Překvapivé zaváhání Barcelony nahrálo Realu Madrid do karet. V LaLize slaví již 36. titul

Real Madrid porazil navzdory obměněné sestavě ve 34. kole LaLigy na domácí půdě Cádiz 3:0. Hlavní postavou utkání se možná poněkud nečekaně stal marocký záložník Brahim Díaz, jenž vstřelil rozhodující gól a na pojišťující trefu střídajícího Juda Bellinghama přihrál. Bílý balet tak navýšil náskok na druhou Barcelonu už na 14 bodů a v případě jakékoliv ztráty Blaugranas v derby s Gironou by už Madriďanům nikdo trofej vzít nemohl.

Před klíčovou odvetou semifinále Ligy mistrů s mnichovským Bayernem si mohli Los Blancos zajistit svůj 36. mistrovský titul. Kromě povinné výhry nad Piráty k tomu potřebovali také zaváhání Barcelony v klání s Gironou. Cádiz mohl senzačním bodovým ziskem podpořit své nevelké šance na záchranu, na hřišti Realu však slavil triumf jen jednou v historii. Bílý Balet nastoupil v netradiční sestavě, do brány se navíc poprvé od srpna postavil navrátilec Thibaut Courtois.

Ten se ale příliš nezapotil, neboť se drtivou většinu času hrálo na útočné polovině domácích. První vážnější možnost přišla před koncem první patnáctiminutovky, když z dálky pálil Éder Militao, s jeho střelou si však Conan Ledesma poradil. Cádiz úspěšně bránil jakékoliv náznaky šancí Los Galacticos a v samém závěru prvního poločasu to byli právě hosté, kteří si vytvořili dosud největší příležitost. Centr si ve vápně našel záložník Gonzalo Escalante, mezi tři tyče ho ovšem usměrnit nedokázal.

V úvodu druhého poločasu divákům na Santiago Bernabéu znovu zatrnulo, jelikož se po zaváhání Militaa řítil sám na bránu Chris Ramos. Ani tentokrát ovšem hosté neuspěli, neboť zasáhl Courtois. Navrátilec do sestavy byl vzápětí u zrodu gólové akce, na jejímž konci se po přihrávce Luky Modriče ocitl Díaz. V 66. minutě přišel na hřiště Bellingham. Právě nejlepší střelec Los Blancos si krátce nato našel přízemní centr Díaze, a zvýšil tak na rozdíl dvou branek. Bezmála 10 minut před koncem mohl další gól přidat Dani Carvajal, jenže z bezprostřední blízkosti bránu přestřelil. V závěru neuspěl ani Joselu, pálil totiž pouze do tyče. Vzápětí mu ale Nacho Fernández předložil míč před odkrytou bránu, a tentokrát už se domácí útočník nemýlil.

Real Madrid tedy zvítězil a jednou rukou už se dotýká mistrovské trofeje. Pokud neztratí jeho největší rival, může definitivu přidat 11. května na hřišti Granady. Cádiz o den později vyzve Getafe

Girona v souboji o Katalánsko opět zničila Barcelonu a přihrála titul do rukou Realu Madrid

Hráči Girony ovládli šlágr 34. kola LaLigy proti Barceloně stejným výsledkem jako na podzim 4:2 a na dálku korunovali šampionem Real Madrid. První půli sice vyhráli zásluhou penaltové trefy Roberta Lewandovského hosté, jenže po změně stran se ukázala neskutečná útočná síla Gironistes, na jejichž gólové smršti se dvakrát podílel zkušený záložník Portu. Domácí mužstvo tak již poněkolikáté oslnilo nejen španělskou fotbalovou veřejnost a s předstihem si zajistilo senzační účast v Lize mistrů.

Hattrick Lewandovského ze druhé půle utkání proti Valencii teoreticky udržel Barcelonu ve hře o titul, ve Španělsku by se však těžko hledal někdo, kdo by obhajobě Katalánců věřil. Několik hodin stará výhra Realu navýšila náskok Bílého baletu na 14 bodů, přičemž Blaugranas zbývalo odehrát pět zápasů. Ten první navíc na hřišti štiky soutěže z Girony, jež dosud na svém hřišti ztratila body jen třikrát.

Že oba týmy rády hrají útočný fotbal, potvrdil hned úvod duelu. Tři minuty po úvodním hvizdu poslal Lamine Yamal centr na Andrease Christensena. Dánský reprezentant se nerozpakoval a zpracováním míče hrudí a následným volejem z otočky dal vzpomenout na legendární gól Jamese Rodrígueze z mistrovství světa v roce 2014. Okamžitě po rozehrávce přišla odpověď ze strany domácích. Arťom Dovbyk si ve vápně naskočil na centr a překonal Marca-Andrého ter Stegena. V 15. minutě mohl Christensen přidat druhý gól. Jeho hlavičku však na brankové čáře zlikvidoval Paulo Gazzaniga. Na zakončení Ilkaye Gündogana argentinský gólman nedosáhl, zachránilo jej ale břevno. Nerozhodný výsledek na konci prvního poločasu rozsekl Lewandowski z penalty, nařízené za hraniční faul na Yamala.

Gironistes po pauze zpočátku nejevili touhu srovnat skóre a nechávali hrát spíše Blaugranas. Proto trenér Míchel poslal v 65. minutě do boje čerstvé síly, mezi nimi také Portua, který hned po pár vteřinách na hřišti využil zaváhání obrany Blaugranas a vyrovnal. Gironu gól nabudil a již po dvou minutách šla do vedení zásluhou Miguela Gutíerreze, jehož střelu Jules Koundé smolně tečoval do vlastní sítě. V 75. minutě Portu dokonal zkázu Barcelony, když povedeným volejem zpoza vápna dokonale zaskočil ter Stegena. V nastavení se hráči v červenobílém pokoušeli dokonce o pátý zásah, jednou však míč vykopl na brankové čáře Koundé, podruhé zakročil německý gólman.

Girona tak ovládla i druhé vzájemné utkání sezony a poskočila na druhou příčku. V příštím kole se představí 10. května na hřišti Alavésu, Barcelona přivítá o tři dny později Real Sociedad.

LaLiga - 34. kolo:

Real Madrid - Cádiz 3:0 (51. Díaz, 68. Bellingham, 90.+3 Joselu)

Girona - FC Barcelona 4:2 (65. a 74. Portu, 4. Dovbyk, 67. Gutiérrez - 3. Christensen, 45.+1 Lewandowski z pen.)