Slavia deklasovala Spartu a vede ligu

Stadion Sparty na Letné byl dnes dějištěm 268. pražského derby, ve kterém se utkala druhá Slavia se třetí Spartou. Utkání nakonec, možná trochu překvapivě, absolutně ovládli "sešívaní" a svého rivala porazili v poměru 4:1.

Úvod 268. fotbalového derby Sparta-Slavia byl ve znamení vzájemného okopávání obou celků. Jako blesk z čistého nebe proto v 6. minutě utkání přišla úvodní branka. Po pravé straně unikl tuniský reprezentant ve službách Slavie Praha Tijani Belaid, a jím nacentrovaný balon skončil po velké mele v brance domácích. Šťastným střelcem se stal Vladimír Šmicer, který nastoupil v letošní sezoně poprvé v základní sestavě - 0:1.

Znatelně otřesená Sparta se probudila z letargie ve 14. minutě, kdy však Vackova střela z hranice velkého vápna trefila pouze boční síť Vaniakovy branky.

Po samostatném úniku Krajčíka, který zneškodnil domácí Kozáčik včasným vyběhnutím, začala fanouškům letenských docházet trpělivost a hlasitým pokřikem "Bojovat!" hnali svůj tým za vyrovnáním.

Kolem 20. minuty utkání začalo hustě pršet a možná právě podmáčený terén měl za následek ostrý zákrok sparťana Kučery na Marka Jarolíma. Rozhodčí Příhoda jej bez rozmýšlení ocenil žlutou kartou.

V minutě třicáté se osmělil záložník Sparty Praha Kamil Vacek a neohroženě se vydal s míčem u nohy do vápna hostů. Po kontaktu se slávistou Krajčíkem skončil na zemi a Letná se dožadovala odpískání pokutového kopu. Píšťalka rozhodčího ale zůstala němá.

O chvíli později zahrával na druhé straně volný přímý kop Jaroslav Černý. Na jeho centrovaný míč si naskočil nikým neatakovaný Tavares a hlavou překonal domácího brankáře – 0:2.

Ihned z protiútoku předvedli domácí svoji nejpohlednější akci v utkání. Kulič zakombinoval napravo s Kiselem a poté patičkou přihrál volnému Vackovi, jenž přesnou střelou zasunul míč k tyči – 1:2.

Domácí po vstřelené brance vypadali jako polití živou vodou a vytvořili si další dvě velké příležitosti. Nejprve postupoval Matušovic ve dvojici s Vackem na jediného slávistického obránce, ale vše zhatila nepřesná přihrávka zachycená Vaniakem. Při druhé nadějné akci Sparty se vyznamenal brankář Slavie, když zázračně vychytal Kiselův samostatný únik.

Kdo čekal, že po přestávce Sparťané na svého soupeře vlétnou a budou se snažit rychle vyrovnat, musel být zklamaný. Slavia aktivně napadala soupeře již na půli hřiště a za svoji aktivitu byla odměněna gólovou šancí, kdy se do samostatného úniku dostal Vladimír Šmicer, ale Kozáčikovu branku tentokrát přestřelil.

O čtyři minuty později již hosté z Edenu gólu dosáhli, ale Necidovi při něm bylo odpískáno postavení mimo hru.

Sparta se snažila oživit hru dvojitým střídáním, jenže o několik minut později udeřili opět aktivní hosté. Na pravém křídle zatáhl Krajčík balon, bezchybně jej podal přes celé vápno úplně volnému Šmicerovi a ten přidal svůj druhý gól v utkání. O minutu později byl za bouřlivého aplausu slávistických fanoušků střídán Jandou.

Domácí příznivci těžce nesli skóre, které svítilo na světelné tabuli a v ochozech AXA Areny se ozývalo skandování "My chceme Spartu!"

Závěr utkání sehráli domácí v patrné křeči. Vaniaka ohrožovali pouze sporadicky střelami ze třiceti metrů. Hřebík do sparťanské rakve zabila dvojice Necid - Šenkeřík. Prvně jmenovaný posadil přesnou přihrávkou střídajícímu spoluhráči na nohu míč a ex-jablonecký útočník s přehledem přeloboval Kozáčika a pečetil na konečných 1:4.

Výsledek:

Sparta Praha - Slavia Praha 1:4
Branky: 31. Vacek - 5. a 69. Šmicer, 30. Tavares, 90. Šenkeřík. Rozhodčí: Příhoda - Filípek, Kordula. ŽK: Kučera, Voříšek, Vacek - Belaid. Diváci: 20.565 - vyprodáno.

Sparta: Kozáčik - Voříšek, Řepka, Kučera, Kladrubský - Kulič (69. L. Došek), Vacek (81. Holenda), Hušek, Kisel, Matušovič (65. Zeman) - Slepička. Trenér: Lavička.
Slavia: Vaniak - Krajčík, Brabec, Suchý, Hubáček - Jarolím (84. Šenkeřík), Černý (79. Latka), Belaid, Tavares - Šmicer (72. Janda), Necid. Trenér: K. Jarolím.

[ 6.10.2008 - Ondřej Novotný | Foto: ČTK ]