Zlín srazil Baník a odlepil se od posledního místa. Na poplach bijí v Brně

Zatímco včera se touto dobou rozhodovalo o titulu, dnes se hrálo o pozice na opačném pólu tabulky. Zlín se po dvou výhrách v řadě odlepil od ligového dna, kam naopak kvůli žalostné formě zahučelo Brno. Pardubice porazily Jablonec a mohou být o něco více v klidu, mají jistou baráž. Boj o záchranu tedy rozsekne až poslední kolo, kdy Brno v přímém souboji přivítá Zlín.

4. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o záchranu:

Trinity Zlín - Baník Ostrava 2:1 (0:0)

Branky: 47. Fantiš, 87. Janetzký - 53. Cadu. Rozhodčí: Szikszay - Vodrážka, Arnošt - Adámková (video). ŽK: Cedidla - Miškovič, Tijani. Diváci: 4944.

Zlín: Dostál - Cedidla, Simerský, Didiba, Reiter (86. Bartošák) - Janetzký, R. Hrubý - Vukadinovič (86. Čanturišvili), Slončík (66. Dramé), Fantiš (77. Kovinič) - Balaj. Trenér: Vrba.

Ostrava: M. Hrubý - Sanneh, Svozil, Pojezný, Šehič - Jaroň (85. Fleišman), Buchta (87. Kuzmanovič), Kaloč, Miškovič (78. Holaň), Cadu (77. Smékal) - Almási (46. Tijani). Trenér: Hapal.

Fotbalisté Zlína porazili v předposledním čtvrtém kole ligové nadstavby ve skupině o záchranu Ostrava 2:1 a opustili poslední místo v tabulce. Domácí poslal do vedení krátce po pauze Antonín Fantiš, o šest minut později srovnal Cadu, ale v 87. minutě rozhodl Jakub Janetzký. Hostující Ladislav Almási neproměnil v první půli penaltu. Zlín má na patnáctém místě tabulky jednobodový náskok na poslední Brno a v nedělním závěrečném kole mu stačí k odvrácení přímého sestupu na stadionu Zbrojovky remizovat.

Už zachráněný Baník vyrukoval se sedmi změnami oproti poslednímu zápasu a vyjma prvních pěti minut musel čelit náporu "Ševců", kteří nastoupili s maximálním nasazením a úsilím. Do šancí se ovšem domácí zpočátku dostávali těžko. Fantišův pokus ve 25. minutě mladý gólman Baníku Hrubý při své ligové premiéře zlikvidoval.

Baník postupem času převzal iniciativu a ve 31. minutě mohl jít do vedení. Videorozhodčí Adámková potvrdila hlavnímu sudímu Szikszayovi faul Cedidly v pokutovém území na Almásiho, jemuž však nařízený pokutový kop Dostál chytil. Domácí to povzbudilo, nápor do konce poločasu ale přetavili pouze do nepřesných střel Hrubého a Balaje.

Zlín musel po přestávce vrhnout všechny síly do útoku a brzy se dočkal gólu. Na Hrubého centr naskočil nejvýše Fantiš a ve 47. minutě poslal domácí do vedení. Skóroval podruhé za sebou. Náskok však "Ševcům" dlouho nevydržel. O šest minut později trefil Miškovič zdálky tyč a Cadu míč dorazil do sítě.

Zlínští se znovu na chvíli ocitli na pokraji přímého sestupu a opět museli útočit. Slončík krátce po ostravském vyrovnání trefil tyč, další pokusy obrana Baníku pokryla. Tlak domácích gradoval, Balajovu hlavičku vytáhl gólman Hrubý.

Rozhodnutí přišlo až v 87. minutě, kdy Janetzký po centru Hrubého rozjásal domácí tribuny vítězným gólem. V lize se prosadil poprvé od září. Zlín doma porazil Ostravu v nejvyšší soutěži po šesti zápasech, Baník nebodoval po čtyřech kolech.

FK Pardubice - FK Jablonec 2:0 (2:0)

Branky: 8. Sychra, 26. Černý. Rozhodčí: Berka - Vlček, Šimáček - Orel (video). ŽK: Vacek - Štěpánek. Diváci: 4143

Pardubice: Nita (46. Markovič) - Icha, Hranáč, Vlček, Chlumecký - Darmovzal - Sychra (74. Tischler), Hlavatý (46. Vacek), Janošek, Pikul (74. Helešic) - Černý (82. Krobot). Trenér: Kováč.

Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Král, Souček - Šulc, Hübschman (46. Kratochvíl), Považanec, Polidar - Černák (81. Patrák), Chramosta (46. Surzyn) - Sejk. Trenér: Horejš.

Fotbalisté Pardubic v předposledním čtvrtém kole ligové nadstavby ve skupině o záchranu doma porazili Jablonec 2:0. Východočeši odvrátili hrozbu přímého sestupu a čeká je baráž o nejvyšší soutěž. Svěřenci trenéra Radoslava Kováče rozhodli o vítězství už v úvodní půlhodině po brankách Vojtěcha Sychry a kapitána Pavla Černého.

Pardubice mají před nedělním závěrečným utkáním nadstavby v Ostravě náskok jednoho bodu na Zlín a dvou bodů na Brno. Nejhorší týmy tabulky čeká vzájemný souboj o druhé místo v baráži. Jablonec, který už měl jisté setrvání mezi elitou, v nadstavbě poprvé prohrál. Na lídra skupiny o záchranu Ostravu dál ztrácí dva body.

Pardubičtí začali velkým náporem. Ichovu střelu chytil brankář Hanuš, ale v osmé minutě už se Východočeši poprvé prosadili. Pikul nacentroval do šestnáctky a Sychra zblízka otevřel skóre. V ligové sezoně vstřelil třetí gól.

Ve 26. minutě domácí přidali druhou branku. Hlavatého rána se od břevna odrazila do tyče a poté k Černému, který míč hlavou dostal do sítě. Osmatřicetiletý útočník v nejvyšší soutěži skóroval podruhé za sebou a celkově pošesté v sezoně.

Na druhé straně volej nejlepšího jabloneckého střelce Chramosty zlikvidoval rumunský gólman Nita, který se v neděli velkou chybou podepsal pod domácí porážku 1:2 se Zlínem. Těsně před pauzou mohl Sychra přidat třetí pardubickou branku, ale Hanuš ho včasným vyběhnutím vychytal.

Do druhé půle zraněného Nitu nahradil Markovič, jenž po necelých pěti minutách na trávníku vyrazil Sejkovu hlavičku. V 63. minutě výborným zákrokem zneškodnil i Polidarův přímý kop. Hanuš si zase poradil s pokusem v podání Darmovzala.

V závěru mohl duel zdramatizovat střídající Patrák, ale křížnou střelou těsně minul pardubickou branku. Jablonec venku v lize popáté za sebou nezvítězil. I potřetí v sezoně nejvyšší soutěže se ve vzájemném duelu radoval domácí celek.

FK Teplice - Zbrojovka Brno 1:1 (0:1)

Branky: 58. Fila - 17. Texl. Rozhodčí: Starý - Vyhnanovský, Kotalík - Hocek (video). ŽK: Mucha, T. Vachoušek (oba Teplice). Diváci: 3046.

Teplice: Mucha - Hora (55. Knapík), Chaloupek, Mičevič - Radosta (55. Jásir), Kučera, Trubač, Mareček (66. Jukl), Hybš - Gning (75. T. Vachoušek), Fila. Trenér: Frťala.

Brno: Hrubý - Hlavica, Hrabina, Souček - Falta, Texl (89. Nečas), Endl, Fousek (68. Ševčík), Hladík - Řezníček, Alli. Trenér: Hašek.

Fotbalisté Brna ve čtvrtém kole ligové nadstavby ve skupině o záchranu remizovali 1:1 v Teplicích a po vítězství Zlína nad Ostravou se propadli na poslední místo tabulky. Zbrojovka vedla od 17. minuty po gólu Jiřího Texla, v 58. minutě ale srovnal Daniel Fila. I čtvrtý vzájemný duel v sezoně skončil po 90 minutách remízou.

Brno bodovalo v lize po čtyřech prohrách, přesto má před nedělním závěrečným kolem nejhorší výchozí pozici. Svěřenci trenéra Martina Haška ztrácejí na předposlední Zlín bod a v přímém souboji o odvrácení sestupu potřebují doma "Ševce" porazit, jinak je čeká pád do druhé ligy. Tepličtí ve třetím domácím utkání v nadstavbě poprvé ztratili, už před zápasem ale měli jistotu záchrany. V tabulce zůstali třináctí.

Trenér Hašek překvapivě nenasadil brankářskou jedničku Berkovce a poprvé v ligové sezoně dal příležitost Hrubému. Osmatřicetiletý gólman Zbrojovky nastoupil v nejvyšší soutěži po více než 14 měsících, naposledy chytal vloni v březnu ještě za Jablonec proti Českým Budějovicím. Dnes si odbyl ligový debut za klub, ve kterém vyrůstal.

V prvním poločase neměl Hrubý příliš práce, ačkoliv Tepličtí vstoupili do utkání aktivně. Nebezpeční byli ale pouze hosté. V páté minutě brankář Mucha riskantně vyběhl proti Allimu, jehož střelu vykopl až na poslední chvíli skluzem.

V 17. minutě už se nigerijský útočník mohl se spoluhráči radovat. Po rohovém kopu zpracoval Alli míč ve vápně, nabídl ho přímo proti noze Texlovi a ten trefil horní roh Muchovy brány. Brněnský záložník si připsal druhou trefu v ligovém ročníku a po čtyřech zápasech ukončil čekání Zbrojovky na gól.

Zvýšit mohl krátce před pauzou Endl, poloodkrytou bránu ale vysoko přestřelil. Neujala se ani Součkova "dělovka" z přímého kopu, a tak přišel úder na druhé straně. V 58. minutě napřáhl Fila z 20 metrů a poslal míč nechytatelně k tyči. Brněnský odchovanec svůj čtvrtý gól v ligové sezoně z úcty k bývalému klubu neslavil.

Po vyrovnávací brance se hra otevřela a více než tři tisícovky diváku na teplických Stínadlech viděly v závěrečné půlhodině atraktivní fotbal, byť si oba celky vypracovaly po jediné velké šanci. Alliho křižnou střelu vykopl těsně před brankovou čárou skluzem Kučera, na druhé straně trefil Fila z voleje jen boční síť.

Pro Zbrojovku byl vzhledem k průběžnému stavu utkání Zlín - Ostrava bod málo, její situaci v tabulce by nezměnila ani porážka. Vítěznou branku ale proti nejhorší ligové obraně vstřelit nedokázala a venku v nejvyšší soutěži neuspěla podvanácté za sebou.