Nervózních 45 minut derby: remíza 1:1

[b]Aktualizováno.[/b] Češi remizují po prvním poločase se Slováky v rámci utkání kvalifikace o postup na MS 2010 1:1 poté, co se v 23. minutě trefil Šesták a v 30. minutě po rohu vlastním gólem srovnal Škrtel.

On-line přenos utkání CZE - SVK od 20:30

Základní sestava ČR:
Čech - Grygera, Kováč, Rozehnal, Jankulovski - Polák - Sionko, Jarolím, Plašil - Baroš, Necid

Slováci stále lepší

Pohledem do statistik je český tým jasným favoritem. Ze šesti vzájemných utkání soupeři podlehl pouze jednou, navíc dokázal 4x soupeře porazit. V dnešním utkání jdou ovšem při pohledu na obě mužstva všechna čísla pryč. Čechům se v poslední době nedaří tak, jako byli zvyklí před několika lety, naopak slovenský fotbal je na vzestupu.

Nejen uhlídaní největší slovenské hvězdy, Marka Hamšíka z Neapole, bude klíčové pro dosažení dobrého výsledku. Slovensko totiž disponuje zkušeným týmem, který se stává konkurenceschopným i ve světovém měřítku. Mezi hlavními oporami můžeme zmínit zejména Martina Škrťela, slovenského fotbalistu roku a oporou zadních řad FC Liverpool. Pozor si budou muset Češi dát také na kanonýry Vitteka s Hološkem a již zmiňovaného Hamšíka.

Aby záloha nebyla Achillovou patou

Česká reprezentace bude navíc postrádat svého, po zranění Tomáše Rosického, již tradičního kapitána Tomáše Ujfalušiho. Na postu stopera jej nahradí jeden z dvojice Grygera-Kováč a kapitánskou pásku si navlékne gólman Petr Čech.

Přesto se za Achillovu patu českého výběru dá považovat záložní řada. Nepovedený výkon, korunovaný zraněním Radka Šírla, by se na Letné neměl opakovat, proto ve středu záložní řady s největší pravděpodobností nastoupí tahoun bundesligového Hamburku David Jarolím. Právě on by se měl postarat o diktování tempa hry.

Postup ještě máme ve svých rukou

Třetí kvalifikační skupina, ve které figurují oba dnešní soupeři, je bodově nejvyrovnanější ze všech. Rozestup prvních pěti činí pouhé tři body. O to důležitěji se jeví udržení si nedobytného domácího prostředí. Trenér Rada sice odmítá řeči o možném odstoupení v případě dnešního neúspěchu, ale pokud by se nepodařilo Slovensko porazit, začne se povážlivě houpat židle nejen pod ním, ale také pod českou účastí na šampionátu.

Utkání začne ve 20:30, letenský stadion bude téměř zaplněn. Zápas budou rozhodovat Španělé Undiano Mallenco, Martinez Ibaňéz a Juste Jimenéz, přímo ho odvysílá Nova. Včera odpoledne zbývalo v pokladnách tisíc vstupenek, v prodeji jsou přímo na Letné dnes od 9:00.

Předpokládané sestavy:

Česko: P. Čech - Grygera, Kováč, Rozehnal, Jankulovski - Sionko, Jarolím, Polák, Plašil (Kadlec) - Baroš, Necid.

Slovensko: Senecký - Pekarík, M. Škrtel, J. Ďurica, Zabavník - Karhan - Šesták, Sapara, Hamšík, Jendrišek (Hološko) - Vittek.