Začal boj o titul: Slavia přejela oslabený Baník, Plzeň vyškolila Boleslav a Sparta uspěla na Slovácku

Pražská Slavia porazila v prvním kole nadstavbové skupiny o titul Fortuna ligy Baník Ostrava 5:0. Zápas sice ovlivnila červená karta z 52. minuty pro Abdullahiho Tanka, jenž nedohrál ani předchozí vzájemný duel, už v čase jeho vyloučení však vedli dominantní slávisté o dvě branky. Početní převaha nicméně ještě více otevřela obranu Slezanů, a tak si ofenzivní hráči sešívaných mohli vylepšit osobní statistiky. Povedlo se to například Ivanu Schranzovi, jenž jednou trefou a dvěma asistencemi zdvojnásobil svá čísla z předchozího průběhu sezony, nebo dvougólovému Mojmíru Chytilovi.

Boje ve skupině o titul otevíral duel celků, kterým závěr základní části příliš nevyšel. Sešívaní si dvěma ztrátami ve třech posledních zápasech nechali utéct vedoucí Spartu na rozdíl čtyř bodů a ke zmenšení tohoto manka nezbytně potřebovali porazit Baník. Ten sice vybojoval kýžené čtvrté místo, jeho náskok však mohl být bez dvou zbytečných ztrát větší než jednobodový.

Tempo hry od úvodu utkání určovali červenobílí, kteří se po pěti minutách prokombinovali k centru zprava. Mojmír Chytil zakroutil míč na zadní tyč a našel přesně Jana Bořila, jehož hlavička proletěla těsně nad břevnem. Balon do sítě poprvé dostal ve 24. minutě Lukáš Provod, jeho trefa ovšem byla po konzultaci s videorozhodčím kvůli ofsajdu odvolána. Regulérní zásah si tak připsal až o čtyři minuty později Schranz, jenž sice se svým zakončením napoprvé neuspěl, dorážku hlavou však pohodlně dopravil přesně na místo určení. Odpovědět mohl hostující Filip Kubala, ale jeho volej po centru z pravé strany prosvištěl jen těsně nad bránou.

Jakékoli šance Slezanů na bodový úspěch vzaly za své na začátku druhého dějství. Nejprve se ve 48. minutě prosadil Chytil, který chytře patičkou ztečoval ránu Davida Douděry mimo dosah brankáře Jakuba Markoviče. Krátce nato přišla pro hostující celek další pohroma. Tanko v souboji s Tomášem Holešem nepříjemně prošlápl slávistickému bekovi nohu a byl po zásluze vyloučen. Pražané početní výhodu zužitkovali prakticky okamžitě. Nejprve se v 55. minutě trefil střídající Václav Jurečka, tři minuty nato přidal po Schranzově centru čtvrtou branku Chytil. Odevzdaný Baník před pátým zásahem zachránil výborný zákrok Markoviče proti Jurečkovi, který se před ostravským gólmanem ocitl úplně sám. Nepopulárního bůra Ostravané schytali v 78. minutě, kdy Markoviče ranou pod břevno překonal Matěj Jurásek.

Slavia tedy získala povinné vítězství a minimálně na několik hodin stáhla náskok Sparty na jediný bod. Právě na Letné se sešívaní představí příště, klíčové derby je na programu 11. května. Baník ve stejný den přivítá v dost možná rozhodujícím zápase o poháry Mladou Boleslav.

Skupina o titul i nadále nabízí gólové hody, po Slavii nadělovala ve velkém také Plzeň

Viktoria Plzeň vstoupila do nadstavbové části Fortuna ligy vítězně, když v prvním kole skupiny o titul porazila Mladou Boleslav 3:0. Západočeši utkání rozhodli hned v úvodu, kdy se po dvou podobných situacích prosadili Cadu a Cheick Souaré. K oběma gólům výraznou měrou přispěl tradičně aktivní Pavel Šulc. Bolka tak nevyužila debaklu Baníku Ostrava na půdě Slavie a neposunula se před svého přímého konkurenta v boji o čtvrtou příčku.

Západočeši si byli prakticky jisti svým třetím místem, kromě finále domácího poháru tak už jejich role spočívala pouze v míchání karet ve skupině o titul. Jako první mohli narušit ambice Bolky, jež se snažila zajistit si čtvrté místo a s ním také přímý postup do předkol Konferenční ligy. V Plzni ale naposledy zvítězila před více než šesti lety.

V úvodu zápasu byli aktivnější mladoboleslavští fotbalisté, pak ovšem přišly dvě slepené branky viktoriánů. U zrodu obou gólů stál Šulc, který dostal prostor na pravé straně hřiště. Nejprve v 10. minutě našel nikým neobsazeného Cadua, jenž milimetrově přesně zakončil k levé tyči. O dvě minuty později plzeňský šikula nacentroval do vápna a u míče se ocitl Souaré, jenž druhou střelu na bránu v zápase proměnil ve druhou trefu Západočechů. Nejlepší plzeňský střelec Šulc pak sám dostal balon do sítě, gól však sudí neuznal kvůli ofsajdu. Ve 37. minutě byl blízko svému druhému zásahu Souaré, jeho technické střele ale vystavil stopku skvělým zákrokem Petr Mikulec.

Trenér David Holoubek po dvou střídáních v úvodním dějství reagoval na nepříznivý vývoj zápasu dvěma změnami i v poločase. Byli to právě střídající hráči Lamin Jawo a Antonín Vaníček, kteří se objevili ve velkých příležitostech. Brankář viktoriánů Martin Jedlička ale opět potvrdil vynikající formu a změnu skóre nepřipustil. Na druhé straně následně rozezvučel brankovou konstrukci krásným volejem Souaré. Definitivní hřebíček do rakve Středočechů zatloukl Tomáš Chorý po pohledné kombinaci hráčů Viktorie, na jejímž počátku stál opět Šulc. Plzeň hrála ve velké pohodě a dál se tlačila do koncovky. V dobrých pozicích se ocitli Souaré či Chorý, leč v zakončení jim scházela přesnost.

Plzeň tedy ovládla první zápas nadstavby a zamotala souboj o poháry. Jejím příštím soupeřem bude 11. května Slovácko, Mladá Boleslav ve stejný den vyzve v dost možná klíčovém duelu Baník.

Lobující Kuchta výrazně přispěl Spartě ke klidnějším nocím před derby

Sparta porazila v prvním kole nadstavbové skupiny o titul Fortuna ligy Slovácko 4:2 a udržela si na čele tabulky čtyřbodový náskok na Slavii. K výhře Pražany nasměroval Jan Kuchta, který v první půli dvakrát prchl svým strážcům a v samostatných únicích překonal Tomáše Fryštáka pohlednými loby. Tři body Letenským ovšem proti vzdorujícímu soupeři vystřelil až po změně stran Lukáš Haraslín. Rudí se navíc vyvarovali nebezpečných faulů a ani jeden z devíti karetně ohrožených hráčů nebude v nadcházejícím derby chybět, naopak modrobílým bude proti Plzni chybět Petr Reinberk a Milan Petržela.

Když se Letenští představili v ligové nadstavbě v Uherském Hradišti naposledy, slavili zde svůj první titul po devítileté odmlce. Tentokrát se k němu mohli opět mílovým krokem přiblížit. K tomu jim měla dopomoct i tristní forma domácího celku. Ten z posledních sedmi duelů hned čtyřikrát prohrál a ve zbytku pouze remizoval. Sparťané si ovšem museli dávat pozor na disciplínu, hned sedm členů zahajovací sestavy totiž bylo před klíčovým zápasem se Slavií pod hrozbou karetního trestu.

Zatímco v letošních ligových vzájemných utkáních se Letenští prosadili vždy v 11. minutě, v nadstavbě si fanoušci počkali o minutu déle. Kuchta obdržel na polovině hřiště krásnou průnikovou přihrávku od Veljka Birmančeviče a svůj samostatný únik zakončil přesným lobem. Ve 21. minutě to vyzkoušel dvakrát na zadní tyč Lukáš Haraslín, Fryšták si ale s technickými pokusy poradil. Záhy ovšem vyslal Kuchtu do dalšího úniku Tomáš Wiesner a 27letý útočník se znovu při svém lobu nemýlil. Obtížný zákrok si připsal Peter Vindahl ve 28. minutě, když jeho pozornost otestoval dalekonosnou ranou Marek Havlík. Úspěch už ale neslavil o pět minut později, kdy Daniel Holzer našel na hraně malého vápna Seung-Bin Kima, jenž ranou k pravé tyči snížil.

Už dvě minuty po změně stran se chystal k exekuci penalty Ladislav Krejčí, ruce Reinberka ale předcházel ofsajd Kuchty. Jinak ovšem Sparta vstoupila do druhé půle velmi pasivně. Dlouhou kombinaci přerušil až v 63. minutě gólem Haraslín, když po rychlé akci překvapil gólmana ranou na bližší tyč. Zpět na dostřel jediné branky ale vrátil domácí o devět minut později proměněnou penaltou Vlastimil Daníček. Záhy mohl zareagovat opět Haraslín, nastřelil však pouze vzdálenější tyč. Vítězství tak pojistil v nastaveném čase z pokutového kopu Ladislav Krejčí.

Sparta tedy na půdě trápícího se Slovácka neponechala nic náhodě a udělala další krok k mistrovské trofeji. Nyní se však bude muset koncentrovat na 11. května, kdy ji čeká klíčové derby se Slavií. Modrobílí ve stejný den zavítají do Plzně.

Slavia Praha - Baník Ostrava 5:0 (1:0)

Branky: 48. a 58. Chytil, 28. Schranz, 55. Jurečka, 78. Jurásek. Rozhodčí: Szikszay - Kříž, Volf - Radina (video). ŽK: Schranz - Rusnák, Blažek. ČK: 52. Tanko (Ostrava). Diváci: 18.028.

Slavia: Staněk - Holeš (69. Zima), Ogbu, Vlček - Douděra, Ševčík (79. Tecl), Oscar, Bořil (74. Jurásek) - Schranz, Provod (46. Jurečka) - Chytil (74. Tijani). Trenér: Trpišovský.

Ostrava: Markovič - Blažek (60. Frydrych), Lischka, Pojezný - Grygar (87. Takács) - Rusnák (77. Šudák), Klíma (60. Rigo), Šín, Šehič - Tanko, Kubala (60. Adediran). Trenér: Hapal.

Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 3:0 (2:0)

Branky: 10. Cadu, 12. Souaré, 62. Chorý. Rozhodčí: Petřík - Váňa, Pečenka - Starý (video). ŽK: Hranáč - Suchý. Diváci: 8103.

Plzeň: Jedlička - Hranáč, Hejda, Jemelka (66. Dweh) - Cadu (78. Havel), Červ (66. Traoré), Kalvach, Souaré - Šulc (78. Jirka), Mosquera (61. Vydra) - Chorý. Trenér: Koubek.

M. Boleslav: Mikulec - Kostka, Suchý, Král, Fulnek (38. Kadlec) - Karafiát, Mareček (46. Žitný) - Solomon (38. Vaníček), Ladra (76. Pulkrab), Kušej (46. Jawo) - Hilál. Trenér: Holoubek.

1. FC Slovácko - Sparta Praha 2:4 (1:2)

Branky: 33. Kim Sung-pin, 72. Daníček z pen. - 12. a 24. Kuchta, 63. Haraslín, 90.+5 Krejčí z pen. Rozhodčí: Rouček - Vlček, Hurych - Klíma (video). ŽK: Reinberk, Vecheta, Mihálik, Petržela - Karabec, Wiesner. Diváci: 7455.

Slovácko: Fryšták - Reinberk (68. Sinjavskij), Daníček, Hofmann - Kim Sung-pin, Havlík, Kohút (68. Mihálik), Holzer - Blahút (82. Petržela), Vecheta (68. Kvasina), Juroška (78. Cicilia). Trenér: Svědík.

Sparta: Vindahl - Sörensen, Panák, Krejčí - Wiesner, Kairinen, Sadílek (61. Laci), Ryneš (82. Zelený) - Birmančevič (76. Karabec), Haraslín (82. Tuci) - Kuchta (76. Olatunji). Trenér: Priske.