Těsnou výhru nad Slavií zajistil Aston Ville Carew

Vstup do bojů základní skupiny F Poháru UEFA Slavii nevyšel. Na domácím trávníku v Edenu dnes Pražané podlehli pátému celku anglické ligy Aston Ville 0:1. O výhře hostů rozhodl v 26. minutě Carew. Slavia měla především v druhém poločase převahu, ale nedokázala využít ani jednu z mnoha šancí.

Zatímco domácí kouč Karel Jarolím poslal na trávník prakticky očekávanou jedenáctku, když jen na místě pravého záložníka nastoupil Volešák místo Belaida, jeho protějšek Martin O'Neill složením mužstva pořádně zamíchal. Oproti prvnímu zápasu skupiny s Ajaxem Amsterodam poslal v Edenu do hry pouze kvarteto hráčů ze základní sestavy.

Oba celky začaly v ostrém tempu a v páté minutě se hosté po centru z pravého křídla dostali do šance, ale v šestnáctce zaváhal Carew, míč ztratil a domácí hráči nebezpečí odvrátili. O dvě minuty později se odvážně pustil dopředu Krajčík, z osmnácti metrů tvrdě vypálil, ale mířil metr vedle tyče. Fotbalisté Slavie hráli bez respektu, soupeře důrazně napadali již ve středu hřiště při rozehrávce a nebezpečné útočníky Aston Villy drželi v uctivé vzdálenosti od Vaniakovy branky.

Náhradního brankáře Guzana vyzkoušel v 16. minutě Černý. Z hranice šestnáctky levačkou tvrdě vypálil, ale gólman míč směřující k pravé tyči vyrazil a s Necidovou dorážkou z velkého úhlu si již snadno poradil. Po 20 minutách ukázal gólman Vaniak, co pro Slavii znamená. Po rychlém protiútoku střílel pohotově z voleje z 12 metrů Gardner, ale Vaniak jeho přízemní ránu na brankové čáře bravurně lapil.

Po další povedené akci již ale hostující celek šel do vedení. V 26. minutě vypálil z osmnácti metrů Sidwell, střelu ještě tečoval Carew a míč se dokutálel k opačné tyči, než u které stál Vaniak. A o dvě minuty mohlo být ještě hůř: Ashley Young technicky vystřelil z trestného kopu z levé strany, Vaniak na míč nedosáhl, ale ten skončil na tyči.

Domácí byli zaskočení, neudrželi míč na kopačkách a technicky i rychlostně velmi dobře vybavení hráči soupeře získávali převahu. Po dalším centru Younga pálil z osmi metrů volný Carew, tentokrát však Vaniak ránu norského střelce vyrazil.

Domácí se dostali do šance až v 39. minutě. Po rychlé kombinační akci zakončoval zblízka Jarolím, ale i Guzan ukázal své kvality a míč chytil. Ještě před poločasem opustil hřiště nejzkušenější domácí hráč Šmicer, který měl problémy s lýtkem; na jeho místo přišel Švento, po změně stran nastoupil Belaid za Volešáka.

V úvodu druhého poločasu nejprve nezužitkovali ošemetnou situaci před Vaniakovou brankou hosté, vzápětí na druhé straně důrazně bráněný Necid poslal míč těsně vedle. Publikum hnalo domácí celek neustále dopředu, hráči v červenobílých barvách ožili a mnohem častěji se dostávali před anglickou branku.

Střelu Černého z dálky brankář Guzan u tyče zlikvidoval. Hrálo se většinou na polovině anglického týmu a po hodině hry střela nabíhajícího Krajčíka z pravé strany jen těsně minula cíl. Ještě blíže vyrovnání byl v 64. minutě Černý, ale jeho tvrdou ránu zblízka Guzan opět reflexivně vyrazil. Slavia v těch chvílích soupeře přehrávala a brankář Aston Villy měl náhle mnohem více práce než Vaniak.

Domácí hráli s obrovským nasazením a s velikou touhou alespoň srovnat skóre. Kouč Jarolím vsadil na totální ofenzivu a místo Hubáčka poslal na trávník dalšího útočníka Šenkeříka. Po dalším centru Černého přehlavičkoval všechny obránce soupeře Necid, ale míč prolétl o centimetry vedle tyče; dobíhajícímu Šventovi k němu chybělo snad půl kroku.

Slavia bojovala až do konce. V 80. minutě připravili Černý a Šenkeřík šanci pro Necida, ale ten střelou z úhlu trefil jen boční síť. Hosté se o výsledek strachovali, zdržovali a bránili. Nakonec ale těsnou výhru i se štěstím uhájili a mohli se radovat z druhého tříbodového zisku, který je výrazně posunul k postupu ze skupiny.

Výsledek:

Slavia Praha - Aston Villa 0:1 (0:1)
Branka: 26. Carew. Rozhodčí: Kapitanis - Petru, Sotiriu (všichni Kypr). ŽK: Gardner, Sidwell, Guzan (všichni Aston Villa). Diváci: 20.322 (vyprodáno).

Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Brabec, Hubáček (66. Šenkeřík) - Volešák (46. Belaid), M. Jarolím, Tavares, Černý - Necid, Šmicer (42. Švento). Trenér: K. Jarolím.

Aston Villa: Guzan - Cuellar, Knight, Davies, Shorey - Gardner, Salifou, Sidwell, Young - Carew (90.+3 Delfouneso), Agbonlahor (89. Barry). Trenér: O'Neill.