Everton byl obětí Palmerovy gólové show, Angličan při rekordním večeru vyrovnal Haalanda

Chelsea si v dohrávce 33. kola Premier League smlsla na Evertonu, když vyhrála 6:0. Hlavním aktérem byl Cole Palmer, jenž dal za necelou půlhodinu hattrick. Mladý Angličan se prosadil levačkou, pravačkou i hlavou. Jako první hráč The Blues v historii skóroval v sedmém zápase v řadě na Stamford Bridge a stal se i prvním záložníkem, který zazářil dvěma hattricky v anglické nejvyšší soutěži před dovršením 22 let. Po pauze přidal čtvrtou trefu a vyrovnal v tabulce střelců celé ligy s 20 góly kralujícího Erlinga Haalanda.

Blues měli skvělý vstup do utkání a jako první se ke slovu přihlásil ve skvělé formě hrající Palmer, jenž si už ve 13. minutě pohrál s obranou soupeře, následně si narazil balon s Nicolasem Jacksonem a perfektní střelou k levé tyči rozjásal domácí tribuny. Show mladého Angličana pokračovala i o pět minut později, Jackson sice nedokázal střelou uvnitř pokutového území překonat Jordana Pickforda, ten ovšem vyrazil míč jen na hlavu Palmera, který už se nemýlil. Netrvalo to ani půlhodiny celkové hry a největší hvězda Londýňanů dovršila hattrick. Pickford udělal obří hrubici v rozehrávce, nahrál přímo na kopačky Palmera, jenž šikovným lobem zvýšil na 3:0. Ve 35. minutě se sice prosadil Beto, trefa ale nemohla být uznána pro jasný ofsajd. Katastrofický první poločas ze strany Karamelek dovršil v jeho závěru Jackson, který si ve vápně zpracoval míč a střelou z otočky jej poslal k levé tyči.

Palmer čaroval i po změně stran, v 55. minutě ale jeho přízemní pokus vyrazil tentokrát už pozorný Pickford. Po hodině hry se však přece jen čtvrté trefy dočkal, když po faulu na jeho osobu proměnil pokutový kop. Fanoušky Blues ovšem příliš nepotěšil Jackson, který chtěl penaltu tak moc zahrávat, že se dokonce i se svými spoluhráči dostal do strkanice. Modré to nakonec nerozhodilo, naopak v závěru se poprvé v seniorském dresu Chelsea prosadil 20letý Alfie Gilchrist.

Everton se odvolal proti odečtu bodů

Everton se odvolal proti odečtu dvou bodů za porušení finančních pravidel anglické fotbalové ligy. Informoval o tom server BBC, o výsledku odvolání musí být rozhodnuto nejpozději pět dnů po skončení probíhajícího ročníku Premier League.

Pravidla povolují klubům anglické ligy za tříleté období ztrátu 105 milionů liber (3,1 miliardy korun). Everton ale v období končící sezonou 2022/23 překročil částku o 16,6 milionu liber (490 milionů korun) a za trest mu byly odečteny dva body.

Pro Everton to byl už o druhý podobný trest. Loni v listopadu přišel o deset bodů za deficit 44,7 milionu liber (1,3 miliardy korun) v období končícím sezonou 2021/22. Po odvolání byl svěřencům kouče Seana Dychea trest v únoru snížen na minus šest bodů.

Anglická liga - 33. kolo:
Chelsea - Everton 6:0 (13., 18., 29. a 64. z pen. Palmer, 44. Jackson, 90. Gilchrist).