí půdě nad Southamptonem 4:3. Klíčový podíl na tříbodovém zisku Forest měl Taiwo Awoniyi, který dvěma slepenými góly v prvním poločase nasměroval hráče v červených dresech k výhře. Duel navíc zapadl do not dvou předešlých pondělních duelů anglické nejvyšší soutěže, neboť v součtu s nimi viděli diváci na Ostrovech ve třech zápasech neuvěřitelných 21 branek. Prohra navíc odsoudila Saints k téměř jistému pádu do druhé ligy, neboť na poslední nesestupovou pozici mají tři zápasy před koncem ztrátu osmi bodů.

Nottingham - Southampton 4:3

Branky: 18. a 21. Awoniyi, 44. z penalty Gibbs-White, 73. Danilo - 25. Alcaraz, 51. Lyanco, 90+6. z penalty Ward-Prowse

Pro oba celky se jednalo o zcela klíčové utkání celé sezony a porážka by mohla být kritická. Domácí Nottingham se totiž nacházel na první sestupové příčce se stejným počtem bodů jako Leeds a Leicester. Záchranu tak stále měl ve svých rukou, čekaly ho však ještě velmi složité duely. O poznání hůře na tom byl Southampton, jenž se topil na posledním místě se ztrátou šesti bodů na nesestupové pozice. Mizérii obou mužstev potvrzoval i fakt, že z předchozích 12 klání vyhráli pouze jednou.

Nottingham Forest šel v 18. minutě do vedení, po rychlé rozehrávce se Brennan Johnson dostal do protiútoku a ve vápně našel Awoniyiho, který propálil Alexe McCarthyho. Jen o čtyři minuty později se balon po zbytečné ztrátě poblíž vápna dostal znovu k Awoniyimu, jenž akrobaticky rozvlnil zblízka síť. Ve 25. minutě však Southampton dokázal odpovědět, Stuart Armstrong poslal do šestnáctky pas na osamoceného Carlose Alcaraze, který měl spoustu času a nemýlil se. Nepříliš povedený poločas Saints zakončil penaltový faul Ainsleyho Maitlanda-Nilese. Pokutového kopu se ujal Morgan Gibbs-White a střelou doprostřed nedal brankáři šanci.

Southampton potřeboval zabrat, aby udržel naději na setrvání v první lize, tu mu vykřesal v 51. minutě střídající Lyanco. V 68. minutě po rohovém kopu a skrumáži ve vápně byl blízko srovnání Ché Adams, Keylor Navas před ním ale míč vyboxoval z šestnáctky. Na 4:2 po krásné týmové akci a především patičce Gibbse-Whitea zvýšil nekompromisně Danilo. V 86. minutě pak napřáhl ke střele střídající Kamaldeen Sulemana, svou pravou tyč měl však Navas pohlídanou. V nastavení došlo k faulu ve vápně Nottinghamu a k penaltě se postavil James Ward-Prowse, který ji zkušeně proměnil a stanovil konečný výsledek utkání.

Nottingham tak klíčový duel zvládl a alespoň prozatím se vyškrábal ze sestupového pásma. Oba celky sehrají další ligový zápas 13. května. Forest změří síly s Chelsea, Saints pak svedou bitvu s Fulhamem.