Na Letné byla divočina! Sparta jde ale v čele tabulky do trháku. Dynamo z penalty vymazalo manko v Teplicích a bere bod

Sparta vyhrála v sobotním utkání po divoké přestřelce nad Baníkem Ostrava 4:3 a navýšila svůj náskok v čele nejvyšší soutěže na pět bodů. Mistrovský tým vedl už 4:1, hosté zápas zdramatizovali, ale vyrovnat nedokázali. Karviná na domácí půdě remizovala s Bohemians 1:1, nerozhodně skončil i duel Jablonce se Zlínem, zde ale branka nepadla. Teplice ve večerním utkání remizovaly s Českými Budějovicemi 2:2.

V úvodu souboje nesmiřitelných rivalů se děly zajímavé věci především na tribunách, kde se fanoušci předháněli nejen v hlasitosti pokřiků, ale také v kvalitě choreografií. Chvíli po čtvrthodině hry o sobě dali vědět i hráči Baníku, když ránu Davida Buchty musel vyrážet Peter Vindahl. Sparťané působili zakřiknutě, a tak mohli děkovat Abdullahimu Tankovi, že nadějnou akci zakončil jen slabou a nepřesnou střelou. Záhy se prohnal až do vápna Kuchta, jenž poprvé prověřil Jakuba Markoviče zaskakujícího za zraněnou jedničku Jiřího Letáčka. Domácí si nechali přesný zásah až na závěr prvního poločasu, v němž Birmančevič vyslal na zadní tyč nenápadný pokus, za kterým se Markovič jen nešťastně ohlédl.

Ještě smutněji se ostravský gólman díval na počínání spoluhráče Filipa Blažka, po jehož promáchnutí se dostal do šestnáctky Kuchta a díky povedené kličce mu stačilo poslat balon do odkryté branky. Slezané zanedlouho inkasovali potřetí, když jejich defenziva dopřála spoustu prostoru Birmančevičovi s Kuchtou a druhý jmenovaný se opět mohl radovat ze snadného gólu. O další zásah se postaral po rohovém kopu Ladislav Krejčí, ke své smůle ovšem rozvlnil síť vlastní brány. Chvíli před uplynutím hodiny hry přišel na trávník i Haraslín, jemuž stačily pouhé tři minuty na to, aby nádhernou ranou zpoza vápna vymetl šibenici. Ačkoliv na Letné bylo jen pár stupňů nad nulou, ostravská obrana hořela. Další příležitosti soupeře však přežila. Hosté naopak sami zkorigovali skóre zásluhou umístěných střel Jiřího Klímy k levé a Filipa Kubaly k pravé tyči.

Zlín navzdory dlouhému oslabení vybojoval na tiché Střelnici s Jabloncem bod

V úvodním dějství nic nenasvědčovalo tomu, že by se téměř dva a půl roku trvající remízová tradice měla měnit. Na Střelnici vládl klid zbraní, který narušil pouze zlikvidovaný pokus Haidersona Hurtada. Dění na trávníku tak okořenil zlínský bek Pidro, jenž se po dvou žlutých kartách poroučel do kabin. Jablonec přesilovku do přestávky nevyužil, a do šaten se tak šlo za nerozhodného stavu.

Domácí podle očekávání od začátku druhého dějství převzali otěže zápasu, v závěrečné třetině hřiště se ale neskutečně trápili a nevypracovali si žádnou slibnou střeleckou příležitost. Diváky zvedl ze sedaček až Matěj Polidar, který v 78. minutě nepříjemným dalekonosným pokusem prověřil Stanislava Dostála. Severočeši v posledních minutách zvýšili aktivitu, skóre však do závěrečného hvizdu zůstalo beze změn.

Bohemians remízou v Karviné definitivně ztratili naději na boj o evropské poháry

Aktivněji do utkání vstoupili domácí, avšak žádnou z nadějně vyhlížejících akcí k výrazné příležitosti nedovedli. K prvnímu zakončení se Karviná dostala v 16. minutě, nicméně slabá hlavička Jiřího Fleišmana doprostřed branky hostujícího gólmana příliš nevystrašila. Bohemians v úvodním dějství hrozili hlavně z rychlých protiútoků. Po jednom takovém se k zajímavému zakončení hlavou dostal Matyáš Kozák, který ale minul. K zásadnímu momentu došlo ve 39. minutě, kdy hlavní sudí Ondřej Pechanec po konzultaci s videorozhodčím udělil červenou kartu hostujícímu Petrákovi, jenž si počínal nedovoleně v souboji s aktivním Martinem Regálim.

Slezané přesilovku využili v 54. minutě. K míči se na hranici velkého vápna dostal Budínský, který nejprve trefil pravou tyč, avšak díky šťastnému odrazu se dostal k dorážce a napodruhé už se nemýlil. Jen o chvíli později fauloval v pokutovém území domácí Aboubacar Traoré a nařízenou penaltu suverénně proměnil hostující Prekop. Karviná si mohla vzít vedení zpět v 69. minutě, jenže proti tvrdé střele Sebastiana Boháče dobře zasáhl gólman Lukáš Soukup. V závěru utkání měl rozhodnutí na hlavě Lucky Ezeh, který však po rohovém kopu orazítkoval pouze břevno hostující branky.

Odvážný krok trenéra Frťaly proti Dynamu dovedl Teplice jen k remíze

Jihočeši byli v úvodu utkání aktivnějším týmem a obraně Teplic působili velké problémy. Výsledkem ofenzivních snah hostů byla řada standardních situací. Ve 25. minutě po jedné z nich Budějovičtí otevřeli skóre. Florent Poulolo sice hlavičkoval pouze do tyče, jenže míč se následně od domácího kapitána Marečka smolně odrazil do sítě. Na nepříznivý vývoj zápasu se už po půlhodině hry rozhodl reagovat dvěma střídáními kouč Sklářů Frťala. A jen o tři minuty později se domácí dočkali vyrovnání. Hostující obrana trestuhodně propadla, čehož využil Daniel Fila, který se po vynikající individuální akci probojoval až do zakončení a překonal brankáře Dávida Šípoše. Ve 40. minutě už Teplice vedly. K balonu se po tečovaném centru z pravé strany propracoval Štěpán Chaloupek, který využil zaváhání Šípoše.

Ve druhém dějství si vypracovali první zajímavější příležitost hosté. Po centru z levé strany se dostal k míči Samuel Šigut, který však balon nedokázal usměrnit mezi tři tyče. V 67. minutě zahrál domácí Albert Labík v pokutovém území rukou, za což hlavní sudí nařídil po konzultaci s videorozhodčím penaltu. K té se postavil Suchan, jenž míč umístil přesně k pravé tyči a svým šestým ligovým gólem v sezoně srovnal skóre. Vrátit domácím vedení mohl Fila, který ale z téměř ideální pozice přestřelil. Rozhodnout nedokázal ani hostující Poulolo, jehož zakončení po skrumáži v pokutovém území proletělo těsně vedle pravé tyče teplické branky.

FORTUNA:LIGA, 29. kolo

SPARTA - OSTRAVA 4:3 ONLINE ZDE

Branky: 48. a 52. Kuchta, 41. Birmančevič, 63. Haraslín - 54. vlastní Krejčí, 79. Klíma, 85. Kubala. Rozhodčí: Černý - Paták, Podaný - Klíma (video). ŽK: Krejčí - Klíma, Ndefe. Diváci: 17 706.
Sparta: Vindahl - Vitík, Panák (70. Sörensen), Krejčí - Wiesner, Kairinen, Sadílek (70. Laci), Ryneš - Tuci (60. Haraslín), Birmančevič (80. Karabec) - Kuchta (80. Olatunji). Trenér: Priske.
Ostrava: Markovič - Ndefe (88. Juroška), Blažek, Lischka, Kpozo - Rigo, Boula (64. Šín) - Buchta (64. Rusnák), Klíma (80. Kubala), Ewerton - Tanko (80. Adediran). Trenér: Hapal.

KARVINÁ - BOHEMIANS 1:1 ONLINE ZDE

Branky: 54. Budínský - 59. Prekop z pen. Rozhodčí: Pechanec - Kříž, Slavíček - Adámková (video). ŽK: Svozil (Karviná). ČK: 39. Petrák (Bohemians). Diváci: 1754.
Karviná: Holec - Traoré (82. Ražnatovič), Svozil, Bergqvist - Raspopovič (60. Memič), Boháč, Moses (78. Ayaosi), Fleišman - Čavoš (46. Budínský) - Ezeh, Regáli (78. Mikuš). Trenér: Vlk.
Bohemians: Soukup - A. Kadlec, Petrák, Hybš (90.+3 Köstl) - Dostál, Beran (90.+3 Puškáč), Hůlka, Kovařík - Hrubý (46. Vondra) - Prekop (85. Shejbal), Kozák (68. Matoušek). Trenér: Veselý.

JABLONEC - ZLÍN 0:0 ONLINE ZDE

Rozhodčí: Všetečka - Hrabovský, Váňa - Szikszay (video). ŽK: Martinec - Pidro, Černín. ČK: 37. Pidro. Diváci: 1250.
Jablonec: Hanuš - Tekijaški (46. Štěpánek), Hurtado, Polidar - Černák, Kratochvíl, Hübschman (79. Velich), Čanturišvili - Martinec, Hollý (66. Náprstek) - Chramosta (79. Kanakimana). Trenér: Látal.
Zlín: Dostál - Cedidla, Černín, Didiba, Pidro - Bužek, Janetzký - Holík (89. Ikugar), González (64. Fantiš), Bartošák - Schánělec (73. Vukadinovič). Trenér: Červenka.

TEPLICE - ČESKÉ BUDĚJOVICE 2:2 ONLINE ZDE

Branky: 33. Fila, 40. Chaloupek - 25. vlastní Mareček, 67. Suchan z pen. Rozhodčí: Petřík - Matoušek, Novák - Kocourek (video). ŽK: Bílek, Mareček, Mičevič, Jukl - Čermák, Šigut, Hellebrand. Diváci: 3107.
Teplice: Ludha - Mareček, Chaloupek, Mičevič (70. Knapík) - Radosta (30. Švanda), Bílek (30. Jukl), Kričfaluši, Labík - Trubač - Fila (78. Gning), Jásir (70. Čerepkai). Trenér: Frťala.
Č. Budějovice: Šípoš - Sladký, Poulolo, Králik, Madleňák - Suchan, Čermák (84. Nikl), Hellebrand - Šigut (88. Brandner), Tranziska, Alli (90.+3 Zíka). Trenér: Lerch.

16. Karviná 29 5 7 17 29:52 22

Baník na Spartě? Rivalita je obrovská, vnímám to, hlásí kapitán mistra. Vindahla ostravská hvězda nestraší