Příbram s Brnem si koledují o průšvih, Vyškovu po selhání mizí vidina přímého postupu, Dukla v čele uniká

Fotbalisté Příbrami ve středečním utkání druhé nejvyšší soutěže prohráli důležitý záchranářský souboj na hřišti Prostějova a čtrnáctí. Na kontě mají stejně bodů jako patnáctý Prostějov. Sparta B prohrála s Líšní 1:3, Vyškov na hřišti v Drnovicích nečekaně selhal s Jihlavou a prohrál 0:1. Dukla bere tři body na půdě Chrudimi 2:0 a je naopak k postupu blíž. Naopak další trapas má na triku Zbrojovka Brno po prohře se Žižkovem 0:2.

Diváci se na žižkovském stadionu v první půli převážně nudili. Územní i střelecká převaha sice patřila domácím, ti se však dlouho nedokázali výrazněji prosadit. I přes nepříliš záživný průběh duelu se do šaten za bezgólového stavu nešlo. Krátce před pauzou propadl centr z pravé strany na Ševčíka, jenž přesnou ranou z první vyslal jasný vzkaz Brianovi Priskemu. Zdánlivý „šatňák“ ale sparťanům na poločasové vedení nestačil. Marvani v nastavení kopali přímý kop a díky nedostatečnému důrazu domácích obránců se k míči dostal Rolinek, který bez větších problémů skóroval.

Líšně se štěstí nepustilo ani krátce po změně stran. Ve 49. minutě zahrávali hosté roh, po němž si nechtěně srazil balon za záda vlastního brankáře Penxa. Sparťanský zadák mohl o chvíli později své zaváhání napravit, ale jeho pokusu z voleje scházela přesnost. To bylo z dílny Pražanů na nějakou dobu vše a místo toho se opět projevila skvostná produktivita moravského týmu. Adrián Čermák vyšperkoval svůj únik po křídle pasem na malé vápno, kde se zjevil nikým nehlídaný Ibrahim Aldin a bez větších problémů zvýšil náskok hostů.

Malec pozdním gólem spustil euforii Prostějova

Hráče Prostějova čekal po remíze v Líšni další klíčový zápas v boji o záchranu. Tentokrát totiž přivítali trápící se Příbram, která z posledních pěti klání ani jednou neuspěla. Hanáci potřebovali vítězství jako sůl, neboť na 14. místo ztráceli jeden bod, přičemž Varnsdorf čekal duel s poslední Kroměříží.

K remíze ale měli od samého úvodu výrazně dál než jejich soupeř. Už ve druhé minutě se totiž po rychlé akci hostů dostal míč ve vápně až k Nečasovi, jenž ranou z první poslal středočeský celek do vedení. Příbram byla blízko další trefě zhruba po čtvrthodině hry, kdy po centru z levé strany odklízeli Prostějovští balon až na brankové čáře a dorážka Ngagneho Falla se zase neujala díky skvělému zákroku Filipa Muchy. Zhruba 10 minut nato se konečně rozkoukali také domácí. Ti využili zaváhání Martina Melichara, jemuž vypadl při snaze polapit centr míč z náručí a před inkasováním jej uchránila pouze pomalá reakce dobíhajícího Malce.

Po hodině hry se naopak mohla do dvougólového trháku dostat Příbram, situaci dva na jednoho ale nedokázali hosté vyřešit ideálně a po zákroku jednoho z obránců z brejku nic nebylo. O chvíli později se navíc k radosti domácích měnilo skóre na druhé straně. Tvrdou ránu Patrika Slaměny ještě před brankářem tečoval Habusta a bylo srovnáno. Domácí celek byl po přesné trefě jako politý živou vodou a zanedlouho se mohl dostat dokonce do vedení. Ke dvěma hlavičkám se postupně propracoval Jakub Matoušek, ta první ale mířila mimo a druhou obrana srazila jen na rohový kop. V zakončení jej tak musel krátce před koncem zastoupit nejlepší střelec týmu Malec. Slovenský útočník využil vyražené střely jednoho ze svých spoluhráčů a pohotovou dorážkou obstaral šťastný konec pro moravský celek.

favorizovaný Vyškov doma opět selhal

Vyškované v předchozím kole překvapivě zaváhali na hřišti zachraňujícího se Žižkova, se kterým padli 2:3. Pro jihomoravský klub to byla hořká porážka, neboť jeho ztráta na první Duklu narostla už na čtyři body. Zaváhání mohl odčinit na vlastní půdě, kde přivítal trápící se Jihlavu, jež v letošním kalendářním roce zvítězila pouze jednou.

Hostům se ovšem na Hané podařilo skórovat už před odehranou čtvrthodinou, kdy se po nejistém zákroku gólmana dostal k balonu Araujo-Wilson a s chladnou hlavou propálil zoufale clonícího obránce na brankové čáře. Vyškov se celý první poločas hnal za vyrovnáním, největší šance ale přišla až na jeho sklonku. Na přetažený rohový kop si naskočil reprezentant Ugandy Fahad Bayo, po jehož hlavičce skončil míč pod padajícím gólmanem.

Po změně stran měl na kopačce vyrovnání Patrik Schön, když jeho dobře mířenou střelu do levé šibenice vytěsnil skvělým zákrokem Pavel Soukup. Korekce ve skóre nepřišla ani po dobře sehraném volném kopu před hodinou hry, kdy David Němeček obešel obránce a napálil na bližší tyči brankáře. Celek z Vysočiny se nedokázal propracovat do žádné vyložené gólové situace a sám musel čelit neustálému tlaku soupeře, ze kterého už ale vyrovnávací zásah nevzešel.

Dukla podnikla v Chrudimi důležitý krok k návratu mezi českou elitu

Chrudim tahala za kratší konec už od úvodního hvizdu a v sedmé minutě mohla poprvé inkasovat. Individuální průnik Martina Douděry ovšem skončil střelou těsně vedle levé tyče. Branka Jiřího Flodera odolala i ráně Davida Kozla z ostrého úhlu, která jen orazítkovala tyč. Dukla tak skórovala až ve 14. minutě, kdy si na zadní tyči našel odražený balon osamocený Ullman a pohotově zakončil. Převahu hostů mohl potvrdit dalším zásahem Jakub Hora, jehož pumelice zpoza vápna proplachtila těsně nad břevnem.

Autor úvodní branky Ullman se nepáral se zakončením ani po změně stran, když nenápadnou ranou z velké dálky pořádně protáhl Flodera. Chrudimští se dostali do nebezpečné akce v 52. minutě, kdy centrovaný balon usměrnil hlavičkující David Látal jen do pravé tyče, a skóre se tak opět neměnilo. Pražané přispěchali s druhým zásahem v 70. minutě. Po rychlém kontru se k balonu dostal Lukáš Matějka, jenž zásahem z bezprostřední blízkosti skvěle navázal na dvougólový příspěvek z minulého kola.

Zpackaná panenka Táborsko body nestála, Jihočechům zpříjemnil sváteční den Svatek

Hráči Táborska začali v boji o postupovou baráž do Fortuna ligy ztrácet dech, když naposledy padli v klíčové bitvě s rezervou Sigmy 0:1. Do konce soutěže ale zbývala čtyři kola, a tak byla naděje Jihočechů na účast v první trojce stále velmi slušná. Proti Opavě navíc nastupovali na domácí půdě, kde neprohráli sedm ligových duelů v řadě.

Jenže Slezané vstoupili do utkání velmi dobře. Mohammed Yahaya předvedl skvělý presink, který vykrystalizoval v chybu v rozehrávce. Po sérii krátkých přihrávek ji trefou do odkryté sítě potrestal Jakub Rezek. Domácí mohli chvíli nato vyrovnat, avšak Jakub Šašinka neusměrnil prudký centr pod břevno. V 19. minutě se vyznamenal opavský gólman Adam Richter, když chytil přímý kop Alexandra Sojky. Záhy byli žlutomodří blízko druhé brance, ránu Jaroslava Málka z úrovně penaltového puntíku ale kryl Martin Pastornický. Ve 42. minutě dostali domácí šanci vyrovnat z pokutového kopu, který zahrával Djordjič. Nepovedená panenka srbského kanonýra však skončila nad bránou. Táborsko se přesto do přestávky gólu dočkalo, když se přízemní ranou prosadil Bláha.

Krátce po návratu ze šaten mohl hostům vrátit vedení Málek, ve skluzu ale tísněný obráncem poslal míč těsně vedle tyče. Po hodině hry bylo znovu rušno před Richterem. Pavel Novák měl zakončovat rychlý útok Jihočechů, jenže v klíčovém momentu akce podklouzl. Vzápětí mohl udeřit Petr Plachý, při svém ofenzivním výletu ovšem poslal balon nad bránu. Útočné snahy Táborska nakonec přinesly kýžené ovoce v 74. minutě. Svatek se skvěle otočil s míčem uvnitř vápna a přesnou ranou rozvlnil síť.

Varnsdorf poslal v bláznivém souboji o přežití Kroměříž jednou nohou do třetí ligy

Celek z Hané vsadil v duelu na severu Čech na agresivní přístup a za úvodní čtvrthodinu posbíral hned tři žluté karty. Fotbalová kvalita byla ovšem jasně na straně domácích, kteří si první gólovou příležitost vypracovali po 20 minutách hry. Aktivní obránce Andrij Juzvak připravil balon pro Samka, jeho rána z hranice vápna však proletěla nad horní tyčí. Krátce nato se mladý host z Hradce představil v roli nahrávače, když připravil skvělou střeleckou pozici Vojtěchu Stránskému, ani ten ale prostor mezi třemi tyčemi netrefil. Varnsdorfští fotbalisté si tak na úvodní trefu museli počkat až do závěru první půle. Zkušený stoper Kouřil se s míčem na hraně vápna nerozpakoval a dělovkou do levé šibenice poslal tým z Kotliny do vedení.

Dvojité poločasové střídání hostujícího trenéra Martina Ondy dodalo jeho svěřencům potřebný impuls. Hanáci se po přestávce hnali za vyrovnáním, ale absence kvality ve finální fázi jim veškeré ofenzivní úsilí kazila. V 69. minutě navíc dostali další tvrdou ránu do sebevědomí, Samko totiž z velkého úhlu nachytal gólmana Jakuba Dostála na přední tyči a zvýšil na rozdíl dvou tref. Kroměříž o chvíli později dokázala reagovat, když nástřel z přímého kopu za brankovou čáru šťastně zády tečoval Michal Cupák. Další výbuch radosti v hostujícím táboře pak přišel v 90. minutě, kdy po skrumáži v šestnáctce srovnal Chwaszcz. Bodový punc nicméně jeho trefa nedostala, jelikož v nastavení rozhodl o triumfu Varnsdorfa druhým zásah v utkání Samko.

Euforie olomoucké rezervy nadále pokračuje

Nevídaná jízda mladíků Sigmy měla jedinou kaňku, a to že nemohli postoupit do nejvyšší soutěže. Pozicí v tabulce už totiž aspirovali na baráž, která pro ně však byla kvůli prvoligové příslušnosti A-týmu tabu. Vlašim do ní proklouzla v minulé sezoně, v té aktuální už na ni ovšem musela pomalu zapomenout. Příčinou se stala jediná výhra z posledních šesti duelů, v tomto období navíc hned dvakrát inkasovala pět gólů.

Svěřenci Hyského se z vedoucí trefy mohli radovat už ve třetí minutě, kdy dorážející Štěpán Beran dopravil míč za brankovou čáru. Kvůli zvednutému praporku asistenta rozhodčího ale radost v domácím táboře trvala jen krátce. To muselo Rytíře bezesporu velmi mrzet, jelikož od té doby na hrací ploše dominovali olomoučtí mladíci. Ti se prvního zásahu dočkali v 19. minutě, když po skvělém průniku Ebrimy Singhateha poslal balon do sítě křižnou ranou Fiala. Pouhé tři minuty nato navíc zachyboval gólman Vágner, jenž hrozivou rozehrávkou mimo vápno namazal Matěji Hadašovi a ten dlouhým lobem do prázdné branky zvýšil.

Po změně stran se hra vyrovnala a Středočeši se dostávali do střeleckých pozic mnohem častěji. Přesnost v zakončení jim ovšem scházela, díky čemuž gólman Jan Koutný příliš práce neměl. Chytře hrající Sigma vyrážela do nebezpečných brejků, z nichž se ujal ten v 79. minutě. Fiala si skvělým zpracováním připravil balon ke střele, kterou poslal bez problému přes vyběhnutého Vágnera do sítě. Pohodlný náskok už si Hanáci pohlídali a posunuli se na druhé místo tabulky.

Optimismus Zbrojovce dlouho nevydržel

Pražané měli v úvodu převahu. Už ve druhé minutě byli blízko první brance, když dobře mířenou hlavičku Jana Kozojeda po rohovém kopu na poslední chvíli vyrazil Sváček. Chvíli nato Žižkov nepotrestal chybnou rozehrávku Lukáše Endla a následnou střelu Michaela Höniga z pozice ve vápně opět chytil jistý Sváček. Brno úvodní šance soupeře ustálo a po čtvrthodině hry začalo na útočné polovině více tvořit. Velkou příležitost ke skórování měl Roman Potočný, z mírného úhlu ale jen vyzkoušel pozornost Pavola Bajzy. Podobnou příležitost nevyužil ve 37. minutě Jakub Řezníček. Bajza tentokrát vyrazil míč jen k Jiřímu Texlovi, který však poslal dorážku těsně vedle levé tyče.

Zbrojovka byla sice po změně stran nadále aktivní, gólové šance ale dlouho nepřicházely. Brnu scházela přesnost přihrávek a pohotovost hráčů v klíčových momentech ofenzivních akcí. Domácí kouč se snažil tým oživit střídáními. Na hřiště se tedy mimo jiné znovu dostal i Peter Štěpanovský, který se v 81. minutě propracoval do dobré příležitosti. Volej slovenského veterána ale skončil jen na blokujícím obránci. Chvíli nato navíc přišla pro Brno krutá rána. Zpoza vápna napřáhl ke střele Jirásek a prudkou ranou k tyči rozvlnil síť. Pražané přisypali další sůl do brněnských ran v nastavení, kdy se prosadil Augusto Batioja.

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA - 27. kolo:

Prostějov - Příbram 2:1 (0:1)
Branky:
64. Habusta, 89. Malec - 2. Nečas. Rozhodčí: Černý - Caletka, Hurych. ŽK: Habusta, Bartolomeu - Krch, Elshaal. Diváci: 520.

Sparta Praha B - Líšeň 1:3 (1:1)
Branky:
44. Ševčík - 45+3. Rolinek, 49. vlastní Penxa, 74. Aldin. Rozhodčí: Volek - Dohnálek, Žurovec. ŽK: Váňa - Mionič, Sokol, Gerža. Diváci: 663.

Vyškov - Jihlava 0:1 (0:1)
Branka: 15. Araujo-Wilson. Rozhodčí: Rouček - Váňa, Kotalík. ŽK: Franěk (Jihlava). Diváci: 1052.

Chrudim - Dukla Praha 0:2 (0:1)
Branky: 14. Ullman, 70. Matějka. Rozhodčí: Szikszay - Hrabovský, Novák. ŽK: Hašek (Dukla). Diváci: 1820.

Táborsko - Opava2:1 (1:1)
Branky: 44. Bláha, 73. Svatek - 3. Rezek. Rozhodčí: Petřík - Leška, Pfeifer. ŽK: Bláha, Kateřiňák, Dordič - Ondráček, Hýbl, Rezek. Diváci: 1336.

Varnsdorf - Kroměříž 3:2 (1:0)
Branky: 69. a 90.+1 Samko, 45. Kouřil - 76. Cupák, 90. Chwaszcz. ŽK: Kříž, Zálešák - Cupák, Jaroň, Kudela, Jeleček, Martinek. Diváci: 545.

Brno - Žižkov 0:2 (0:0)
Branky: 82. Jirásek, 90.+2 Batioja. Rozhodčí: Berka - Vlček, Zoufalý. ŽK: Pernica (Brno). Diváci: 2122.

Vlašim - Olomouc B. 0:3 (0:2)
Branky: 19. a 79. Fiala, 22. Hadaš. Rozhodčí: Vokoun - Machač, Vyhnanovský. ŽK: Nogha, Kulhánek, Vachoušek, Kareem - Dele, Jalovičor. Diváci: 408.