Sparta splnila slib o bojovnosti, na Panathinaikos to nestačilo

Sparťanští fotbalisté slibovali fanouškům, že do bitvy o milionářskou Ligu mistrů vloží všechny síly a že se rozhodne až v aténské odvetě. Splnit se jim ale podařilo jen první polovinu slibu, protože po domácí prohře 1:2 mohou o postupu jen snít. A to i přesto, že minimálně 50 minut byl ve středečním prvním měření sil český vicemistr lepším týmem.

Těžko už půjde zjistit, zda všechnu snahu zmařila Kučerova vlastní branka či neschopnost letenských útočníků proměnit některou ze svých možností. Spartě rozhodně nelze vyčítat, že by neprokázala proti favoritovi dostatek odvahy. Naopak - po celý první poločas měla herně navrch, a i když se po utkání trenér Ten Cate holedbal, že hosté soupeře zaskočili už v prvním poločase výbornou taktikou, dlouho to spíše vypadalo, že zaskočení jsou jeho svěřenci.

Důvody byly tradiční: Spartě fungovala jako obvykle defenziva, kde prim hráli záložníci Hušek s Kladrubským a stoper Řepka, dokázala být nebezpečná zvlášť po levé straně, kde hrál s velkou chutí obránce Kadlec a po delším čase o sobě nechal slyšet Kulič. Právě ten znamenal pro Panathinaikos dlouho největší nebezpečí, a nejen v okamžiku, kdy vstřelil vyrovnávací branku.

Právě z levé sparťanské strany hrozilo největší nebezpečí, o které se staral před poločasem svými výpady Berger, a nejhůře soupeři bylo, když na stejnou stranu zamířil také Slepička. Minimálně to svědčilo o tom, že trenér Vítězslav Lavička měl se svými spolupracovníky hru řeckého klubu dobře přečtenou.

Jenže těžko mohl předvídat takové selhání, k jakému došlo při vlastní brance Štěpána Kučery. Ještě několik dnů se bude ve fotbalové veřejnosti rozebírat, že mladý stoper udělal školáckou chybu, přinejmenším stejný podíl na prvním řeckém gólu měl brankář Matúš Kozáčik.

Hned po brance a stejně tak při Kučerově zoufalém odkopu v druhém poločase se zkušení sparťané neobraceli s kritikou na obránce, ale spíše na gólmana. Gestikulacemi mu dávali hodně živě najevo, že musí více komunikovat a zakřičet si, když má míč ve své moci.

Ale pouze chyby při inkasovaných gólech zápas nerozhodly. Šance Slepičky, Kuliče a koneckonců i ukvapená koncovka Holendy v závěru vrhají nedobré světlo především na letenskou ofenzivu. Trenér Lavička má pravdu, že v takových zápasech rozhodující maličkosti a nevyužité chyby, o čemž nejlépe svědčí skutečnost, jak si vedl v utkání soupeř: z jedné šance vstřelil dva góly.

Není divu, že se Panathinaikos pomalu může chystat na losování základních skupin. Spartě lze alespoň přičíst k dobru, že se na její výkon nebude vzpomínat jako na zbabělý. Pro odvetu může doufat jen v zázrak a jižanskou mentalitu, která by mohla vést k podcenění.

[ 14.8.2008 - ČTK l Foto: ČTK ]