Vyškov senzačně prohrál. Brno na Julisce třikrát ztratilo vedení, dvěma góly pomohl Dukle k divoké remíze Mešanovič

Sobotní šlágr 17. kola F:NL mezi pražskou Duklou a Zbrojovku Brno nenašel po divoké remíze 3:3 vítěze. Brněnský celek hned třikrát vedl, remízu nakonec Pražanům zajistil zkušený útočník Muris Mešanovič. Vedoucí Vyškov prohrál nečekaně na startu jara v Kroměříži 0:1.

Dukla nevstoupila do jarní části sezony ideálně, když padla ve čtvrtfinále MOL Cupu s Opavou. Pražané, kteří přezimovali na druhé příčce, ovšem museli rychle zmobilizovat síly, jelikož na Julisku přijel další horký kandidát na postup. Brno na podzim zůstalo za očekáváním, avšak s odchovancem Luďkem Pernicou, jenž se vrátil z působení v Plzni, hodlalo promluvit minimálně do bojů o baráž.

A vstup do prvního ligového zápasu v novém roce tomu napovídal. V úvodu se sice oba týmy spíše oťukávaly, ale v 15. minutě udeřil po závaru ve vápně Koželuh, který poslal balon přesně do levého dolního koutu brány. Domácí chtěli vzápětí odpovědět a málem se jim to povedlo, ovšem přečíslení tři na dva nedokázal proměnit David Kozel. Dukla se přece jen vyrovnání dočkala. O pár minut později totiž rozehrával přímý kop Pavel Moulis, jenž s pomocí teče dostal míč do sítě. Brno si vzalo vedení zpět ve 27. minutě, kdy z protiútoku po pěkné přihrávce do vápna jemným dloubáčkem skóroval Alijagič.

Přestávka naopak prospěla spíše domácím, když po centru z levé strany dostal nadvakrát balon do sítě debutující Mešanovič. Ve druhé půli aktivnější Duklu, nakopnutou brzkým vyrovnávacím gólem, zaskočil Roman Potočný, jenž v malém vápně lehounce tečoval míč, který se s velkou námahou dokutálel za brankovou čáru. Navýšit vedení hostů mohl v 76. minutě Alijagič, ale z brejku nedokázal překonat připraveného brankáře Jana Šťovíčka. A tato promarněná šance Brno mrzela, protože o malou chvíli později srovnal svým druhým zásahem v utkání Mešanovič, který předvedl skvělou orientaci v předbrankovém prostoru.

Proměněný Vyškov ztratil v hanáckém souboji

K závažnější šanci se na druholigové poměry nebývale posílený Vyškov dostal v deváté minutě, kdy na hraně malého vápna pálil z první Golden Mafwenta, avšak při zakončení podklouzl a nastřelil pouze boční síť. Jinak ale hostujícím hráčům scházela kreativita k překonání obrany soupeře a dlouhé nákopy končily za pomezní čarou, nebo si s nimi bez obtíží poradili hráči Hanácké Slavie. Naopak jediné přesné zakončení první půle si připsali po půlhodině hry domácí, střela zpoza vápna byla ovšem lahůdkou pro Jana Stejskala.

Na nezáživné úvodní dějství dal zapomenout chvíli po změně stran Houser, ke kterému se v levém rohu šestnáctky odrazil míč a 27letý záložník krásnou ranou na zadní tyč otevřel skóre. Inkasovaný gól byl pro Vyškovany dostatečným impulzem a tlak hostů značně narostl, stále ho však sužovala nemohoucnost v závěrečné fázi. Dlouhá kombinace kolem branky Kroměříže tak za celé utkání vedla k jedinému přesnému zakončení ze strany Vyškova. To si v 85. minutě připsal hlavičkující Paul Cherif Nghabo, slabý pokus ale zamířil přesně do rukavic gólmana.

Žižkov udeřil z poslední akce

Zimní posila viktoriánů Adam Toula začala nové angažmá pouze na lavičce, ze které také sledovala první šanci svého týmu. Na levém křídle se za obranou soupeře objevil osamocený Isaac Muleme, na Tomáše Vajnera však vyzrát nedokázal. Vzápětí měl na druhé straně obrovskou příležitost Pavel Sokol, proti jeho střele nicméně skvěle zasáhl donedávna prvoligový Pavol Bajza. Chvíli nato měli dvě obrovské šance Pražané, nejdříve Richter trefil po rohu břevno a pár minut po něm pálil z hranice vápna Nedjeljko Kovinič. Jeho pokus ovšem skvěle zablokoval Michal Jeřábek.

Druhá půle mnoho gólových příležitostí nepřinesla. První větší šanci měl až v 66. minutě střídající Adam Vlasák, svou střelou však pouze vyprášil Bajzovy rukavice. V 83. minutě měl po centru Davida Klusáka na hlavě rozhodující gól Kozojed, ke smůle Žižkovanů zamířil těsně vedle levé tyče. V samém závěru se ovšem hosté přece jen dočkali, když se po rohovém kopu v poslední minutě trefil právě Kozojed.

Absence střeleckých es byla znát, Táborsko ale uhájilo třetí příčku

Domácí celek hned po pěti minutách hry zaskočila ztráta Marka Kalouska, který byl z náhlých zdravotních důvodů nucen střídat. V 10. minutě mohl příznivce Táborska rozveselit budějovický host Osmančík, když po kličce do středu hřiště nebezpečně vypálil k pravé tyči. Jeho přízemní ránu ale pohotově zastavil Floder. Zatím největší šanci zápasu měl ve 24. minutě Alexandr Sojka po přihrávce Pavla Svatka, jeho nerazantní zakončení v pokutovém území ovšem zlikvidoval chrudimský brankář.

Druhá půle přinesla vyrovnanější bitvu. V 60. minutě si mohl první branku utkání připsat Lukáš Mašek, když zkoušel patou tečovat slibnou ránu Jana Závišky. Nacházel se ale v těsném ofsajdu, což celou akci zmařilo. O pár minut později se na druhé straně po přihrávce Osmančíka málem prosadil Sojka, jeho pokus však zablokoval hostující obránce. V 80. minutě se ještě pokoušel zvrátit bezbrankový stav Záviška, jeho projektil ovšem těsně minul bránu.

Vlašim získala po zahozené penaltě jen bod

V první půli byli výrazně aktivnější hosté, kteří častěji útočili, drželi balon a nepouštěli k němu soupeře. Ve 12. minutě svou převahu málem využili, jenže Vojtěch Stránský nedokázal v přečíslení překonat vyběhnutého Marka Koláře. Domácí si připravili první větší příležitost po půlhodině hry, kdy vypálil zpoza šestnáctky Tadeáš Vachoušek, jeho ránu ale vytěsnil Martin Vaňák. V závěru úvodní části ještě vyděsil Vlašim svou ranou Denny Samko, branku ovšem netrefil.

Po změně stran byli jednoznačně lepší domácí, kteří svým výkonem otočili vzhled zápasu. Po pár minutách si našel odražený balon z rohového kopu Bartosz Pikul a vyslal nepříjemnou jedovku, již Vaňák vytěsnil na další roh. O chvíli později kopala Vlašim penaltu, když jeden ze Severočechů zahrál rukou v pokutovém území. Beran však trefil pouze břevno. Modrobílí sice poté měli navrch, ale svou převahu nedokázali využít.

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA - 17. kolo:

Dukla Praha - Brno 3:3 (1:2),
Branky:
53. a 79. Mešanovič, 20. Moulis - 15. Koželuh, 27. Alijagič, 64. Potočný. Rozhodčí: Berka - Vlček, Ježek. ŽK: Kozma, Holiš, Jeřábek, P. Rada (trenér) - Hamza, Alijagič, Potočný. ČK: 90.+4 Holiš. Diváci: 2176.

Táborsko - Chrudim 0:0
Rozhodčí: Kvítek - M. Novák, Černoevič. ŽK: P. Novák, Sunzu, Osmančík - Langhamer, Mašek. Diváci: 917.

Kroměříž - Vyškov 1:0 (0:0)
Branka: 47. Houser. Rozhodčí: Opočenský - Váňa, Zoufalý. ŽK: Houser, Jeleček, Fulnek, Kudela, Jaroň - Štěpánek, Lahodný, Mafwenta, Aberkane, Maniatis (lékař). Diváci: 1438.

Líšeň - Žižkov 0:1 (0:0)
Branka: 90.+4 Kozojed. Rozhodčí: Trska - Mokrusch, Kotalík. ŽK: Dziuba, Pašek - Bajza, Jirásek, Toula. Diváci: 522.

Vlašim - Varnsdorf 0:0
Rozhodčí: Kotala - Dresler, Kotík. ŽK: Vachoušek, Kareem, Kulhánek - Kříž, Polyák, Gembický. Diváci: 555.